Królowe Rolling Stone'a

Podobnie jak one, triumfatorki światowej sceny, magazyn Rolling Stone stał się ikoną popkultury. Pierwsza niekwestionowana królowa - Tina Turner - miała swoją okładkę w piśmie już w roku jego powstania. Zobaczmy jak radziły sobie następczynie obecnej "babki muzyki rozrywkowej".

 

Rolling Stone powstał w 1967 roku, jako manifest kulturowy ery hippie. Nazwa magazynu pochodzi od tytułu piosenki Boba Dylana "Like a rolling stone".

 

 

 

Tina Turner - 1967

 

1967 - Tina Turner po raz pierwszy trafia na okładkę Rolling Stone'a po wielkim triumfie singla "River Deep Moutain High", który nagrała w duecie ze swoim ówczesnym mężem  Ike'iem Turnerem.

 

Ike był odkrywcą talentu piosenkarki, ostatecznie rozpoczęła solową karierę dopiero po rozwodzie z nim. Utwór ten podbił listy przebojów w UK i przebił się za ocean do USA.

Tina Turner - 1969

 

1969 - Ike & Tina Turner, czyli zespół Turnerów, pnie się na sam szczyt. Para uznana jest jeden z najlepszych zespołów rythm and bluesowych niemal bez przerwy koncertuje. W tym też roku ukazuje się ich najpopularniejsza płyta live "Ike & Tina Turner In Person".Tina Turner - 1971

 

1971 - artystka wraz z mężem wypuszczają kolejny hit "Proud Mary", który również zyskuje zawrotną popularność.

 

Jednak ta okładka to po części zabieg marketingowy tuszujący problemy małżeńskie Turnerów. W tym czasie Ike coraz częściej zaczął sięgać po narkotyki, wiadomo także, że stosował przemoc wobec żony.Tina Turner - 1984

 

1984 - po 13 latach Tina znowu pojawia się na okładce Rolling Stone?a.

 

To już inny etap w jej życiu. Po rozwodzie z Ikiem, Tina nagrywa w tym właśnie roku fenomenalny materiał "Private dancer". Płyta rozeszła się w nakładzie 11 mln egzemplarzy, a piosenkarka z imponującą energią zaznacza na długo swoje miejsce na światowej scenie.Tina Turner - 1985

 

1985 - Tina postanawia spróbować sił w innej dziedzinie artystycznej. Na fali popularności dostaje propozycję udziału w filmie "Mad Max", gdzie miała zagrać u boku Mela Gibsona.

 

Film staje się przebojem kasowym, a Tina z powodzeniem radzi sobie w roli aktorki. W filmie śpiewa także kawałek "We don't need another Hero", który błyskawicznie zostaje hitem.Tina Turner - 1986

 

1986 - artystka wciąż jest na topie, kolejna piosenka "Typical Male" staje się kolejnym hitem.

 

Jednak tak wielka popularność i zawrotne tempo życia sprawiają, iż piosenkarka czuje się wypalona. Postanawia zwolnić i nie nagrywa przez kolejne 3 lata.Tina Turner - 1997

 

1997 - Tina pojawia się na okładce jako jedna z kobiet rocka, natomiast już wtedy przypisywano jej miano "babci rocka" ze względu na staż sceniczny.

 

W tym roku ponad 60 - letnia Tina zaczyna swoje światowe tournee, obejmujące 18 występów w Azji i Nowej Zelandii oraz 57 w samej Ameryce.

 

Także świeża płyta "Wildest Dreams" zostaje nominowana do nagrody Grammy. Kolejne albumy wokalistki to już kompilacje, Tina na przełomie 1999 i 2000 roku ogłosiła koniec kariery i wycofała się z show - biznesu.Madonna - lata 80.1984 ? 1989 - niekwestionowaną do tej pory królową muzyki rozrywkowej, co potwierdza zestawienie Rolling Stone?a, jest jednak Madonna. Artystka gościła na okładce magazynu 21 razy, dlatego też postanowiliśmy przedstawić je dekadami.

 

W roku 1984 ukazuje się 3cia płyta w dorobku artystki z tytułowym kawałkiem "Like a Virgin". Świat wariuje na punkcie przeboju, Madonna podbija listy przebojów i trafia na okładkę Rolling Stone?a. Jak sama twierdzi Byłam zaskoczona, jak ludzie zareagowali na "Like a Virgin", bo gdy tworzyłam tę piosenkę, to czułam się, jakbym robiła coś zupełnie nowego i świeżego, co naprowadza mnie na konkretną drogę, a każdy interpretował to jakbym nie chciała już być dziewicą. Walcie się! Niezupełnie to miałam na myśli. "Like a Virgin" był zawsze zupełnie dwuznaczny.

 

W latach 80. Madonna przeprowadza swego rodzaju rewolucje seksualną, staje się symbolem seksu, a jej styl kopiują kobiety na całym świecie. To też czas takich przebojów jak "Material girl" czy "Boy Toy". Prywatnie dla Madonny to okres małżeństwa z Seanem Pennem.

Madonna - lata 90.

 

1990 ? 1998 - w tym czasie artystka pojawia się w Rolling Stone tylko cztery razy. Do połowy dekady utrzymuje wizerunek seksownego wampa, co związane jest z promocją albumu ?Erotica? oraz udziałem w thrillerze erotycznym "Sidła miłości".

 

Jeszcze parokrotnie Madonna próbuje swoich sił w filmie, co wieńczy sukces "Evity", biografia Evity Peron oraz Złoty Glob dla artystki za tytułową rolę.

 

Po triumfie aktorskim piosenkarka postanawia zrezygnować z tak prowokacyjnego stylu. Zaczyna interesować się kabałą i orientalizmem, czego rezultatem jest płyta "Ray of Light".

 

W 1996 roku przychodzi na świat pierwsze dziecko Madonny, córka Lourdes.

Madonna 2000

2000 - 2010 - w obecnym dziesięcioleciu Madonna nie przestała zaskakiwać. Już w 2000 roku wydała album "Music", wyznaczając nim po raz kolejny nowy trend, tym razem w klimacie klubowym.

 

Od tego czasu wydała jeszcze 3 płyty, każda z nich w zupełnie innej stylistyce powodowała zawirowanie na scenie muzycznej. Przy okazji "Confessions on a dance floor" artystka po raz kolejny wspina się na wyżyny prowokacji. Na jednym z koncertów występuje na nonowym krzyżu, naśladując ukrzyżowanie. Zdarzenie to wzbudziło liczne kontrowersje odbijające się długotrwałym echem, łącznie z oprotestowaniem koncertu Madonny w Polsce, 15 sierpnia 2009.

 

Milenijna dekada to też etap artystycznego liftingu Madonny, która chętnie wchodziła we współprace z młodszymi koleżankami i kolegami, wśród nich, z Justinem Timberlakiem.

 

Poza osiągnięciami artystycznymi Madonna urodziła kolejne dziecko, syna Rococo z byłego już małżeństwa z Guy' em Ritchie oraz adoptowała dwoje kolejnych.

Britney Spears - 1999

1999 ? na następczynie Madonny typowana była Britney Spears. Po sukcesie wydawnictwa "Baby one more time", który okazał się jeden z najlepiej sprzedających się singli świata, publiczność uwierzyła w magię "wiecznej dziewicy", na jaką kreowana była artystka, szeroko opowiadając do tego o przekonaniach co do seksu po ślubie.

 

Britney stała się fenomenem popkultury w oszałamiającym tempie, a autorem jej pierwszej okładki w Rolling Stone był sam David LaChepelle.

Britney Spears - 2001

 

2001 ? ukazuje się trzeci album artystki "Britney", który trafia na pierwsze miejsce zestawienia Billboard 200 po tygodniu sprzedaży.

 

Britney rozpoczyna światowe tournee, a jej dochody przekraczają najśmielsze wyobrażenia. Wg Forbesa uznana zostaje za najbardziej wpływową kobietę roku.

 

Wizerunek gwiazdy także ulega zmianie pod wpływem takich przebojów jak "I? m slave for you", co doskonale oddają dwie okładki Rolling Stone'a, gdzie na pierwszej jawi się jeszcze jako nastolatka, natomiast pod koniec roku prezentuje się jako seksowna, pewna siebie kobieta.

Britney Spears - 2003

 

2003 ? Britney po klapie debiutu aktorskiego stara się odbić płytą "In the zone".

 

W tym samym roku na rozdaniu nagród MTV wykonuje wraz z Christiną Aguilerą "Like a virgin", a promocyjny utwór z "In the zone" to duet z samą Madonną.

 

Britney osiąga szczyt, jej image nasiąga seksapilem w oderwaniu od wcześniejszych opowiastek, co owocuje odważną okłądką Rolling Stone'a.Britney Spears - 2008

 

2008 - czyli wielki powrót Britney, która po nieudanym małżeństwie i narodzeniu 2 synów popadła w poważne problemy osobiste.

 

Początek roku to seria incydentów, w efekcie których artystka została zamknięta na oddziale psychiatrycznym, jednak już we wrześniu wchodzi do studia nagraniowego i nagrywa materiał "Circrus".

 

Triumfuje podczas gali nagród MTV nieoczekiwanie zdobywając 3 statuetki. Jak widać Britney nadal może liczyć na swoich fanów.

Christina Aguilera - 2000

 

2000 ? chwilę po debiucie Britney w show ? biznesie pojawia się jej koleżanka Christina Aguilera.

 

Na przełomie 1999 i 2000 wychodzi jej album z promującym go kawałkiem "What a girl wants". Christina pozostaje w cieniu rywalki, jednak notuje drugie miejsce ogólnoświatowej listy przebojów.

 

Rusza w światowe turnee oraz nagrywa z Enrique Iglesiasem. Artystka postanawia także wykorzystać swoje atuty i wydaje hiszpańskojęzyczny "Mi Reflejo".

Christina Aguilera - 2002

 

2002 ? po sukcesie musicalu "Moulin Rouge", do którego Christina wraz z Lil' Kim i Mya i Pink nagrały fenomenalny "Lady Marmolade", Christina zostaje obsypana deszczem nagród MTV i Grammy.

 

Artystka pracuje nad materiałem "Stripped", z którego pochodzą takie hity jak "Dirrrty" czy "Beautiful". Tym samym rezygnuje z dziewczęcego wizerunku girl wants na rzecz ostrzejszych brzmień i świadomego image.

Christina Aguilera - 2006

 

2006 - wkrótce Christina okazuje się muzycznie dojrzalsza od Britney.

 

Czerpie z klimatów jazzu i bluesa, "Back to Basic" to artystyczny album, w którym wokalistka zaskakuje, stawia na styl american dream, następnie w drugiej połowie roku nagrywa album "Hurt".

 

Triumfuje, a tendencję tą utrzymuje do chwili obecnej, stawiając na materiał kierowany własnym gustem.

Shakira - 2001

 

2001 ? równolegle do Britney i Christiny wypływa Shakira. Jest jedyną artystką pop Ameryki Łacińskiej, która odniosła tak spektakularny sukces przy tak poważnej konkurencji poprzednich gwiazd.

 

Aktywna muzycznie od 1991 roku, dopiero w 2001 wchodzi na światowe listy anglojęzycznym albumem "Laundry Service", z którego pochodzą "Whenever wherever" czy "Underneath your clothes".

 

Intryguje także swoim ekscentrycznym image, strojami imitującymi rdzenne ubiory.

Shakira - 2002

 

2002 ? w kolejnym roku Shakira triumfuje na fali "Laundry Sernice", promując kolejno utwory z krążka, gdzie każdy następny coraz konsekwentniej nawiązuje do jej latynoskich korzeni.

 

W efekcie "Objection" staje się najpopularniejszym tangiem nuconym w roku 2002.

Shakira - 2005

 

2005 ? potwierdzeniem wysokiej pozycji piosenkarki na światowej scenie stało się nagranie duetu z samym Carlosem Santaną w tym właśnie roku.

 

"Illegal" ukazał się na hiszpańskojęzycznej płycie Shakiry "Oral Fixation".

Shakira - 2009

2009 ? ukazuje się album "She Wolf" z tytułowym singlem, któremu towarzyszy kontrowersyjny, nasączony erotyzmem teledysk.

 

Materiałem tym Shakira próbuje zamerykanizować swoją twórczość. Sam utwór "She Wolf" stylistyką nawiązuje trochę do dokonań Britney z okresu płyty "In the zone". Jednak "She Wolf" przechodzi bez większego sukcesu. Wymowna jest też okładka Rolling Stone'a z tego roku.

 

 

 

Wszystkie przedstawione artystki notowały wzloty i upadki, którym przyglądał się cały świat. Niewątpliwie jednak stały się ikonami popkultury ostatnich czterech dekad i nadal święcą triumfy w naszych sercach. Doskonałym przykładem jest Shakira, która po wątpliwym sukcesie w 2009 roku, powróciła hitem "Waka waka" oraz nagrodą Free Your Mind na tegorocznej gali MTV.

 

Gwiazdy te są fenomenem, wielokrotnie goszcząc na okładkach "Rolling Stone" na każdym etapie kariery. Dla porównania Whitney Houston pojawiła się na okładce magazynu tylko raz.

 

Czy zatem królowe Rolling Stone?a przetrwają w naszej świadomości kolejne dziesiątki lat?