10 najlepszych piosenek o ZIMIE!

Chcemy czy nie... Zima zbliża się wielkimi krokami! My się jednak jej nie damy i dlatego postanowiliśmy tym razem przekonać Was do jej twórczej mocy. Przed Wami 10 prawdziwie zimowych kawałków, które sprawią, że zrobi Wam się ciepło na sercu! Zaczynamy!

Early winter - Gwen Stefani

Nasze zestawienie otwiera Gwen Stefani swoją wersją "wczesnej zimy". Artystka zimę traktuje jako metaforę uczuciowej zamieci, która przynosi samotność i tęsknotę., co podkreśla refren:

The sun's getting cold, it's snowing
Looks like an Early Winter for us

W nastrojowym, stonowanym teledysku, piękna Gwen lawiruje w płatkach śniegu i róż.

Zima - Agnieszka Chylińska

Agnieszka Chylińska podobnie jak Gwen Stefani za pomocą porównań do uroków zimy, próbuje opowiadać o uczuciach, pozostając w "ułagodzonej" stylistyce.

"Zima" jest jedną z czołowych piosenek albumu "Modern Rocking", który wywołał liczne kontrowersję wokół artystki, jednak nie zdecydowała się na nagranie oficjalnego klipu do tego kawałka. Zachęcamy jednak do przysłuchania się "Zimie", czemu towarzyszy pokaz aktualnych zdjęć wokalistki.

Winter - Rolling Stones

Prawdziwie mroźne rockowe uderzenie proponujemy Wam w postaci klasyka - przed Wami The Rolling Stones. Kawałek ten to lirycznie kreślony zimowy pejzaż, dopiero pod koniec tekst zdradza nutę tęsknoty za bliską osobą.

Do piosenki wydanej w 1973 roku idealnie pasowała śnieżna fabuła "Doktora Żywago" z 1965 roku, jaką to wersję zespół zdecydował się wypuścić.

Jeszcze zima - Maryla Rodowicz

Tekst tej piosenki, autorstwa Agnieszki Osieckiej, po raz pierwszy wykonała w 1968 roku Maryla Rodowicz. Poetycki geniusz Osieckiej przedstawia urok prawdziwej polskiej zimy, podczas której tęsknimy za zapachem lata.

Po utwór ten wielokrotnie sięgali inni wokaliści, jedną z najwybitniejszych aranżacji może poszczycić się Kasia Nosowska.

A oto oryginalna wersja:

Winter - Tori Amos

W niekonwencjonalny sposób zimę przedstawia natomiast Tori Amos. Wokalistka oryginalnym tekstem, który zimę traktuje jako kres życia ludzkiego prezentuje swoje pojmowanie tej pory roku.

Piosence towarzyszy równie symboliczny i niejednoznaczny teledysk.

Na całej połaci śnieg - Anna Maria Jopek

Piosenkę tą artystka wykonuje razem z Jeremim Przyborą. Nastrojowy utwór opowiada o urokliwej aurze białego puchu.

Stylistyka teledysku, od którego bije ciepło domowego ogniska sprawia, że niejeden z nas zamarzy o szklance gorącej herbaty z cytryną w zaciszu domowych pieleszy.

Winter - U2

Wzruszającą zimową wersję proponuje nam U2, przedstawiając tym samym liryczną historię dojrzewania.

Co ciekawe, utwór ten towarzyszył filmowi "Bracia" z 2009 roku, w którym główne role zagrali Jake Gyllenhaal i Natalie Portman.

Idzie zima - Furia

A teraz pora na mrożące krew w żyłach ożywienie. Przed Wami hardkorowe ujęcie tematu w wykonaniu składu Furia. Przygotujcie się na prawdziwą śniegową burzę!

Cold winter - Kanye West

W mrocznym klimacie utrzymany jest także teledysk najmroźniejszej z zim amerykańskiego wykonawcy. Co prawda muzycznie to propozycja dużo lżejsza od poprzedniej, jednak biała lodowata nimfa robi równie piorunujące wrażenie.

Dido Dido mat.prasowe

Winter - Dido

Dido jest królową smutnych piosenek. Nawet jak śpiewa o czymś radosnym... wychodzi jak wychodzi. Tak samo jest i w tym przypadku. Zima według Dido jest spokojna, ciacha i chłodna.

Zobacz także:

Co mówią gwiazdy o seksie?
Legendarne przeboje
Najciekawsze quizy na Facebooku
Teleturnieje, którymi żyła Polska
Największe szprychy Machiny