5 zabawek dla dzieci, dzięki którym pokochają naukę

Chemia, fizyka, matematyka? To chyba od zawsze najbardziej znienawidzone przez dzieci przedmioty w szkole. Ale w dzisiejszych czasach wcale nie musi tak być. Współczesny rynek zabawek oferuje niezliczoną ilość przedmiotów zachęcających do nauki także ścisłych przedmiotów. Przyjrzyjmy się więc kilku takim zabawkom, dzięki którym Waszym dzieciakom lekcje chemii czy fizyki będą kojarzyć się dużo przyjemniej.
Robot Photon Robot Photon WOJCIECH WOJTKIELEWICZ / East News

1. Robot do samodzielnego programowania

Podobno jednym z najlepszych i najlepiej płatnych zawodów jest i w najbliższych latach pewnie będzie informatyk. Skoro tak, to może warto zacząć edukować dziecko w tym kierunku od najmłodszych lat? 

Jednym z ciekawszych do tego narzędzi jest inteligentny robot do samodzielnego programowania. Maluch może wydawać robotowi rozmaite polecenia za pomocą dołączonych do niego niewielkich narzędzi. Urządzenie potrafi zrozumieć kody narysowane kredkami, dzięki którym jest w stanie wykonać najprostsze czynności takie jak ruszanie ręką czy przejście kilku centymetrów po stole. Reaguje także na dźwięk.

Producent nie gwarantuje, że Wasze dziecko dzięki robotowi zostanie w przyszłości wziętym i rozchwytywanym specjalistą od programowania, ale na pewno pobudzi je to do kreatywnego myślenia i uczyni z zabawy choć namiastkę nauki.

Interaktywne klocki Interaktywne klocki AP / East News

2. Interaktywne klocki

Z czym wam się kojarzą klocki? Pewnie w pierwszej chwili z budowaniem domków, zamków czy samochodów. Ale dziś to nie wszystkie czynności jakie można za ich pomocą wykonywać.

Wasze dzieci mogą z nich korzystać jeszcze bardziej kreatywnie. W ofercie pewnego znanego duńskiego producenta klocków jakiś czas temu znalazły się zestawy, z których nasi najmłodsi mogą budować rozmaite urządzenia używając do pomocy także tabletu. Specjalna aplikacja pomaga im w samym procesie tworzenia, a potem za jej pomocą mogą także takim samochodem bądź robotem sterować.

Fajna sprawa. Nie dość, że dzieciaki ćwiczą kreatywne myślenie, to jeszcze mogą w nieskończoność rozwijać swoją wyobraźnię.

Mówiący długopis Ting Mówiący długopis Ting ting.eu

3. Mówiący długopis

Pamiętacie nudne i dłużące się lekcje angielskiego? Zapisywanie i powtarzanie słówek, opisywanie otaczających nas przedmiotów itd. Teraz nasi najmłodsi mogą mieć zdecydowanie łatwiej i przyjemniej. Posłuży im do tego mówiący długopis lub jak kto woli - mówiące pióro.

O co chodzi? Ano o to, że Wasze dzieci biorą do ręki taki pisak, przykładają do specjalnej książeczki, a on czyta angielskie słowa i zdania. Co ciekawe, w pewnym momencie urządzenie nie będzie z maluchem współpracować, dopóki ten nie powtórzy niewielkiej części materiału. Poza tym magiczne pióro tłumaczy angielskie słówka na język polski, a także pozwala usłyszeć rozmaite odgłosy np. przyrody.

Pewnie nie da się tym urządzeniem zastąpić tradycyjnych lekcji, ale na pewno jest to doskonały pomysł do tego, aby zachęcić Waszego malca do nauki języka.

Teleskop Teleskop Martin Barraud / East News

4. Teleskop

Chyba każdy z nas marzył w dzieciństwie o tym, aby z okna swojego pokoju móc podpatrywać niebo i gwiazdy. Cóż, kiedyś była to niezwykle droga i trudno dostępna zabawa.

Dziś nasze dzieciaki mają dużo łatwiej. Nie dość, że wybór urządzeń do obserwacji nieba jest niemały, to jeszcze dopasowany do różnych kategorii wiekowych. Wśród nich znajdziecie np. teleskop dla trzylatka. Jest wykonany z lekkiego materiału, kolorowy i bez żadnych wystających i ostrych części, dzięki którym możemy mieć pewność, że dziecko nic złego sobie nic nie zrobi. Teleskop ma najprawdziwsze soczewki, a droższe zestawy mają także wymienne lunety o różnych ogniskowych.

Taki początkujący astronom najpierw będzie musiał sobie sam takie urządzenie złożyć, a potem Wy będziecie mieli czas dla siebie, bo jest spora szansa, że godzinami zacznie się wpatrywać w gwiazdy. Albo w sąsiadkę w oknie z bloku naprzeciwko. Nie nie, spokojnie. To dopiero za parę lat ;)

Zestaw małego chemika / East News Zestaw małego chemika / East News Dmitriy Shironosov / East News

5. Wirówka

I nie chodzi tutaj o to, aby od małego uczyć nasze maluchy jak należy używać pralki automatycznej. Chociaż ta umiejętność niektórym i w dorosłym życiu by się przydała ;)

Wirówka to inaczej popularny przed laty zestaw małego chemika.

Znajdują się w nim różnego rodzaju probówki, lejki, zakraplacze, wagę i książeczkę z opisami rozmaitych eksperymentów. Ale nie obawiajcie się, bawiąc się wirówką Wasz dzieciak nie puści z dymem całego mieszkania. Wszystko jest wyprodukowane zgodnie z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Cały zestaw jest kolorowy i wygląda bardzo zachęcająco. Do tego stopnia, że kto wie, ale może i Wy drodzy rodzice poczujecie w sobie drzemiące przez lata potrzeby zgłębiania nauki.

W każdym razie, dzięki tej zabawce są spore szanse, że Wasze dziecko dużo chętniej będzie uczęszczać w szkole na lekcje chemii.