8 sposobów na tani bilet samolotowy

Chciałbyś podróżować, ale boisz się kosztów? Sprawdź, jak znaleźć w internecie tani bilet na samolot!
Lotnisko Modlin Lotnisko Modlin Fot. Adam Stępień / Agencja Gaze

1. Bądź inny niż wszyscy

Innymi słowy: omijaj najpopularniejsze kierunki lotów w szczególności w trakcie wakacji, ferii, długich weekendów czy świąt. Nie trudno domyślić się, że to właśnie wtedy przez lotniska przewijają się największe tłumy turystów, na których zacierają ręce linie lotnicze, biura podróży czy hotele.

Bilety potrafią być wtedy kilka razy droższe!

Boeing 767 Boeing 767 Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

2. No to kiedy lecieć?

Najlepiej:

- jesienią (październik-listopad),

- wiosną (luty-kwiecień),

- w środku tygodnia.

Lotnisko w Porto Lotnisko w Porto Manuel de Sousa / CC BY-SA 3.0

3. Wyczucie czasu

Pamiętaj, że najlepsze oferty u najtańszych przewoźników znajdziesz 2-3 miesiące przed wylotem, a u droższych - 3-6 miesięcy.

Często da się zauważyć tendencję do podwyższania ceny biletu w miarę zbliżania się weekendu - ludzie mają wtedy więcej czasu na wyszukiwanie lotów. Pamiętaj, że stawki za bilety mogą zmieniać się nawet kilka razy dziennie!

4. Regularność

Chcesz upolować promocję? Musisz się trochę wysilić i sukcesywnie, dzień po dniu przeglądać strony z biletami. Tutaj liczy się refleks - trzeba pamiętać, że cała masa ludzi potrafi spędzać czas naciskając przycisk "odśwież" przy komputerze, bądź na telefonie.

5. Oszukaj datę

Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę konkretne dni, które najbardziej pasują Ci jeśli chodzi o wylot i przylot - zdradzasz swój największy sekret. Przewoźnik dowiaduje się, że jesteś uparty na ten właśnie termin i raczej nie będziesz chciał go zmieniać - ma więc w zwyczaju oferowanie droższych biletów.

Jeżeli natomiast dobrniemy do naszej wymarzonej daty wpisując wcześniejszy termin i przeklikując się przez przycisk "dalej", jest szansa, że uda nam się kupić bilety w niższej cenie.

Poranek w Porcie Lotniczym Wrocław Poranek w Porcie Lotniczym Wrocław JOANNA DZIKOWSKA

6. Leć... gdzieś indziej

Niestety, jeśli niska cena to priorytet, dobrze jest oddać się nieco w ręce losu i brać to, co akurat nam proponuje. Większe prawdopodobieństwo naprawdę dobrej okazji ma sytuacja, w której to Ty dostosowujesz się do miejsca przelotu niż uzależnianie podróży od konkretnego celu.

Port Lotniczy Wrocław Port Lotniczy Wrocław Fot. Port Lotniczy Wrocław

7. Wylot z innego miasta

Bywa, że można naprawdę dobrze skorzystać finansowo na wystartowaniu z miejsca oddalonego od naszej miejscowości nawet o kilkaset kilometrów. Owszem, podróż może być mniej komfortowa, ale przecież rozmawiamy tu o niskich cenach, a nie ekskluzywnych warunkach :)

Ten sam motyw można oczywiście zastosować także w drugą stronę.

Kolejna rada: jeśli wybierasz się na przykład do Ameryki Południowej, warto przyjrzeć się biletom z Hiszpanii, Portugalii itp.

8. Korzystaj ze specjalnych wyszukiwarek

W sieci nietrudno znaleźć portale, które zostały stworzone specjalnie po to, by ułatwić internautom odnalezienie wymarzonego lotu. Często w wyszukiwanych ofertach zawarte jest też zakwaterowanie, wyżywienie, a nawet samochód do wynajęcia na miejscu!