5 piosenek na medal

Tomek Brhel o przebojach, które niekoniecznie były pisane z myślą o sporcie, a jednak stały się sportowymi hymnami.

1. SHAKIRA - WAKA WAKA (THIS TIME FOR AFRICA) - MUNDIAL w RPA 2010

Pełni nadziei w sukcesy naszych, jak zwykle zresztą, urządzamy muzyczną rozgrzewkę przed Mistrzostwami. Piłka nożna i muzyka od lat mają ze sobą wiele wspólnego, każda piłkarska impreza ma swój oficjalny lub nieoficjalny hymn. I często piosenki, które zagrzewały do walki na boisku zostają wielkimi przebojami.

Tak było kilka lat temu, kiedy Shakira nagrała utwór "Waka Waka". Co ciakawe "Waka, Waka" to piosenka, która powstała dużo, dużo wcześniej, bo jeszcze... w latach 80-tych. Wtedy nosiła tytuł "Zamina mina".

Przed Shakirą piosenka została nagrana też przez pewien zespół z Dominikany...

Niektórzy wietrzyli skandal wiszący w powietrzu, co ciekawe nawet sama Shakira na pytanie jak wymyśliła tą piosenkę, odpowiadała dość wymijająco.

Miałam kilka dni wolnego, byłam na mojej farmie w Urugwaju, i w drodze do domu po prostu wpadła mi do głowy. Miałam słowa i muzykę, doszłam do domu i zaczęłam krzyczeć mam. mam to. wiem, że to jest to.

2. MARYLA RODOWICZ - FUTBOL - MUNDIAL W NIEMCZECH 1974

Tym razem muzyczna podróż do roku 1974. Bez wątpienia najszczęśliwsze dla nas mistrzostwa - wygraliśmy wszystkie mecze aż do spotkania z gospodarzami, czyli Republiką Federalną Niemiec!

Wygraliśmy wtedy z Argentyną, 7 do zera z Haiti, pokonaliśmy Włochy, a nawet Brazylię. W efekcie zajęliśmy trzecie miejsce.

Być może do sukcesu przyczyniła się... po prostu szczęśliwa piosenka.

No i pozostaje chyba mieć nadzieję, że najbliższe mistrzostwa będą dla was równie szczęśliwe...

3. RICKY MARTIN - LA COPA DE LA VIDA; THE CUP OF LIFE - MUNDIAL WE FRANCJI 1998

Muzyczna rozgrzewka przed mistrzostwami to jednocześnie niezwykła muzyczno-piłkarska podróż w czasie. Największe przeboje, które były oficjalnymi i nieoficjalnymi hymnami mistrzostw świata i Europy...

Tym razem cofamy się do roku 1998. Wtedy to, po raz drugi w historii mundial odbywał sie we Francji. 

Ta piosenka, chyba do dzisiaj kojarzy się absolutnie wszystkim właśnie z piłką, a na dodatek dzięki niej Ricky Martin otworzył sobie drogę do światowej kariery.

Przepis na sukces okazał się bardzo prosty:

Nie zakładam maski wychodząc na scenę.

Mimo że od pierwszego muzycznego sukcesu minęło już sporo lat, Ricky Martin w wywiadach podkreśla, że pozostał sobą.

Po tym jak tak wielu ludzi mówi Ci jak jesteś dobry w muzyce, jak fantastyczny jesteś na scenie, ciągle tylko słyszysz dobry, dobry, dobry. Można unieść się bardzo wysoko. A im wyżej jesteś, tym upadek może się okazać bardziej bolesny.

4. QUEEN - WE ARE THE CHAMPIONS

W towarzystwie największych sportowych przebojów nie może zabraknąć piosenki, która od lat uświetnia wiele sportowych imprez, nie tylko zresztą piłkarskich. "We Are The Champions", zespołu Queen.

Zapewne żaden z członków zespołu nie spodziewał się, że po tylu latach od premiery tej piosenki będzie ona regularnie pojawiać się na stadionach, arenach i halach sportowych. Tak o kulisach powstania opowiada Brian May:

Nie wiem na ile Freddie zdawał sobie sprawę, że będzie to piosenka tak kojarzona ze sportowymi wydarzeniami. Ta piosenka to miał być dar, to miał być hymn wyrażający sportowego ducha.

I wyraża, nie tylko na stadionach, ale także i w boksach formuły jeden. Bo czy ktokolwiek zdawał sobie sprawę z tego, że "We Are The Champions" może być zagrane przy pomocy silnika samochodowego?

Tak może brzmieć bolid Formuły 1. "We Are The Champions". Miejmy nadzieję, że to będzie tytuł proroczy.

5. SIMPLY RED - WE'RE IN THIS TOGETHER - EURO W ANGLII 1996

Tym razem cofamy się o dwie dekady, do roku 1996. Trzeci tytuł z rządu zdobyli wtedy Niemcy. A piosenka, która wtedy została napisana specjalnie na mistrzostwa, tak bardzo różniła się od wszystkich, które były wcześniej... i później. Być może dlatego, że jej autor Mick Hucknall z zespołu Simply Red sam przyznaje, że nie ma w sobie nic z przebojowości.

Życie, które prowadzę kiedy wracam do domu... chce po prostu od wszystkiego uciec. Wracam do domu, oglądam filmy, oglądam telewizję. Słucham muzyki, gotuję. Rzeczy, które ludzie robią codziennie i wydają im sie zupełnie zwyczajne, dla mnie są fantastyczne.