Ile naprawdę kosztuje kubek kawy?

Czy warto zdecydować się na zakup ekspresu do kawy i ile zapłacimy np. za kubek espresso w zależności od tego jaki sposób parzenia wybierzemy?
Kawa Kawa Stanislaw Kusiak / East News

Polacy kochają kawę!

Ponad 80 procent z nas deklaruje, że pije ją regularne, a 60 procent robi to codziennie. Jaka mała czarna opłaca się najbardziej?

Rzecz jasna jeden lubi kawę mocniejszą, inny słabszą, więc żeby nasz rachunek w ogóle miał sens musimy poczynić pewne założenia. Po pierwsze ustalamy, że w naszym gospodarstwie domowym mamy dwie osoby pijące po 2 filiżanki kawy dziennie. Cenę kawy szacujemy na średnim poziomie - dla łatwiejszego rachunku załóżmy, że jeden kubek to koszt 50 gr. Oczywiście zmielona i zalewana kawa to nie jest szczyt porannych marzeń każdego kawosza...

Jakie mamy inne opcje i o ile ten koszt wzrośnie w zależności od naszego wyboru? 

Kawiarka Kawiarka MODE / SN / East News

Kawiarka

Najprostszym i najtańszym sposobem na małą czarną będzie zakup kawiarki, zwanej też kafeterką lub mokką. Niepozorny, dwuczęściowy czajniczek, stawiany na kuchence, dzięki któremu możemy przygotować esencjonalną, pachnącą kawę w kilka minut, to wydatek od kilkudziesięciu złotych.

Wybierając kawiarkę, w której użyto złej jakości stopów, ryzykujemy tym, że kawa nabierze nieprzyjemnego metalicznego posmaku. To także ryzyko dla naszego zdrowia, bo do kawy będą uwalniały się związki, które potem wprowadzimy do swojego organizmu. Należy również zwrócić uwagę, czy zamontowany w dolnej części kawiarki wentyl nie jest atrapą, co mogłoby skończyć się wypadkiem.

Zakładamy więc, że na kawiarkę wydamy 100zł. Jeżeli posłuży nam rok, to cena kubka kawy wzrośnie o 7 groszy. Jeżeli założymy, że kawiarka będzie sprawna przez 3 lata, to koszt kubka kawy wzrośnie o 2 grosze i wyniesie 52 gr. Zważywszy na fakt, iż nie jest to najwygodniejszy sposób parzenia kawy, sprawdźmy jak sytuacja wygląda w przypadku zakupu ekspresu. Do wyboru mamy ekspres ciśnieniowy automatyczny, ekspres ciśnieniowy kolbowy (ręczny), ekspres na kapsułki i ekspres przelewowy...

Ekspres Ekspres Lasse Kristensen / East News

Ekspres przelewowy

Najtańszym rozwiązaniem będzie wybór ekspresu przelewowego. Jego zaletami są: łatwość obsługi, niska cena, możliwość przygotowania jednorazowo większej ilości kawy i dłuższego utrzymania jej wysokiej temperatury.

Największą wadą jest konieczność posiadania młynka, wiadomo bowiem, że najlepsza kawa jest ze świeżo zmielonych ziaren. Do tego sam proces przygotowania kawy jest długotrwały, a jakość samego napoju nie każdemu odpowiada. 

Zakładając, że kupimy ekspres przelewowy za 150 zł, koszt jednego kubka kawy wyniesie 53 grosze, przewidując, że taki ekspres bez ponoszenia dodatkowych kosztów posłuży nam przez 3 lata. 

Kawiarnie w Londynie - Eyevine Kawiarnie w Londynie - Eyevine Nick Cunard / East News

Ekspres kolbowy

Stosuje się w nich kawę mieloną, czyli trzeba najpierw samemu zmielić ziarna albo kupować kawę mieloną, podobnie jak w przypadku ekspresu przelewowego. Ekspresy kolbowe służą przede wszystkim do robienia espresso (i kaw na jego bazie, czyli np. cappuccino lub latte).

Ekspresy kolbowe kosztują przeważnie od 200 do 1000 zł. Zaletą jest więc w miarę niewysoka cena, odstraszać może pracochłonne utrzymanie czystości urządzenia. Zakładając koszt takiego ekspresu na poziomie 500 zł koszt jednego kubka wyniesie 61 groszy (zakładamy czas eksploatacji ekspresu przez 3 lata). 

Ekspres na kapsułki Ekspres na kapsułki Photoshot/REPORTER/East News

Ekspres na kapsułki

Ich charakterystyczną cechą jest to, że potrzebna jest do nich specjalna kawa w kapsułkach. Obsługa tych ekspresów i utrzymanie ich w czystości jest wyjątkowo proste. W miarę niska cena samego ekspresu, prosta obsługa i konserwacja, a do tego duży wybór smaków kawy to zalety tego rozwiązania.

Do jego wad należą wysoka cena kawy w kapsułkach i uzależnienie od marki - wybór producenta ekspresu jest równoznaczny z korzystaniem z kapsułek tylko tego samego producenta. Ponadto ekspresy kapsułkowe nie należą do najtrwalszych. Zakładając, że taki ekspres kosztuje 300 zł i posłuży nam przez 3 lata, koszt jednego kubka kawy wyniesie 1,25 zł

Kawa Kawa East News

Ekspres ciśnieniowy automatyczny

Ich wadą jest wysoka cena i konieczność zakupu środków do konserwacji. Poza tym możemy cieszyć się wygodnym, łatwym i szybkim przygotowywaniem smacznej kawy ze świeżo zmielonych ziaren.

Posiadacze takiego ekspresu na pewno docenią wbudowany młynek, który mieli ziarna bezpośrednio przed przygotowaniem kawy. Ekspresy te są najbardziej zaawansowane technologicznie i umożliwiają przygotowanie różnych rodzajów kaw. Wybór jest tu bardzo szeroki, a co za tym idzie ceny zróżnicowane.

Zakup ekspresu ciśnieniowego to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Zakładając, że kupujemy ekspres za 2000 zł i że posłuży nam przez 5 lat, za 1 kubek kawy zapłacimy 77 groszy

Oczywiście jeżeli zmienimy jakiekolwiek z początkowych założeń (cenę urządzenia, jego trwałość, czy ilość filiżanek kawy wypijanych dziennie), to koszt końcowy też będzie różnił się od powyższych wyliczeń. Pozostaje więc wybrać najlepszy i najbardziej opłacalny dla siebie sposób na małą czarną i cieszyć się codziennie smakiem ulubionego, świeżo zaparzonego napoju.