Cała prawda o "złotym głosie"

W ciągu dwóch dni wysłuchało go niemal 13 milionów osób na YouTube. Już stał się osobowością internetu. Kim jest mężczyzna okrzyknięty "złotym głosem Ameryki"?

Bezdomny "złoty głos"

 

Ted Williams, bo to o nim mowa, w ciągu jednej nocy zyskał niesamowitą popularność dzięki materiałowi opublikowanemu na YouTube. Oryginalny filmik przez 48 godzin obejrzało 13 milionów Amerykanów, głównie dzięki ogromnemu zainteresowaniu użytkowników serwisu reddit.com.  Na czym polega fenomen mężczyzny?

 


Z pierwszych nagrań, których bohaterem jest Ted dowiadujemy się, że swój głos od zawsze uważał za wielki atut. Kiedyś usłyszał, że za pomocą głosu można grać w "teatrze znaczeń" - odpowiednia modulacja głosu tworzy jego znaczenie. Dlatego też postanowił doskonalić ten atut, który nota bene Amerykanie już uznali za "boski dar", na profesjonalnych zajęciach emisji głosu. Niestety, kursu nie ukończył.

 


Poznajcie Teda Williamsa w jednym z pierwszych materiałów na jego temat, które zostały zamieszczone w sieci:

 

 

Druga szansa

 

Pojawienie się tego video wywołało ogromne zainteresowanie Tedem Williamsem.

Mniejsze i większe rozgłośnie radiowe zaczęły zaciętą rywalizację o "złoty głos USA".

 

Jeszcze 4 stycznia wymieniano się informacjami związanymi z lokalizacją Teda. Reporterzy i internauci zainteresowani Williamsem nie mogli przecież znaleźć bezdomnego po adresie zamieszkania. W eterze krążyło pierwotne nagranie, a potentaci medialni zachodzili w głowę jak namierzyć sprawcę całego zamieszania, wiedząc jedynie, że żebrze w pobliżu miasteczka Columbus, w stanie Ohio.

 

Na Reddit.com w ciągu kilku godzin materiał zrobił furorę. Internauci rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na rzecz Teda, pojawiły się też prywatne propozycje zatrudnienia "złotego głosu".

 

4 stycznia pojawiła się także informacja, że drużyna Cleveland Cavaliers zaproponowała Tedowi Williamsowi pracę i mieszkanie. Wiadomość została potwierdzona następnego dnia rano.

 

"Cleveland Cavaliers zaproponowali mi pełnoetatową pracę i mieszkanie! (...) Moim marzeniem jest powrót do normalności i odpowiedzialnego życia. Jeśli będę miał pracę, będę szczęśliwy"

 

 

Tego samego dnia, 5 stycznia, Ted Williams stał się bohaterem materiału stacji CBS, która od tego momentu towarzyszy mu na każdym kroku.

 

 

Krok do tyłu

 

To nie jest jednak opowieść o kolejnym samo-spełniającym się "american dream". Ted Williams jest "człowiekiem z przeszłością".

 

Jak sam przyznaje, nie ukończył wspomnianego kursu emisji głosu, ponieważ okazało się, że ma słabość do innych pokus. 53-letni dziś Ted Williams, w wieku 30 lat był do tego stopnia uzależniony od narkotyków, że odszedł od swojej niedowidzącej żony Patricii Kirtley i piątki ich dzieci. Potem doszedł jeszcze alkoholizm. Kiedy amerykańskie media dotarły do tej informacji, pojawiły się opinię, że to raczej Patricia powinna być wynoszona na piedestał chociażby za wychowanie dzieci, nie jej zdegenerowany mąż.

 

Julia, córka Teda, miała 7 lat, gdy ojciec porzucił rodzinę:

 

"Mama była naszym przewodnikiem. Tata to fajny facet, ale nie było go z nami, wolał zrezygnować z odpowiedzialności i żyć na ulicy"

 

A Patricia dodaje:

 

"Dzieci nigdy nie mogły pogodzić się z tym, że ojca nie było. Że nie pomógł im nigdy w odrabianiu pracy domowej"

 


Podejrzany Ted W.

 

A to jeszcze nie wszystko, bowiem Ted Williams jest doskonale znany również w...kronikach policyjnych.

 

Mężczyzna niejednokrotnie lądował w więzieniu za kradzieże, rozboje i posiadanie narkotyków. Jednym ze sprytniejszych posunięć Teda była kradzież na prywatnej posesji firmy National Tyre & Baterry w Ohio - podczas gdy Ted skupił uwagę ochrony obiektu próbując od nich żebrać, jego towarzyszka włamała się do kilku samochodów na firmowym parkingu.

 

Do opisanego zdarzenia doszło na początku lipca zeszłego roku, niecałe 2 miesiące po ostatniej odsiadce Teda.

 

Opinia publiczna zawrzała. W USA toczy się zażarta debata czy w świetle czynów, jakich dopuścił się mężczyzna o "złotym głosie" powinien być on traktowany jako fenomen czy przestępca.

 

 

Pierwszy sukces

 

Kontrowersje wokół osoby Teda Williamsa, chcąc nie chcąc, przysparzają mu tylko popularności. Pozytywnie czy negatywnie, dzięki internetowi "złoty głos Ameryki" dotarł do masowej świadomości Amerykanów, podobnie jak radio, które "musi docierać do wszystkich, inaczej nie dotrze do nikogo".

 

Już 7 stycznia pojawia się pierwsza reklama TV, do której Ted Williams użycza głosu. Jest to reklama makaronu Kraft:

 

 

TV pojednanie

 

Z perspektywy niespełna 2 tygodni od "odkrycia" mężczyzny, kilka faktów wzbudza pewien niepokój. Po pierwsze, jak człowiek przez lata mieszkający na ulicy, próbujący od 2 lat zerwać z nałogiem, jest w stanie odpowiedzialnie wykorzystać możliwości, które w mgnieniu oka przyniósł mu łut szczęścia?

Po drugie, czy już nie stał się produktem, podobnie jak te, które będzie miał reklamować?

Od 5 stycznia Ted Williams został bohaterem stacji CBS, która prowadzi pewnego rodzaju reality - show z jego życia, ale stacja na oficjalnym kanale zastrzegła udostępnianie materiału.

 

Pojednanie Teda Williamsa z matką, z którą nie utrzymywał kontaktu przez kilkanaście lat przeciekło jednak do YT:

 

 

Zmiana na lepsze?

 

Do tej pory Ted Williams przemówił "złotym głosem" w reklamie makaronu Kraft, kilkunastu audycjach radiowych i programach telewizyjnych. Zazwyczaj, na antenie CBS przekonuje o swojej chęci przemiany i zerwania z używkami, których nadal nie potrafi sobie odmówić.

 

W poniedziałek 10 stycznia został zatrzymany przez policję w Los Angeles za zakłócanie spokoju. Okazało się, że powodem była poważna kłótnia z córką. Obrażenia, jakich doznał podczas tego incydentu, bez zażenowania prezentował w telewizji. Wkrótce potem oświadczył, że wybiera się na odwyk.

 

 

Good night and... ?

 

Niezależnie od tego jakie emocje wzbudza, Ted Williams bez wątpienia stał się osobowością medialną.

W USA wprost mówi się, że został gwiazdą w ciągu jednej nocy (od momentu publikacji na YT).

 

Ted Williams już dziś jest w pewnym sensie postacią popkulturową. W sieci krążą utwory na jego temat, jest też bohaterem tego rodzaju pastiszu:

 

 

 

 

 

 

Największa legenda radia CBS, Edward R. Murrow przeszedł do historii jednym z najgłośniejszych skandali politycznych USA, który wywołał na radiowej antenie. Czy tym razem, za sprawą obyczajowej przepychanki, podsycanej przez CBS, wypłynie gwiazda masowej wyobraźni, rekompensująca marzenia o sławie i ukrytych talentach?

Czas pokaże.

 

 

 

tymczasem, jak zwykł mówić Murrow:

Good night and good luck!

 

 

 

 

Ania Kalinowska

Kuba Gładykowski

za cbsnews.com, reddit.com, inmytrends.com, okmagazine.com, lastusanews.com, latimesblogs.com, nydailynews.com, reddit.com, sandarose.com, russel-pratt.com, thehotjoints.com, thesmokinggun.com

Zobacz także:


Zima w filmie Zima w filmie
Co gwiazdy postanowiły na rok 2011?
Co gwiazdy piszą w sieci? - kolejna odsłona
Music show po polsku
Czy gwiazdy mają kompleksy?