Z telewizora na scenę - music show po polsku

Już w sobotę 8 stycznia rusza casting polskiej edycji światowego hitu "X - Factor". A jaką szansę na sukces w drodze do gwiazd dostali Polacy do tej pory od telewizji?
Doda będzie gwiazdą najbliższego odcinka Doda będzie gwiazdą najbliższego odcinka "Szansy na sukces". Nagranie już się odbyło. Zobaczcie jak to wyglądało. AGENCJA FORUM

Szansa na sukces

 

Najstarszy polski program muzyczny, emitowany w TVP 2 od 1993 roku. Autorska pozycja Elżbiety Skrętkowskiej, uznany przez tygodnik Polityka za program rozrywkowy XX wieku. Prowadzi Wojciech Mann.

 

Nagrodą dla zwycięzcy jest finałowy występ odcinka wraz z gwiazdą programu oraz udział w Koncercie Finalistów. Laureat Koncertu Finalistów na zapewnione miejsce w Koncercie Debiutów Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

 

 

Dzięki "Szansie na sukces" karierę rozpoczęli m.in.:

 

Justyna Steczkowska

 

 

 

Katarzyna Cerekwicka

 

 

 

Kasia Stankiewicz

 

 

 

Anna Wyszkoni

 

 

 

Ewa Farna

 

Droga do gwiazd / Twoja droga do gwiazd

 

Pierwszym programem muzycznym na zagranicznym formacie była "Droga do gwiazd", później nazwana "Twoja droga do gwiazd". Program był emitowany przez TVN od 2001 do 2003.

Prowadzący Zbigniew Wodecki, wspierany był przez jury: Ewę Bem, Piotra Mikołajczaka i gościa.

 

Główną nagrodą było wydanie płyty zwycięzcy Wielkiego Finału.


W "Drodze do gwiazd" wystąpili:

 

 

Marina Łuczenko

 

 

 

Dominika Gawęda

 

 

 

Paulina Przybysz

 

Idol

 

Polsatowska odpowiedź na zapotrzebowanie na muzyczne show, na formacie "Pop Idol" powstała w rok po rozpoczęciu emisji "Drogi do gwiazd". Łącznie odbyły się 4 edycje - do 2005 roku. Podobnie nagrodą było nagranie płyty laureata.

 

"Idol" był promowany jako wielkie wydarzenie na scenie muzycznej, w jury zasiadali Elżbieta Zapendowska, Jacek Cygan, Kuba Wojewódzki, Robert Leszczyński, Maciej Maleńczuk i Marcin Prokop. Prowadzącym był Maciek Rock.

 

 

"Idol" stał się furtką dla kariery dla:

 

 

Eweliny Flinty

 

 

 

Szymona Wydry

 

 

 

Ani Dąbrowskiej

 

 

 

Moniki Brodki

 

 

 

Mariusza Totoszko

 

 

 

Sławka Uniatowskiego

 

Drzwi do kariery (Jestem, jaki jestem)

 

W 2003 roku ruszyło w TVN pierwsze polskie reality - show rejestrujące życie codzienne celebryty. Padło na Michała Wiśniewskiego i jego ówczesną żonę - Mandarynę. Równolegle rozgrywała się część programu, w której Wiśniewski poszukiwał talentu wokalnego wśród ochotników.

 

300 osób zostało zaproszonych do castingu z profesjonalnym przygotowaniem. O główną nagrodę - kontrakt na wydanie płyty, roczny wynajem luksusowego apartamentu oraz kolekcja strojów scenicznych rywalizowało 13. uczestników.

 

 

Program zwyciężył Maciek Starnawski

 

 

 

jednak na debiutanckim krążku pojawili się także zdobywcy 2 i 3 miejsca, których kariera rozwinęła się w późniejszym czasie:

 

 

Paulla Ignasiak

 

 

 

Dawid Koczy

 

Fabryka gwiazd

 

W 2008 roku na antenie Polsatu pojawiła się "Fabryka gwiazd" - polska wersja hiszpańskiej "Operacion Triunfo", która z powodzeniem zdobyła uznanie w kilkunastu krajach. "Fabryka gwiazd" miała być najdroższym show w historii polskiej telewizji.

 

Program łączył w sobie elementy konkursu muzycznego i reality - show. Uczestnicy zostali odizolowani od świata w jednym budynku na kilkanaście tygodni, wychodzili tylko do publiczności podczas cotygodniowego show na żywo. W ciągu tygodnia przebywali razem i ćwiczyli w tzw. Akademii prowadzonej przez Adama Sztabę.

 

Program prowadził niezawodny dla Polsatu Maciek Rock, a w składzie jury znaleźli się: Kayah, Tede, Marek Dutkiewicz i Marcin Bisiorek.

 

 

Uczestnicy "Fabryki gwiazd" nie doczekali się oszałamiających karier, co wpłynęło na brak kontynuacji programu do tej pory.

 

Wystąpili m.in.:

 

Nick Sinckler

 

 

 

Martyna Melosik

 

Śpiewaj i walcz

 

Konkurs piosenki powrócił do telewizji publicznej w zeszłym roku. "Śpiewaj i walcz" prowadzone przez Artura Orzecha miało wyższy stopień trudności od dotychczasowych show. W jury zasiedli niezwykle wymagający Krystyna Prońko, Marek Kościkiewicz, Mark Tysper oraz trenerzy Krzysztof Cugowski, Grzegorz Skawinski, Grażyna Łobaszewska i inni.

 

Finaliści mięli do przygotowania po 5 piosenek, z których jury przed występem wybierali tę, którą chcą usłyszeć. Następnie walczyli o utrzymanie się w programie podzieleni na drużyny.

 

Był to pierwszy muzyczny program konkursowy TVP, w którym widzowie decydowali o losach zawodników.

Nagroda dla najlepszego to występ na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

 

Wystąpili:

 

Zero Procent


 

 

Małgorzata Rostoczyńska

 

 

 

 

 

 

 

Teraz czas na "X - Factor"!

Szczegóły programu, chociaż coraz o nich głośniej, nadal owiane są tajemnicą. Ale już niedługo - w najbliższą sobotę pierwszy casting, na którym poznamy skład jury programu, wywołujący w ostatnim czasie wiele emocji wśród celebrytów i opinii publicznej.

 

Czy "X - Factor" okaże się nową jakością w historii muzycznych show polskiej estrady i przyniesie porównywalne gwiazdy jak te z "Szansy na sukces" czy "Idola"?

 

 

 

 

 

 

Ania Kalinowska

za tvp.pl, fabrykagwiazd.pl, ddg.onet.pl, idol.polsat.com.pl, wikipedia.pl

Zobacz także:


Zima w filmie Zima w filmie
Co gwiazdy postanowiły na rok 2011?
Najciekawsze quizy na FB!
Teleturnieje, którymi żyła Polska
Największe szprychy Machiny