Rośliny, które oczyszczą powietrze w Twoim domu

Zieleń działa jak naturalne filtry dezaktywując wiele niewidocznych gołym okiem toksyn (nawet z dymu tytoniowego) i fal (z urządzeń elektronicznych). Ponadto niweluje w pewnym stopniu niekorzystne działanie drobnoustrojów i alergenów.
Peperomia caperata, Sarracenia Peperomia caperata, Sarracenia EAST NEWS

Zieleń jest dobra na wszystko!

Coraz większą uwagę przykładamy do jakości powietrza, którym oddychamy. Bywa, że naszą aktywność na zewnątrz uzależniamy od ilości zanieczyszczeń danego dnia. Tymczasem zamykanie się w domu nie ochroni nas przed smogiem

Badania przeprowadzone przez Akademię Górniczo-Hutniczą i Krakowski Alarm Smogowy wykazały, że stężenia pyłów wewnątrz budynków choć są niższe, i tak pozostają na wysokim poziomie.

Rozwiązaniem mogą być popularne rośliny doniczkowe, które mają zbawienny wpływ na powietrze, którym oddychamy.

Soleirolia soleirolii Soleirolia soleirolii EAST NEWS

Co nam szkodzi w mieszkaniu?

- Formaldehyd: znajduje się m.in. w kosmetykach, farbach i środkach czystości. Ponadto uwalnia się wraz z dymem podczas palenia drewna, węgla, papierosów, naturalnych gazów oraz nafty. (lakierach do włosów, paznokci i dezodorantach). Opary formaldehydu znajdziemy również w spalinach samochodowych. Przy długotrwałym kontakcie może prowadzić m.in. do chorób układu oddechowego.

- Ksylen: występuje w lakierach, impregnatach i innych substancjach konserwujących drewno. Może być przyczyną wielu chorób, w tym raka.

-Benzen: jeden z najbardziej szkodliwych związków znajdujących się w klejach i lakierach.

- Nikotyna i substancje smoliste: to przyczyny wielu chorób, w tym raka płuc. Oprócz tego mogą działać alergicznie.

- Odchody roztoczy: zawierają aktywne enzymy powodujące silne alergie.

Jakie rośliny są naszym sprzymierzeńcem w walce o czyste powietrze? 

Nefrolepis wyniosły Nefrolepis wyniosły Visions / East News

Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)

Jedna z najłatwiejszych w uprawie i jednocześnie najpopularniejszych paproci. Osiąga wysokość 40-60 cm. Przy uprawie musimy pamiętać o regularnym podlewaniu i zraszaniu. Podlewamy ją w taki sposób, by korzenie nie przeschły. Uprawiamy w temperaturze pokojowej i często zraszamy. Przesuszenie korzeni prowadzi do szybkiego opadania liści. Paproć nie lubi przesadzania. Roślina powinna stać w niewielkiej odległości od okna, lubi bowiem światło rozproszone.

Paproć neutralizuje formaldehydy zawarte w farbach i wykładzinach. Oprócz wchłaniania szkodliwych związków, nawilża też powietrze. Wydziela bardzo dużo tlenu!

PALMA DAKTYLOWA Pestki przecieramy papierem ściernym, by stały się chropowate. Potem zagłębiamy je na 3 cm w żyznym, przepuszczalnym podłożu. Naczynie powinno być głębokie - w płytkim korzenie przerosną przez otwór odpływowy i moglibyśmy je uszkodzić podczas przesadzania (są bardzo kruche). Doniczki stawiamy w pomieszczeniu o temperaturze 20-25 st. C. Codziennie podlewamy. Wykiełkują po mniej więcej 5 tygodniach. PALMA DAKTYLOWA Pestki przecieramy papierem ściernym, by stały się chropowate. Potem zagłębiamy je na 3 cm w żyznym, przepuszczalnym podłożu. Naczynie powinno być głębokie - w płytkim korzenie przerosną przez otwór odpływowy i moglibyśmy je uszkodzić podczas przesadzania (są bardzo kruche). Doniczki stawiamy w pomieszczeniu o temperaturze 20-25 st. C. Codziennie podlewamy. Wykiełkują po mniej więcej 5 tygodniach. ARKADIUSZ ŚCICHOCKI

Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis)

Nazywany jest również palmą królewską. Daktylowiec wymaga dość wysokiej wilgotności powietrza i szczególnie zimą, w okresie grzewczym z powodu zbyt suchego powietrza mogą zasychać końcówki liści. Należy go regularnie podlewać (podłoże powinno być stale lekko wilgotne) i nawozić. Daktylowiec kanaryjski lubi częste zraszanie. Powinno się go sadzić w wąskich, ale wysokich pojemnikach.

ROŚLINY LECZNICZE. Zielistka przystosowuje się do każdych warunków świetlnych. Podlewamy ją umiarkowanie, zasilamy nawozami uniwersalnymi. ROŚLINY LECZNICZE. Zielistka przystosowuje się do każdych warunków świetlnych. Podlewamy ją umiarkowanie, zasilamy nawozami uniwersalnymi. Fot. LUKASZ ZANDECKI / AGENCJA GAZETA

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)

Propozycja dla tych, którzy nie mają czasu albo pamięci do regularnego dbania o domową zieleń. To jeden z najłatwiejszych gatunków w uprawie. Nie ma specyficznych wymagań. Należy jedynie zadbać o dobrą wilgotność powietrza aby zapobiec brunatnieniu brzegów liści. Nie należy stawiać rośliny na parapecie okna południowego, ponieważ bezpośrednie promienie słoneczne mogą uszkodzić roślinę. 

Usuwa benzen, formaldehydy, tlenek węgla i ksylen.

Bluszcz Bluszcz JERZY ROMANOWSKI / East News

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Doskonale sprawdzi się zarówno w domu jak i w ogrodzie, ale wymaga więcej uwagi niż np. paprotka. Przesuszenie korzeni prowadzi do zasychania liści, a nadmiar wody powoduje ich żółkniecie i opadanie. Jego zaletą jest fakt, że nie potrzebuje dużej ilości światła, więc łatwo znaleźć dla niego miejsce.

Bluszcz absorbuje formaldehyd, który uznawany jest za jedną z  najbardziej rozpowszechnionych substancji zanieczyszczających powietrze.

Skrzydłokwiat Skrzydłokwiat JERZY ROMANOWSKI / East News

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Niewątpliwą zaletą tej rośliny jest jej wygląd - zwraca uwagę nie tylko bujnymi liśćmi, ale także ozdobnymi kwiatami. Doskonale wpasuje się w każdy wystrój wnętrza. Skrzydłokwiat lubi pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza. Dobrze się czuje w lekko zacienionych miejscach, w temperaturze pokojowej. Lubi częste, obfite podlewanie (zwłaszcza latem, zimą podlewamy go oszczędniej).

Usuwa znaczną część trujących substancji znajdujących się w dymie tytoniowym.

Rapis wyniosły Rapis wyniosły East News

Rapis wyniosły (Rhapis excelsa)

Trzymany w dużych donicach i odpowiednio pielęgnowany wyrasta do imponujących rozmiarów. Oprócz tego, że prezentuje się pięknie, jest naszym sprzymierzeńcem w walce o czyste powietrze. Rapis wyniosły pochłania amoniak, występujący w detergentach, barwnikach i różnego rodzaju barwionych tekstyliach.

Fikusy (Ficus)

Popularny i doskonale pasujący do każdego wnętrza kwiat wymaga niewielkiego wysiłku w utrzymaniu. W czasie uprawy należy pamiętać o regularnym zraszaniu i nawożeniu. Gatunki wykształcające większe liście należy czyścić i nabłyszczać. Jest odporny na brak słońca, dlatego można go ustawić także na oknie północnym.

Pochłania większość toksyn z powietrza.

Dracena dermeńska i zamiokulkas Dracena dermeńska i zamiokulkas Szczepaniak / East News

Dracena (Draceaena)

Jest bardzo łatwa w uprawie i świetnie wygląda w każdym wnętrzu. Najpopularniejsze gatunki to d. obrzeżona, d. wonna i d. Sandera. W uprawie dracen istotne jest regularne nawożenie - od wiosny do jesieni. Lubi pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza.

Oczyszcza powietrze z gazów uwalnianych przez ksylen, trójchloroetylen i formaldehyd, które spotkamy m.in. w wielu rozpuszczalnikach czy  farbach. 

Epipremnum złociste Epipremnum złociste imago/blickwinkel/EAST NEWS

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)

Doskonale sprawdza się w walce z formaldehydem, a także w oczyszczaniu powietrza z benzenu i tlenku węgla. Jego pędy dorastają do około metra. To dobra propozycja dla tych, którzy nie mają nasłonecznionego mieszkania. Epipremnum złociste może rosnąć i w słońcu, i w półcieniu.

Sansewieria (Sansevieria trifasciata)

Kolejna propozycja dla tych, którzy nie mają czasu albo pamięci do regularnego dbania o rośliny. Sansewieria jest wyjątkowo łatwa w utrzymaniu - nie wymaga częstego podlewania i nie straszne jej okresy suszy.

Roślina ta oczyści powietrze z benzenu i formaldehydu. Bardzo podobne właściwości oczyszczające powietrze, choć nieco większe wymagania ma zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum).

Begonia (Begonia semperflorens)

To już pomysł dla tych, którzy mogą poświęcić domowym roślinom więcej uwagi. Lubi ciepłe i nasłonecznione miejsca, a także odpowiednie nawożenie i podlewanie.

Warto poświęcić jej więcej czasu, bo odwdzięczy się nam nie tylko pięknym wyglądem, ale także powietrzem oczyszczonym z benzenu i oparów toulenu - związku znajdującego się w wielu farbach, woskach i rozpuszczalnikach.