10 wspaniałych filmów o muzykach

Muzycy to bardzo intrygujący temat dla kinematografii. Bywają niepokorni i mają wielkie talenty. Bardzo często upadają, czasem udaje im się odbić od dna, a czasem nie potrafią się odnaleźć w blasku sławy. Przygotowaliśmy dla Was kilka świetnych filmowych biografii, które Warto zobaczyć. Kolejność jest przypadkowa.

1. "Spacer po linie" (2005)

Film z 2005 roku opowiada historię Johnnego Casha. Tytuł nawiązuje do słów jednej z piosenek artysty. Życie muzyka było niczym spacer po linie na dużej wysokości, jeśli się nie zachowa odpowiedniego balansu, to można spaść przy drobnym podmuchu wiatru. Cash zdobył przydomek Człowieka w czerni, ponieważ nosił, tylko czarny kolor ubrań w ramach protestu przeciwko społecznej dyskryminacji i nierówności. Film zachwyca klimatem lat 60. oraz historią zagubionego człowieka, który odnajduje się dzięki muzyce.

Twórcą filmu jest James Mangold, a w głównych rolach wystąpili Joaquin Phoenix i Reese Witherspoon.
Ciekawostką jest fakt, że sam Johnny Cash wybrał Joaquina Phoenixa, aby się w niego wcielił.

2. "8 mila" (2002)

Film inspirowany życiem zagubionego rapera Marshalla Mathersa z Detroit. Krytycy filmowi nie bali się stwierdzić, że "8 mila", to "Rocky" XI wieku. Eminem w swojej pierwszej roli na wielkim ekranie wypadł bardzo naturalnie i przekonywająco. Pomimo że to nie jest typowy film biograficzny, można się w nim dopatrzyć kilku analogii do życiorysu artysty. Obraz został okrzyknięty popkulturowym fenomenem i otrzymał Oscara dla najlepszej piosenki.

Twórcą filmu jest Curtis Hanson.

3. "Amy" (2015)

Dokument przedstawiający życie i przedwczesną śmierć charyzmatycznej Brytyjki Amy Winehouse wywołał sporo kontrowersji, ponieważ ojciec artystki został przedstawiony w nim, jako współodpowiedzialny za wyniszczającą karierę artystki. Amy w filmie wspominali między innymi: Tony Bennett, Mark Ronson, jej rodzice oraz zbyły mąż Blake Fiedler-Civil. Film okazał się jednym z najbardziej utytułowanych filmów roku, otrzymał: Oscara, Europejską Nagrodę Filmową, nagrodę BAFTA czy Satelitę dla najlepszego dokumentu.

Twórcą obrazu jest Asif Kapadia.

4. "La Bamba" (1987)

Fabuła filmu przedstawia życie jednej z najjaśniejszych gwiazd rock'n'rolla Ritchiego Valensa, którego przeboje "Donna" i "La Bamba" elektryzowały słuchaczy po obu stronach Atlantyku. Warto zaznaczyć, że Valens swój pierwszy kontrakt płytowy podpisał w wieku 17 lat tuż przed swoją śmiercią. Sam film niesie za sobą bardzo pozytywne przesłanie, ponieważ Ritchie był Meksykaninem, któremu spełnił się amerykański sen, w miejscu które w tamtych czasach było zarezerwowane tylko dla białych.

Twórcą filmu jest Luis Valdez, a w głównych rolach wystąpili Lou Diamond Philips i Esai Morales.

5. "Selena" (1997"

Film powstał zaledwie dwa lata po tragicznej śmierci Seleny Quinatanilla-Perez. W rolę latynoskiej księżniczki wcieliła się Jennifer Lopez, która za ten występ otrzymała Złotego Globa. Była to też jej pierwsza główna rola, która otworzyła jej drzwi do świata kina. Selena swoje pierwsze koncerty zagrała już jako dziewięcioletnie dziecko. Jej perfekcjonizm doprowadził ją do otrzymania nagrody Grammy. Życie prywatne gwiazdy było bardzo burzliwe. Artystka została zastrzelona w 1995 roku przez bliską jej osobę.

Twórcą filmu jest Gregory Nava.

6. "Bodyguard" (1997)

Ciężko pominąć w takim zestawieniu film, który znają wszyscy. "Bodyguard" to opowieść o błyskawicznej i burzliwej karierze Rachell Marron i jej ochroniarza. W główne role wcieli się Whitney Houston i Kevin Costner. Ze względu na trwającą trasę koncertową artystki wytwórnia Warner Brothers, postanowiła na nią poczekać rok z rozpoczęciem zdjęć do filmu. Był to aktorski debiut Houston. Film został chłodno przyjęty przez krytyków, jednak podbił serca publiczności. Ścieżka dźwiękowa została najlepiej sprzedającym się albumem wszech czasów.

Twórcą filmu jest Lawrence Kasdan.

7. "Rocketman" (2019)

Nieprawdopodobna historia, jednej z największych gwiazd muzyki w historii popu i rocka. Poznamy Eltona Johna na chwilę przed przełomem w jego karierze. "Rocketman" to niezwykła podróż przez życie - od nieśmiałego geniusza pianina Reginalda Dwighta po absolutną międzynarodową mega gwiazdę popu, znaną jako Elton John.
Inspirująca, poruszająca opowieść, osadzona w muzyce Eltona Johna, w którego postać wciela się Taron Egerton. Na naszych oczach chłopak z małego miasteczka stanie się jedną z ikon popkultury i największych osobowości XX wieku.

Twórcą filmu jest Dexter Fletcher.

8. "Skazany na bluesa" (2005)

Film opowiada historię wokalisty zespołu Dżem - Ryszarda Riedla. W główne role wcielili się Tomasz Kot i Joanna Fraszyńska. Życie Ryśka to była, mówiąc kolokwialnie, jazda bez trzymanki. Obraz pokazuje bez upiększeń postać bardzo utalentowanego i wrażliwego artysty, którego narkotyki doprowadzają na samo dno - w konsekwencji są również przyczyną jego śmierci. 

Twórcą filmu jest Jan Kidawa-Błoński

9. "The Doors" (1991)

To pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów rocka! Film został poświęcony liderowi grupy The Doors - Jimowi Morrisonowi w rolę, którego wcielił się Val Kilmer. Akcja rozgrywa się od momentu założenia zespołu do przedwczesnej śmierci muzyka w wieku 27 lat. Obraz doskonale przedstawia realia lat 60., w których żył Morrison oraz pokazuje jego autodestrukcyjną osobowość, która doprowadziła go do uzależnienia od narkotyków i obsesji na punkcie śmierci.

Twórcą filmu jest Oliver Stone.

10. "Bohemian Rhapsody" (2018)

Porywająca opowieść o zespole Queen, jego muzyce i niezwykłym wokaliście Freddiem Mercurym (Rami Malek - serial TV "Mr. Robot"), który przełamując stereotypy i konwencje, zdobył uwielbienie niezliczonych fanów. Film ukazuje błyskotliwą karierę zespołu, który dzięki ikonicznym utworom i rewolucyjnemu brzmieniu wspiął się na szczyty sławy, dopóki skandalizujący styl życia Mercury'ego nie postawił wszystkiego pod znakiem zapytania. Triumfalny powrót zespołu podczas koncertu na rzecz Live Aid z udziałem cierpiącego na śmiertelną chorobę Mercury'ego wszedł na trwałe do historii muzyki rockowej i po dziś dzień stanowi źródło inspiracji dla wszystkich tych, którzy czują się inni, niepoprawnych marzycieli i wielbicieli muzyki na całym świecie.

Twórcą filmu jest Bryan Singer.