7 filmów, które chętnie obejrzelibyśmy jeszcze raz dla muzyki

Pamiętacie film "9 i pół tygodnia"? Albo "Gladiatora"? Po latach często bywa tak, że nie bardzo możemy sobie przypomnieć fabułę, ale słysząc piosenkę doskonale pamiętamy, że była w obrazie, który już widzieliśmy. Poniżej znajdziecie listę kilku filmów, które chętnie obejrzelibyśmy jeszcze raz, żeby usłyszeć nasz ulubiony utwór.

1. "Dirty Dancing"

Oczywiście klasyka, na którym wychowały się dwa albo trzy pokolenia nie może zabraknąć. Kiedy powiedziałem ostatnio, że film odrobinę już się zestarzał, skala protestów przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Ale nie ulega wątpliwości, że czas nie obszedł się z nim łagodnie, w odróżnieniu od muzyki, która nawet po 30 latach broni się dzielnie.

Co ciekawe, mało brakowało, a "Dirty Dancing" by nie powstał. Podobno gdy w maju 1987 wytwórnia pokazała film znanemu producentowi Aaronowi Russo, by ocenił jego szanse na rynku, powiedział: "Spalcie scenariusz i odbierzcie ubezpieczenie".

A jednak... udało się.

2. "9 i pół tygodnia"

Gdyby historia potoczyła się inaczej, być może po latach zamiast Kim Basinger na ekranie oglądalibyśmy Joannę Pacułę. Niestety jej ówczesny partner nie chciał się zgodzić na to, by wzięła udział w filmie - ze względu na śmiałe sceny. Z drugiej strony chyba trudno sobie wyobrazić w roli Elizabeth kogokolwiek innego niż Kim Basinger. I co ciekawe, Kim Basinger za rolę w filmie "9 i pół tygodnia" była nominowana do Złotej Maliny, czyli swego rodzaju antyoscara i to w kategorii "Najgorsza aktorka".

Nam się podoba. Podobnie jak jeden z większych filmowych przebojów Joe Cockera - "You Can Leave Your Hat On".

3. "Top Gun"

Tym razem się piosenka zespołu, który ma na swoim koncie aż 13 albumów, ale po latach pamiętamy tylko jeden ich przebój.

Czyli skórzane kurtki pilotów, szybkie motory, jeszcze szybsze samoloty i oczywiście Tom Cruise w filmie "Top Gun".

Zespół Berlin za tę piosenkę dostał Oscara w 1986 roku. Terri Nunn, czyli wokalistka zespołu Berlin tak wspomina połowę lat 80-tych i współpracę z legendarnym Giorgio Moroderem, autorem "Take My Breath Away".

Przyszedł do nas któregoś dnia i powiedział. Słuchajcie mam piosenkę, będzie w filmie, który pojawi się w najbliższe wakacje. To będzie wielki kinowy hit.. Tom Cruise. To będzie hit, chcecie zrobić tę piosenkę? Nagraliśmy ją i zmieniło się wszystko, całe nasze życie. I to prawda. Po latach pamiętamy właściwie tylko jeden przebój zespołu Berlin. Piosenka "Take My Breath Away", która jest już prawdziwym złotym przebojem. A sam film Top Gun, kiedy tylko jest nadawany w telewizji, chyba też chętnie ogladamy.

4. "Titanic"

Tym razem zaglądamy na ścieżkę dźwiękową filmu, który jeszcze do niedawna był na pierwszym miejscu najbardziej kasowych hitów w historii kina.

Zdetronizowana ostatnio przez film "Avatar" opowieść o miłości. a przede wszystkim o dziewiczym rejsie Titanica do tej pory zarobiła ponad 2 miliardy dolarów. No i zdobyła kilkanaście statuetek, między innymi w kategorii najlepsza piosenka. Co najciekawsze, sama Celine Dion na początku nie chciała nagrać tej piosenki twierdząc po prostu, że jej się nie podoba. Wszystko zmieniło się po premierze...

Kiedy zobaczyłam film, byłam zszokowana, że byłam jego częścią. A przed wszystkim czułam dumę.

5. "Dick Tracy"

Artystka, która teraz pojawi się na naszej liście, zapewne od dziecka marzyła o karierze i to nie tylko muzycznej. Madonna.

Zdobywszy świat muzyki, od lat próbowałą również podbić świat filmu. Niestety... jako aktorka Madonna od samego początku budziła kontrowersje, o czym chyba najlepiej świadczy długa lista nominacji do Złotych Malin. I to w kategoriach w rodzaju najgorsza aktorka dekady.

Kilka razy z resztą Złotą Malinę zdobyła. Co ciekawe, gdy pojawiała się w filmie, często zbiegało się to z trasą koncertową lub nową płytą. Mistrzyni autopromocji? Jedno jest pewne. Madonna w świecie muzyki, w odróżnieniu od filmu, jest gwiazdą pierwszoplanową, ciężko na to zapracowała i czuje się spełniona.

Czuję się jak najszczęśliwsza osoba na ziemi. Pracuje z niezwykłymi ludźmi, moja kariera trwa tak długo. nie mogę się skarżyć. Fani również się nie skarżą.

6. "Pearl Harbor"

Film, który w co trudno uwierzyć, ma już prawie 20 lat. A przecież nie tak dawno wchodził na ekrany kin... Niewątpliwą ozdobą jest obrazu jest ścieżka dźwiękowa Hansa Zimmera i oczywiście piosenka, która bez wątpienia jest już od dawna złotym przebojem Faith Hill.

Co do samego filmu - no cóż, od lat wokół Pearl Harbor krąży teoria spiskowa, że prezydent i wywiad USA doskonale wiedzieli, co szykuje Japonia. Nawet pojawiło się kilka publikacji. W swojej książce Robert B. Stinnett, weteran walk na Pacyfiku, twierdzi, że atak nie był takim zaskoczeniem, jak to próbowano wówczas przedstawić Amerykanom...

7. "Gladiator"

I ponownie na naszej liście możemy znaleźć Hansa Zimmera, który dla wielu reżyserów, a przede wszystkim widzów jest gwarantem sukcesu. Ale jeżeli chodzi o muzykę to przynajmniej w połowie za sukcesem ścieżki dźwiękowej "Gladiatora" stoi wspaniała Lisa Gerrard.

Jakiś czas temu pojawiły się plotki, że Ridley Scott zamierza nakręcić "Gladiatora 2". I ktoś pewnie zaraz powie... ale jak to, przecież Maximus zginął. Ridley Scott ponoć znalazł sposób, żeby przywrócić go do życia. I to jest chyba jedna z tych sytuacji, że z jednej strony chcielibyśmy, a z drugiej niekoniecznie.

Chyba, że Lisa Gerrard zaśpiewa ponownie.