Prawdziwe zawody sławnych

Wykształcenie gwiazd niekoniecznie idzie w parze z wykonywanym przez nie zawodem. Problem pojawia się w momencie, gdy potrzeba wpisać "coś" w  rubryce zawód. Co wybrać zawód wyuczony, czy wykonywany. Z czym się utożsamiać? Zobaczcie listę najbardziej znanych, którzy wykonują pracę - pasję znacznie odleglejszą od tego, co w dyplomach.

Monika Olejnik na balu dziennikarzy - fot. wideo/gazeta.pl Monika Olejnik na balu dziennikarzy - fot. wideo/gazeta.pl Monika Olejnik na balu dziennikarzy - fot. wideo/gazeta.pl

Z miłości do krów

 

 

Inżynier-zootechnik na pozór nie ma nic wspólnego z dziennikarstwem.  Najważniejsze jednak to wiedzieć jak połączyć te dwie jakże odległe dziedziny. Dociekliwa, nieustępliwa, bezkompromisowa. Na co dzień jest mężczyzną, jak mówi o sobie, potrafi celnymi pytaniami wydobyć prawdę, a rozmówca jest dla niej wyzwaniem. Tak ona to potrafi - Monika Olejnik. Ukończyła zootechnikę, a w międzyczasie pracując już jako dziennikarka rozpoczęła takie studia. Karierę zaczęła od pracy w radiu w redakcji rolnej, potem były własne audycje polityczne, żeby w końcu poprowadzić program polityczny. Od początku zafascynowana polityką, po nocach wystawała z mikrofonem pod Sejmem, by wszystko było gotowe na czas. Monika komentuje: "Uwielbiałam to". I gdyby nie fascynacja zwierzętami nie rozumiałaby tak dobrze świata polityków. Prócz tego coś jeszcze pozostało-zamiłowanie do krowich rzęs...

Szymon Majewski Szymon Majewski Szymon Majewski (Fot. Agencja Gazeta)

Technik autoklawów medycznych

 

Brak matury tłumaczy faktem, że szkolnictwo nie było do niego dostosowane. Jako technik autoklawów zajmował się obsługą pieców gazowych.  Mimo to, Szymon Majewski odpowiedział na ogłoszenie i tak trafił do radia. Dalej kariera potoczyła się błyskawicznie. Sami zadzwonili do niego z telewizji. Od tej pory opędza się od propozycji,  wybiera tylko to w czym czuje się najlepiej-czyli satyrę. Charyzmatyczny, inteligentnie dowcipny, wyznaje , że zawsze śmiech był jego cechą rozpoznawczą. O sobie mówi, że nie jest ani dziennikarzem, ani satyrykiem, bo ten kojarzy mu się z wytartymi wiszącymi spodniami i rozstrojoną gitarą. To jednak nie jest istotne. Dobrze, że "Mamy Cię" Szymonie Majewski!

Ania Dąbrowska Ania Dąbrowska Ania Dąbrowska

Leniwy psycholog kliniczny

 

Ania Dabrowska - ukończyła szkołę muzyczną, potem jednak zrezygnowała z muzyki na rzecz psychologii, bo tą zaczęła studiować. Po drodze jednak trafiła do programu rozrywkowego i tam po raz pierwszy pokazała swoje "ja" muzyczne. Od tej pory nagrała trzy płyty, z tym dwie ("Kilka historii na ten sam temat", "W spodniach czy w sukience") platynowe. Podąża własna drogą muzyczną, preferuje styl retro, nawiązując do muzyki popularnej lat 60. i 70. Psychologia zawsze pozostanie w sferze jej hobby, bo nie może robić tych dwóch rzeczy naraz. Być muzykiem i psychologiem jednocześnie to niemożliwe. Jak na leniwą osobę to spory sukces :)

marcin prokop marcin prokop Marcin Prokop/Agencja Gazeta

Musująca pastylka

 

Pierwsze poważne zadanie zawodowe-skserowanie umowy kredytowej okazało się  dla niego porażką. Maszyna wessała plik kartek. Jako praktykant banku za karę został  skierowany do piwnicy... Tam gotowe już kserokopie miał wkładać do szaf pancernych. I robił to wytrwale. Aż do momentu, w którym uszkodził samochód służbowy-został zwolniony. Jak na absolwenta finansów przystało Marcin Prokop byłby teraz  "panem z krawatem"-specem od kredytów. A jednak...

 

Szybko stał się naczelnym w kilku pismach, postawił jednak na telewizję. Prowadził programy rozrywkowe jako tzw. specjalista od wszystkiego. Marcin o swoim zawodzie: "Jestem jak musująca, pomarańczowa pastylka, która wrzucona do szklanki o dowolnym kształcie wypełnia ja swa barwą, nadając jej swój styl". (W wywiadzie dla "Sukces").

Kasia Cerekwicka/KAPIF Kasia Cerekwicka/KAPIF Kasia Cerekwicka/KAPIF

Mechanik samochodowy

 

Skończyła technikum mechaniczne, interesuje się także indologią, kulturą Wschodu, hinduizmem. Kiedy wygrała "Szansę na sukces" postanowiła zająć się muzyką na dobre. Kasia Cerekwicka wydając dwie płyty pragnie kształcić się w tym kierunku. Studiuje na Akademii Muzycznej. Twierdzi, że lepiej mieć "papier" w swojej dziedzinie.

Tomasz Kammel Tomasz Kammel Tomasz Kammel/KJ/Forum

Germanista uciekający od nudy

 

Tomasz Kammel mimo że z wykształcenia jest germanistą zawsze marzył o pracy w telewizji. I udało się. Inspiracją dla niego stał się mężczyzna mówiący zabawne historie w telewizji. Ze strachu przed nudą wyjechał więc z rodzinnego miasta Jeleniej Góry i trafił do Warszawy. Chciał zostać prezenterem i udało się.

 

 

Jak widzicie droga do celu jest długa, bywa także zaskakująca. Zgodzicie się, że wykształcenie niekoniecznie jest potrzebne, by osiągnąć w życiu sukces, ale może być pomocne ?

 

 

Elwira Juzwenko

źródła: polki.pl wikipedia.org, gala.onet.pl, wywiadowcy.pl, mediamikser.pl, sukcesmagazyn.pl, mmwarszawa.pl, znanipolacy.pl