TOP 10 ciekawostek o Micku Jaggerze

Muzyka bez Jaggera byłaby - nie bójmy się tego słowa - nudna! Przypomnijmy sobie historię tego niepokornego wokalisty, a także znane i mniej znane utwory The Rolling Stones!
EN_00048034_0089 EN_00048034_0089 EAST NEWS

1. Początki

Mick Jagger urodził się 26 lipca 1943 roku w Dartford. Jest wychowankiem prestiżowej London School of Economics and Political Science, której nie ukończył ze względu na rosnącą wówczas popularność The Rolling Stones. Jednak zanim powstał jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów na świecie, Mick Jagger (wtedy jeszcze jako Michael Jagger) był członkiem bluesowej kapeli Little Boy Blue & The Blue Boys.

EN_00051060_0003 EN_00051060_0003 EAST NEWS

2. Przygoda z muzyką

Szkoła nie przypadła Jaggerowi do gustu. Jedyne, co interesowało młodego Micka, to muzyka, którą także rozumiał na swój sposób. Dla przyszłego rockmana i frontmana The Rolling Stones, już wtedy, dobrym śpiewem był tylko głośny śpiew. Podobno podczas zajęć z emisji głosu, do tego stopnia wczuł się w wykonywany przez siebie (głośny!) utwór, że przypadkowo odgryzł sobie koniuszek języka. Oczywiście nie musicie wierzyć w tę historię, ale analizując zachowanie Jaggera z perspektywy czasu, można uznać tę historię za dość prawdopodobną.

AP Historical Hard Drive 1996 AP Historical Hard Drive 1996 ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK

3. Przełom

1962 rok był przełomowy dla Jaggera i całego zespołu. Najpierw wspominano o nich w prestiżowym magazynie muzycznym "Jazz News", a kilka miesięcy później, już jako pełnoetatowy zespół, dali koncert w londyńskim klubie "Marquee".

AP Historical Hard Drive 2007 AP Historical Hard Drive 2007 ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK

4. Fenomen Jaggera

Śmiało można powiedzieć, że The Rolling Stones swój niebywały sukces zawdzięczają właśnie Mickowi, którego kreacja sceniczna jest nie do podrobienia. Twarz Micka, to twarz popkultury. Jego ironiczny uśmiech, agresja, energia, przechodzenie od brutalnej męskości, do kobiecej delikatności i dwuznaczne gesty, zrobiły z niego ikonę muzyki, inspirującą nie tylko młodych rockmanów, ale i całe środowisko muzyczne.

AP Historical Hard Drive 2009 AP Historical Hard Drive 2009 ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK

5. Inspiracje

Przykładów nie trzeba szukać daleko. O Jaggerze śpiewają, bądź wspominają o nim w swoich utworach m.in.: popowa grupa Maroon 5 i Christina Aguilera w hicie "Moves Like Jagger", Kesha w piosence "Tik Tok", Cher Lloyd w kawałku "Swagger Jagger" czy Jonas Brothers w "Heart and soul".

MICK JAGGER NA IMRAN KHAN PARTY MICK JAGGER NA IMRAN KHAN PARTY EAST NEWS

6. Jagger w filmie

O charyzmatycznym wokaliście The Rolling Stones, pamiętają także ludzie filmu. W przepełnionym humorem, problemami dojrzewania i muzyką filmie "C.R.A.Z.Y" (Kanada/Francja 2005, reż. Jean-Marc Vallee), oprócz Dawida Bowie, Pink Floyd i wielu innych, to właśnie Mick Jagger staje się guru młodego bohatera, nastoletniego Zaca, a "Sympathy for the Devil" to swoisty symbol, nieustającej międzypokoleniowej walki.

Mary Evans FL web 001 Mary Evans FL web 001 EAST NEWS

7. Jagger w teatrze

"Usta Micka Jaggera" (Teatr TV, Polska 1998, autor Doman Nowakowski) to opowieść o trzech pokoleniach mężczyzn (dziadek, jego syn i wnuk), jadących na koncert The Rolling Stones. Opowieść drogi o rodzinnych kłamstwach, buncie i miłości, między słowami opowiada o fenomenie Jaggera i jego wpływie na fanów. Dziadek wspomina pierwszy koncert zespołu w Polsce w 1967 roku, a wnuk, odrzucając ideały zarówno ojca jak i najstarszego członka rodu, chcąc nie chcąc, razem z nimi łączy się w pasji i kulcie muzyki rockowej i The Rolling Stones.

DKSIEZNA MARGARET BYLA GOSCIEM NA COROCZNYM POKAZIE KWIATOW W CHELSEA DKSIEZNA MARGARET BYLA GOSCIEM NA COROCZNYM POKAZIE KWIATOW W CHELSEA EAST NEWS

8. Order Imperium Brytyjskiego

Niepokorny Mick Jagger i jego osiągnięcia zostały docenione także przez brytyjską monarchię. 12 grudnia 2003 roku, kilka miesięcy po swoich 60-tych urodzinach, wokalista został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. Wyróżnienie otrzymał z rąk księcia Karola, który pełnił obowiązki chwilowo niedysponowanej wówczas królowej Elżbiety II.

Jagger cieszył się z Orderu, ale też jasno wyraził jaki ma do niego stosunek:

Miło jest otrzymywać honory, tylko nie należy traktować ich zbyt poważnie. Trzeba do tego podchodzić spokojnie i nie podkreślać, że jest się kimś ważniejszym.

Rolling Stones na Kubie Rolling Stones na Kubie AFP/EAST NEWS

9. Niepokorna dusza

Żeby dać wyraz temu, jak przemyślane było to stwierdzenie, należy przypomnieć jak Jagger wyglądał tego dnia. Miał na sobie, co prawda, garnitur, ale dobrał do niego czarną skórzaną kurtkę i sportowe buty. W tak niebanalnym stroju przyjmował honory z rąk brytyjskiego następcy tronu.

Temporary Temporary AFP/EAST NEWS

10. Ciągle w świetnej formie

Pomimo opływających lat Mick Jagger i jego koledzy z zespołu The Rolling Stones nadal są w znakomitej formie! Zespół zagrał cztery koncerty w Polsce, w tym ostatni 8 lipca 2018 roku na PGE Narodowym w Warszawie. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia Jagger nawiązał do walki o polskie sądy, zwracając się do publiczności słowami:

Jestem za stary na sędziego, ale nadal dość młody, by biec.