"Tik-tak" i inne programy dla dzieci z dawnych lat

Przygotujcie się na sentymentalną podróż w lata dzieciństwa. Oto lista najlepszych według nas programów dla dzieci i młodzieży emitowanych w latach 90., które umilały wolny czas i jednocześnie edukowały młodych widzów niemalże we wszystkich dziedzinach.

1. "5-10-15"

"5-10-15" był jednym z najpopularniejszych programów dla dzieci i młodzieży dorastających w latach 90-tych. Dzisiaj z rozrzewnieniem wspominamy "Omnibusa, Szortpres, Mini Listę Przebojów, piosenki Pana Yapy lub Czy wydra wygra?". Co ciekawe, mało kto rozpoznaje, że prowadzącymi program byli Piotr Kraśko, Justyna Pochanke i Marcin Tyszka

2. "Tik-tak"

Przez pierwsze lata emisji programu w tytułową rolę Pana Tik-Taka wcielał się Andrzej Grabowski, który był również pomysłodawcą innego kultowego programu dla dzieci "Ciuchcia".

Po kilku latach prowadzącym został Krzysztof Marzec, który razem z Ciotką Klotką (Ewą Chotomską) i Panem Fasolą (Krzysztofem Tyńcem) byli najbardziej lubianymi bohaterami programów dla dzieci lat 90. 

3. "Domowe Przedszkole"

Dla dzisiejszych trzydziestolatków śniadanie przy telewizyjnym przedszkolu było codziennością. Bardzo często program ten był również pokazywany na szkolnych stołówkach. Wspólne śpiewanie, odkrywanie z krasnalem Hałabałą nowych miejsc, nauka dobrego wychowania i poznawanie intrygujących młode rozumki ciekawostek było uwielbiane przez wszystkie dzieci, wbrew pozorom nie tylko w wieku przedszkolnym. 

4. "Teleranek"

Jest to jeden z najdłużej nadawanych programów TVP. Emitowano go od 1972 roku do grudnia 2009 roku i ponownie po kilkuletniej przerwie od wiosny 2016 roku w programie pierwszym Telewizji Polskiej, zaś od września 2016 tylko w TVP ABC.

Twórcą programu był Maciej Zimiński oraz Joanna Koenig, a prowadzącymi między innymi Tadeusz Broś

5. "Przybysze z Matplanety"

Kolejna edukacyjna propozycja dla młodzieży z lat 90. Bohaterami programu byli dwaj przybysze z Matplanety, o matematycznie brzmiących imionach Pi i Sigma. Program powstawał w latach 1983-1984 a nadawany był w latach 1987-1990. 

Pomysłodawczynią programu była Ewa Urbańska

6. "Ciuchcia"

To zdecydowanie jeden z najzabawniejszych programów rozrywkowo-edukacyjnych dla dzieci. Głównymi bohaterami byli kultowi Kulfon i Monika, którzy rozbawiali nas od 1990 roku do 2000. Najbardziej rozpoznawalną piosenką z programu jest niewątpliwie "Kulfon co z Ciebie wyrośnie". 

7. "Truskawkowe studio"

Bardzo pozytywny program, pełen wpadających w ucho piosenek i zabawnych scenek.  Pomysłodawcą "Truskawkowego studia" był Paweł Królikowski. W programie można było zobaczyć między innymi: Magdę Schejbal, Jolantę Fraszyńską i Małgorzatę Ostrowską-Królikowską.

8. "Kwant"

"Kwant" był programem popularnonaukowym, emitowanym na pierwszym programie TVP przez 10 lat, od 1986 do 1996 roku. W czołówce programu można było usłyszeć utwór Jeana Michela Jarre'a "Equinoxe 5". Prowadzący poruszali wiele bardzo ciekawych tematów z dziedziny fizyki, astronomii czy przyrody. 

9. "Luz"

Program publicystyczno-muzyczny skierowany do młodych widzów, w którym bez ogródek i przekłamań poruszano ważne dla młodzieży tematy, czasami bardzo kontrowersyjne. "Luz" był emitowany w latach 1988-1998. Po dziesięciu latach został zastąpiony przez "Rower Błażeja", program o nieco podobnej formie. 

10. "Szalone liczby"

Teleturniej matematyczny dla dzieci i młodzieży. Program był emitowany przez telewizję TVP2 od 7 stycznia 1995 roku do 23 czerwca 2000 roku. Prowadzącą była Daria Trafankowska i January Brunov. Ulubieńcem widzów był sympatyczny bóbr w zielonej kamizelce, który przepowiadał kolejne konkurencje.