10 wspaniałych filmów o muzykach

Muzycy to bardzo intrygujący temat dla kinematografii. Bywają niepokorni i mają wielkie talenty. Bardzo często upadają, czasem udaje im się odbić od dna, a czasem nie potrafią się odnaleźć w blasku sławy. Jako że niebawem na ekrany wchodzi film poświęcony wokaliście zespołu Queen Freddiemu Mercury'emu, przyjrzymy się innym produkcjom o muzykach.

1. "Spacer po linie" (2005)

Film z 2005 roku opowiada historię Johnnego Casha. Tytuł nawiązuje do słów jednej z piosenek artysty. Życie muzyka było niczym spacer po linie na dużej wysokości, jeśli się nie zachowa odpowiedniego balansu, to można spaść przy drobnym podmuchu wiatru. Cash zdobył przydomek Człowieka w czerni, ponieważ nosił, tylko czarny kolor ubrań w ramach protestu przeciwko społecznej dyskryminacji i nierówności. Film zachwyca klimatem lat 60. oraz historią zagubionego człowieka, który odnajduje się dzięki muzyce.

Twórcą filmu jest James Mangold, a w głównych rolach wystąpili Joaquin Phoenix i Reese Witherspoon.
Ciekawostką jest fakt, że sam Johnny Cash wybrał Joaquina Phoenixa, aby się w niego wcielił.

2. "8 mila" (2002)

Film inspirowany życiem zagubionego rapera Marshalla Mathersa z Detroit. Krytycy filmowi nie bali się stwierdzić, że "8 mila", to "Rocky" XI wieku. Eminem w swojej pierwszej roli na wielkim ekranie wypadł bardzo naturalnie i przekonywująco. Pomimo że to nie jest typowy film biograficzny można się w nim dopatrzyć kilku analogii do życiorysu artysty. Obraz został okrzyknięty popkulturowym fenomenem i otrzymał Oscara dla najlepszej piosenki.

Twórcą filmu jest Curtis Hanson.

3. "Amy" (2015)

Dokument przedstawiający życie i przedwczesną śmierć charyzmatycznej Brytyjki Amy Winehouse wywołał sporo kontrowersji, ponieważ ojciec artystki został przedstawiony w nim, jako współodpowiedzialny za wyniszczającą karierę artystki. Amy w filmie wspominali między innymi: Tony Bennett, Mark Ronson, jej rodzice oraz zbyły mąż Blake Fiedler-Civil. Film okazał się jednym z najbardziej utytułowanych filmów roku, otrzymał: Oscara, Europejską Nagrodę Filmową, nagrodę BAFTA czy Satelitę dla najlepszego dokumentu.

Twórcą obrazu jest Asif Kapadia.

4. "La Bamba" (1987)

Fabuła filmu przedstawia życie jednej z najjaśniejszych gwiazd rock'n'rolla Ritchiego Valensa, którego przeboje "Donna" i "La Bamba" elektryzowały słuchaczy po obu stronach Atlantyku. Warto zaznaczyć, że Valens swój pierwszy kontrakt płytowy podpisał w wieku 17 lat tuż przed swoją śmiercią. Sam film niesie za sobą bardzo pozytywne przesłanie, ponieważ Ritchie był Meksykaninem, któremu spełnił się amerykański sen, w miejscu które w tamtych czasach było zarezerwowane tylko dla białych.

Twórcą filmu jest Luis Valdez, a w głównych rolach wystąpili Lou Diamond Philips i Esai Morales.

5. "Selena" (1997"

Film powstał zaledwie dwa lata po tragicznej śmierci Seleny Quinatanilla-Perez. W rolę latynoskiej księżniczki wcieliła się Jennifer Lopez, która za ten występ otrzymała Złotego Globa. Była to też jej pierwsza główna rola, która otworzyła jej drzwi do świata kina. Selena swoje pierwsze koncerty zagrała już jako dziewięcioletnie dziecko. Jej perfekcjonizm doprowadził ją do otrzymania nagrody Grammy. Życie prywatne gwiazdy było bardzo burzliwe. Artystka została zastrzelona w 1995 roku przez bliską jej osobę.

Twórcą filmu jest Gregory Nava.

6. "Bodyguard" (1997)

Ciężko pominąć w takim zestawieniu film, który znają wszyscy. "Bodyguard" to opowieść o błyskawicznej i burzliwej karierze Rachell Marron i jej ochroniarza. W główne role wcieli się Whitney Houston i Kevin Costner. We względu na trwająca trasę koncertowa artystki wytwórnia Warner Brothers, postanowiła na nią poczekać rok z rozpoczęciem zdjęć do filmu. Był to aktorski debiut Houston.
Film został chłodno przyjęty przez krytyków, jednak podbił serca publiczności. Ścieżka dźwiękowa została najlepiej sprzedającym się albumem wszech czasów.

Twórcą filmu jest Lawrence Kasdan.

7. "Niczego nie żałuję - Edith Piaf" (2007)

"Niczego nie żałuję - Edith Piaf " - to typowy film biograficzny opowiadający losy legendy  francuskiej śpiewaczki. W główną rolę wcieliła się Marion Cotillard, która za swoją kreację została nagrodzona Oscarem. Film pokazuje, że życie artystki nie było usłane różami. Jako mała dziewczynka została porzucona przez matkę, wychowywała się w domu publicznym, była przez pewien czas niewidoma i później oskarżona o morderstwo. Problemy w życiu prywatnym doprowadziły ją do uzależnienia od alkoholu i morfiny.

Twórcą filmu jest Olivier Dahan.

8. "Skazany na bluesa" (2005)

Film opowiada historię wokalisty zespołu Dżem - Ryszarda Riedla. W główne role wcielili się Tomasz Kot i Joanna Fraszyńska. Życie Ryśka to była, mówiąc kolokwialnie, jazda bez trzymanki. Obraz pokazuje bez upiększeń postać bardzo utalentowanego i wrażliwego artysty, którego narkotyki doprowadzają na samo dno - w konsekwencji są również przyczyną jego śmierci. 

Twórcą filmu jest Jan Kidawa-Błoński

9. "The Doors" (1991)

To pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów rocka! Film został poświęcony liderowi grupy The Doors - Jimowi Morrisonowi w rolę, którego wcielił się Val Kilmer. Akcja rozgrywa się od momentu założenia zespołu do przedwczesnej śmierci muzyka w wieku 27 lat. Obraz doskonale przedstawia realia lat 60., w których żył Morrison oraz pokazuje jego autodestrukcyjną osobowość, która doprowadziła go do uzależnienia od narkotyków i obsesji na punkcie śmierci.

Twórcą filmu jest Oliver Stone.

10. "Control" (2007)

Obraz opowiada historię życia i śmierci lidera Joy Division - Iana Curtisa, w którego wcielił się Sam Riley. Film przedstawia historię zwykłego człowieka. Pełnego smutku, zagubionego, niesamowicie wrażliwego artysty. Nie jest to na pewno pozycja dla każdego, ale wymagający widz nie będzie zawiedziony. Film został zrealizowany na podstawie książki napisanej przez żonę Curtisa, Debbie "Touching from a Distance" (wydanej w 1995 r.).

Twórcą filmu jest Anton Corbijn.