Cybernetyczne zestawienie klipów

Przyszłość, roboty i cyberpunk - przypominamy wszystkie te motywy, prezentując futurystyczne wideoklipy ostatnich dekad.

Michael Jackson - Scream

Duet króla popu ze swoją młodszą siostrą Janet. Klip został wyreżyserowany przez Marka Romanka, który otrzymał za niego swoją pierwszą nagrodę Grammy. Budżet przeznaczony na teledysk wyniósł 7 milionów dolarów i jest jedną z największych kwot, jeżeli chodzi o produkcje tego typu. W samym klipie obserwujemy Janet i Michaela, którzy podróżują przez przestrzeń kosmiczną, przebywając na futurystycznym statku. Oprócz abstrakcyjnych wnętrz, możemy również podziwiać ekspresywne układy taneczne rodzeństwa.

 

George Michael - Freeek!

Nawet George Michael dał się uwieść popularnemu motywowi nowoczesnej technologii i powszechnej mechanizacji. Tym razem Anglik założył czerwony, skórzany strój i postanowił zabrać nas w podróż po ulicach miasta przyszłości. Scenografia teledysku jest silnie inspirowana Łowcą Androidów - kultowym filmem z lat 80., wyreżyserowanym przez Ridleya Scotta, dla którego podstawą było opowiadanie science-fiction amerykańskiego pisarza Philipa K. Dicka.

 

Björk - All is Full of Love

W teledysku wyreżyserowanym przez Chrisa Cunninghama, Björk jest dosłownie krok po kroku składana w robota. Towarzyszy jej druga maszyna, z którą mechaniczna wersja wokalistki nawiązuje nić porozumienia i intymnego kontaktu. Zimno i sterylność nowoczesnej technologii zostaje przełamana przez kojący głos artystki oraz wzajemną czułość i ciepło robotów. Jako ciekawostkę warto dodać, iż klip jest prezentowany jako jeden z eksponatów w nowojorskim Museum of Modern Art.

 

Doda - Bad Girls

Doda i utwór  "Bad Girls" to polski akcent w naszym futurystycznym zestawieniu. Przed wypuszczeniem klipu, artystka potwierdziła, że teledysk do pierwszego singla będzie "bardzo futurystyczno-kosmiczny". W jednym z wywiadów dodała również, że przy klipie pracował także współproducent filmu Sin City. Obraz przedstawia Dodę, która w towarzystwie innych kobiet rozpętuje prawdziwą rewolucję.

 

Kanye West - Stronger

Kanye West porywa nas do Japonii - mekki futurystycznych motywów i robotyki. Kanye umieszcza w swojej produkcji wiele odwołań do animowanego filmu Akira, który traktuje o spustoszonym wojną Tokio przyszłości. Prócz Westa, w klipie pojawia się także Cassie Ventura - amerykańska modelka i piosenkarka oraz aktorzy przebrani za zespół Daft Punk. Warto dodać, że teledysk rozsławiły charakterystyczne okulary rapera, zaprojektowane przez Alain'a Mikli.

 

Katy Perry - E.T.

Lata 80. miały Ziggiego Stardusta, którego wykreował David Bowie, my mamy kosmiczną Katy Perry. Do pracy nad teledyskiem została zaangażowana kanadyjska reżyserka Floria Sigismondi, znana między innymi ze współpracy z Christiną Aguilerą. Przemieniona Perry podróżuje przez przestrzeń kosmiczną, aż wreszcie ląduje na obcej planecie, gdzie pocałunkiem wydobywa nieznajomego mężczyznę z ciała robota. Artystce w teledysku towarzyszy znajdujący się na statku kosmicznym Kanye West, który już pojawił się w naszym zestawieniu, oraz model Shaun Ross.

 

 

Czy znacie jakieś inne teledyski, które zostały stworzone w takiej stylistyce? Zapraszamy do komentowania!