Muzyczny komiks Natalii Kukulskiej

 

Przyjrzyjmy się komiksowi muzycznemu ułożonemu z okładek płyt wydanych przez Natalię Kukulską w ciągu 24. lat kariery scenicznej.

 

Najnowszy album Natalii Kukulskiej, który nagrała wspólnie z mężem, Michałem Dąbrówką nosi tytuł "CoMix", z promującym go singlem "To jest komiks". Ale w komiks możemy także ułożyć muzyczną drogę piosenkarki, na której każda nowa płyta to znak przemiany artystki. To osobna i świeża historia, z pobrzmiewającym w tle wspomnieniem o matce, Annie Jantar.

 

 

 

"najtrudniejszy pierwszy krok"

 

Natalia Kukulska przyszła na świat 3 marca 1976 roku. Córka piosenkarki Anny Jantar i kompozytora Jarosława Kukulskiego od najmłodszych lat wyróżniała się muzykalnością.

 

Mała Natalia zdążyła wystąpić jeszcze z matką. Ojciec postanowił zadbać o talent Natalii, pozwalając jej na występy sceniczne już od 8 roku życia.

Natalia

 

W dwa lata po rozpoczęciu kariery estradowej, Natalia wydaje swoją debiutancką płytę

pt.: "Natalia", z której pochodzą takie dziecięce przeboje jak "Puszek ? okruszek" czy "Co powie tata". Natalia, jako pyzaty okularnik, urzeka jednak pięknym dziewczęcym głosem.

 

Bajki Natalki

 

Już rok później, w 1987 roku, ukazuje się kolejny album "Bajki Natalki". Materiał ten jest nagrany w konwencji bajek z morałem, urozmaiconych o podkład muzyczny. Natalka opowiada bajki piosenkami, ubarwiając je wesołymi, rytmicznymi refrenami. Oto jedna z nich:

 

Najpiękniejsze kolędy

 

Prezentem Natalii na Boże Narodzenie 1991 roku jest płyta "Najpiękniejsze kolędy", na którą aranżacje kolęd przygotował jej tata, Jarosław Kukulski.

 

Jest to płyta szczególna, bowiem artystka wraz z ojcem zadedykowali ją Janowi Pawłowi II.

 

Jednak jej okładka zdradza także pewne zmiany w wizerunku piosenkarki. Natalia ściąga okulary, staje się pełną uroku nastolatką z burzą kręconych włosów. Zaczyna coraz bardziej przypominać swoją matkę.

 

Światło

 

Następnie, Natalia przerywa rokującą karierę, aby bez presji i zbytecznego stresu zakończyć edukację. Swój kolejny materiał nagrywa dopiero po maturze.

 

Album "Światło", okrzyknięty pierwszym dorosłym albumem artystki okazał się także zjawiskiem na rynku polskim. Przez wiele miesięcy "Piosenka światłoczuła" była nucona przez szeroką publiczność Natalii.

 

Piosenkarka udowodniła także, że potrafi obronić się we własnej stylistyce, co zaowocowało złotą płytą. Nadal jednak pozostaje długowłosą, niewinną dziewczyną.

 

Puls

 

"Światło" rozpromienia karierę Natalii Kukulskiej. Jeszcze odbija się nam w uszach, a już rok później, w 1997, pojawia się "Puls", przebijający poprzednika sukcesem.

 

"Puls" zyskuje miano podwójnej platyny, a pochodzą z niego przeboje: "Im więcej Ciebie tym mniej", "W biegu" oraz "Czy ona jest".

 

Ponad dwudziestoletnia Natalia coraz widoczniej podkreśla swoją kobiecość, "Pulsowi" towarzyszy pewien glamour w wizerunku artystki, zasygnalizowany już na okładce albumu, także teledyski cechuje większa subtelność i kobiecość.

 

Autoportret

 

Jasnym nawiązaniem do twórczości Anny Jantar jest album "Autoportret". To właśnie na tym krążku znajdziemy "Tyle słońca w całym mieście" w wykonaniu Natalii Kukulskiej, w nowatorskiej, hip ? hopowej aranżacji.

 

Promocji tej płyty towarzyszyła trasa koncertowa poświęcona Annie Jantar. Jak wspomina sama Natalia, emocjonalnie ciężko było jej się zmierzyć z repertuarem matki, jednak czując się już świadomą artystką, zdecydowała się na ten krok.

 

Album ten również uzyskał status platynowej płyty.

 

Tobie

 

Kolejna płyta "Tobie" po wielkim sukcesie "Autoportretu" i towarzyszących jemu emocjach nie zapisała się aż z takim rozmachem w pamięci.

 

Warto jednak wspomnieć, że "Tobie Tour", trasa koncertowa sponsorowana przez sieć telefonii komórkowej Era, była jedną z największych tego typu przedsięwzięć ówcześnie.

 

Dzięki "Tobie" Natalia zyskała kolejną złotą płytę do kolekcji.

 

Natalia Kukulska

 

"Natalia Kukulska" to nowatorska propozycja piosenkarki. Natalia jest autorką części tekstów, kilka z nich napisał także jej mąż, Michał Dąbrówka.

 

W pewnym sensie płyta ta swoją różnorodnością odzwierciedla zmiany w życiu prywatnym artystki. Rok 2000 to szczególny rok w jej życiu. Właśnie wtedy poślubiła Michała Dąbrówkę oraz na świat przyszedł ich syn, Jaś.

 

"Natalia Kukulska" tym razem zaskakuje nas m.in.: kawałkiem "Kamienie" nagranym z reperem Tede, a artystka ścina włosy nie tylko na teledysku.  Jest to też kolejne fonograficzne "złoto".

 

Sexi Flexi

 

Totalną odmianą muzyczną okazuje się jednak "Sexi Flexi" z 2007 roku, na którym Natalia pokazuje się z zupełnie innej strony. Jest to album łączący muzykę elektroniczną i funk, który stawia na anglojęzyczne wersje piosenek.

 

Zdaniem artystki sukces krążka to zasługa zaproszonych do projektu gości: Miki Urbaniak, Scott'a Parker'a oraz muzyków z Planu B.

 

Także wizerunek Natalii ulega przemianie. Ze stonowanej i dystyngowanej gwiazdy zmienia się w vampa estrady, prowokując odważnymi strojami i fryzurami. I, co nie jest nowością, znowu zdobywa złotą płytę.

 

CoMix

 

Ostatnia muzyczna odsłona Natalii to wspominany już "CoMix", najbardziej autorska płyta wokalistki.

 

Cały materiał muzyczny przygotował Michał Dąbrówka, a album utrzymany jest w klimacie softowej elektroniki z wyraźnymi brzmieniami akustycznymi.

 

Materiały o płycie znajdziecie też tutaj.

 

Posłuchajmy numeru promującego płytę:

 

"więc możesz być spokojny, że będzie dalszy ciąg"

 

Przy okazji płyty "CoMix" Natalia ujawnia nam także swoją kolejną odsłonę. Rezygnuje z krzykliwego image znanego z "Sexi Flexi".

 

W minionym tygodniu mieliśmy okazję oglądać ją w "Szansie na sukces"-wydanie specjalne poświęcone piosenkom Jarosława Kukulskiego, "Tańcu z gwiazdami" oraz programach wspomnieniowych o jej rodzicach.

 

Niewątpliwie stonowany wizerunek gwiazdy potwierdza jej dojrzałość artystyczną. Czy po licznych metamorfozach Natalia Kukulska rozwinęła tym samym skrzydła w pełni?

 

 

 

Ania Kalinowska

 

za nataliakukulska.pl, wikipedia.pl, tanieczgwiazdami.plejada.pl, facebook.com/NataliaKukulska