5 sportów, które można uprawiać z dziećmi

Zbliża się weekend, a Wy nie wiecie, jak go dobrze wykorzystać spędzając czas ze swoimi pociechami? Mamy dla Was garść sportowych pomysłów!
5 sportów, które można uprawiać z dziećmi 5 sportów, które można uprawiać z dziećmi Jiri Hera / East News

Pływanie

Jest to idealny sposób na wspólne spędzenie czasu ze swoją pociechą. I nie przejmujcie się jeśli nie potraficie pływać jak Otylia Jędrzejczak. Wystarczy przecież, że wybierzecie się z dzieckiem na basen i ot tak się popluskacie, ewentualnie będziecie sobie zjeżdżać do wody rurami w parku wodnym.

Jeśli Wasz maluch daje znać, że boi się wody, może warto pomyśleć o wykupieniu wspólnych zajęć na basenie. Wówczas pod okiem zawodowego trenera możecie być spokojni, że dziecku się nic nie stanie, nie przeziębi się, a może przy okazji także się czegoś nauczy i pokona swój strach przed wodą.

5 sportów, które można uprawiać z dziećmi 5 sportów, które można uprawiać z dziećmi Gelpi Jos Manuel / East News

Piłka nożna

Tego sportu chyba nikomu nie trzeba reklamować ani do niego zachęcać. Każdy zwłaszcza tata pierwsze o czym myśli to to, aby pójśc ze swoim synem na osiedlowe boisko i zaprezentować mu swoje piłkarskie umiejętności. Nikt Wam nie zagwarantuje, że zrobicie ze swojej pociechy drugiego Roberta Lewandowskiego, ale mnóstwo ruchu na świeżym powietrzu na pewno Wam się przyda.

A co z mamą i córką? Tutaj sprawa może się nieco komplikować, chociaż z drugiej strony piłka nożna kobiet z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Poza tym piłkę kopaną można wykorzystać także w innych grach i zabawach. W możliwościach zabaw z piłką ograniczeniem może być jedynie Wasza wyobraźnia.

5 sportów, które można uprawiać z dziećmi 5 sportów, które można uprawiać z dziećmi Fabrice Michaudeau / East News

Spacery po górach

Górskie wyprawy to doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu z całą rodziną. NIkt oczywiście nie każe Wam od razu zdobywać K2 ani nawet wdrapywać się na Orlą Perć, ale spacer po łatwych i bezpiecznych szlakach? Czemu nie!

Bezwzględnie, trasa którą wybierzecie musi być znana i sprawdzona. Najlepiej aby polecił Wam ją ktoś kto ją zna i ma już doświadczenie w chodzeniu po górach.

Pamiętajcie też aby nie była zbyt długa i aby mozna było w trakcie jej pokonywania robić częste przystanki.

Nie zapominajcie także o pogodzie, która jak wszyscy wiemy, w górach zmienia się dość często i może bardzo nieoczekiwanie się pogorszyć.

Dobre i ciepłe ubranie to także podstawa górskich wycieczek z Waszymi dziećmi.

Pamiętając o tych paru prostych zasadach taki spacer z całą rodziną będzie z pewnością udany.

5 sportów, które można uprawiać z dziećmi 5 sportów, które można uprawiać z dziećmi Thomas Knauer / East News

Nauka grawitacji

Nie, nie chodzi o to abyście waszego malca od razu uczyli latać bez żadnego zabezpieczenia. Chodzi o korzyści dla obu stron. Wasze dziecko będzie miało dużo fajnego ruchu i będzie walczyć z byciem na niewielkiej wysokości, a Wy wzmocnicie i rozluźnicie dzięki ćwiczeniom swój kręgosłup.

Takie ćwiczenia nazywają się dynamiczną gimnastyką. Któreś z rodziców kładzie się na plecach, unosi nogi i ręce do góry i na nich opiera malucha. Kilka ruchów w górę i w dół i dla obojga będzie to swego rodzaju niezły aerobik.

Tego typu ćwiczeń jest dużo więcej, jednak aby wykonywać je sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie, warto zapisać się na zajęcia z dynamicznej gimnastyki.

5 sportów, które można uprawiać z dziećmi 5 sportów, które można uprawiać z dziećmi Ints Tomsons / East News

Wycieczki rowerowe

To wcale nie muszą byc długie, wielogodzinne wycieczki. I wcale nie muszą kończyć się z końcem lata. Wręcz przeciwnie. Dziś mamy już cała masę rowerów przystosowanych do jazdy zimą, a przede wszystkim odpowiednie ubrania, dzięki którym wasz malec nie zmarznie jeżdżac na chłodnym powietrzu. 

W zasadzie jeździć możecie przez całą zimę, o ile oczywiście nie jest mokro i na ścieżkach rowerowych nie leży śnieg. Wówczas taka jazda może być momentami niebezpieczna.

A co zrobić żeby Wasza pociecha nie zmarzła podczas rowerowych wycieczek? Wystarczy założyć czapkę pod rowerowy kask, nałożyć rękawiczki no i kurtkę. Najlepiej taką z podpinką.

Na szczęście na horyzoncie mamy już wiosnę, a więc wtedy bez tych wszystkich ocieplaczy będziecie mogli jeździć sobie do woli i cieszyć się całą rodziną z rowerowych wycieczek.