5 piosenek oskarżonych o plagiat, które podbiły listy przebojów

Czy to przez podobieństwo, przypadek, wspólne pochodzenie czy kradzież jest wiele hitów brzmiących podejrzanie podobnie do wcześniej opublikowanego materiału. Oto 5 piosenek dzielących dwie te same cechy: pojawiły się na liście Billboard 100 i oskarżono je o naruszenie praw autorskich.

1. Martin Gaye/Robin Thicke - "Blurred Lines"

"Blurred Lines" zawładnęło latem 2013, a także listą Billboardu przez długie 12 tygodni. Rodzina Marvina Gaye nie mogła nie zauważyć i oskarżyła duet Thicke - Pharell o zbytnie zainspirowanie się utworem z 1977 zatytułowanym "Got to Give It Up". W marcu 2018 roku sędzia zadecydował na korzyść rodziny Gaye przyznając im 7,4 miliona dolarów.

2. Joe Satriani/Coldplay - "Viva La Vida"

Tym utworem Coldplay po raz pierwszy wdrapał się na pierwsze miejsce listy w 2008 roku, co przyciągnęło uwagę gitarzysty Joe Satriani'ego. Artysta twierdził, że wykorzystano części jego instrumentalnego kawałka z 2004, "If I Could Fly". Zespół nazwał to przypadkiem, ale i tak doszło do spotkania w sądzie w 2009 roku.

 

3. Queen & David Bowie/Vanilla Ice - "Ice Ice Baby"

Vanilla Ice wykorzystał funkującą linię basową w numerze jeden na liście w 1990 roku, dając hip-hopowi debiut na pierwszym miejscu. Na jego nieszczęście, wielu słuchaczy wypunktowało podobieństwo utworu do kawałka "Under Pressure" Davida Bowie'go i Queen. Początkowo Vanilla Ice zaprzeczył inspiracji, lecz po czasie zdecydował się wypłacić obu stronom należną zapłatę by uniknąć procesu.

 

4. Huey Lewis/Ray Parker Jr. - "Ghostbusters"

W 1984 roku, Ray Parker Jr. proponował wezwanie pogromców duchów w pierwszej pozycji na liście - "Ghostbusters", utworze skomponowanym do filmu o tym samym tytule. Huey Lewis posłuchał wezwania, ale zamiast pogromców wezwał adwokata. Pozew dotyczył splagiatowania utworu "I Want a New Drug". Panowie ostatecznie dogadali się w sądzie.

 

5. Jorge Ben Jor/Rod Stewart - "Do Ya Think I'm Sexy?"

Brazylijski muzyk Jorge Ben Jor oskarżył Roda Stewarta o splagiatowanie części jego piosenki "Taj Mahal" w hicie "Do Ya Think I'm Sexy?" z 1979 roku. Muzycy porozumieli się w sądzie, a sam Rod Stewart w autobiografii z 2012 roku przyznał się do nieumyślnego plagiatu.