Wulkan pozytywnej energii z Kolumbii

Od czasu Seleny i Jennifer Lopez nie było latynoskiej piosenkarki, która zrobiłaby taką karierę, jak ona. W swojej ojczyźnie Shakira ma już nawet własny pomnik.

Sukces po angielsku

Shakira Isabel Mebarak Ripoll - wokalistka i autorka tekstów, urodziła się w 1977 roku w Kolumbii. W jej żyłach płynie krew libańska i hiszpańska. Już jako ośmiolatka skomponowała swój pierwszy utwór. W wieku 13 lat podpisała kontrakt płytowy z Sony Music i wydała pierwszy album - "Magia".

 

W 2001 roku Shakira podbiła świat przebojem "Whenever Whenever", który przez długi czas nie opuszczał czołówek list przebojów. Singiel został zilustrowany wideoklipem z Shakirą wykonującą swój niesamowity taniec brzucha i bioder.

 

Zapowiadał on pierwszą anglojęzyczną płytę Shakiry - "Laundry Service", która ukazała się w lutym 2002 roku. Wokalistka była producentką całego materiału, jak i kompozytorką większości muzyki oraz autorką tekstów.

 

Pierwsza płyta Kolumbijki po angielsku pokryła się trzykrotnie platyną.

 

 

interia.pl interia.pl interia.pl

Miłosny długodystansowiec

2000 roku rozpoczął się trwający ponad dziesięć lat nieformalny związek Shakiry z synem argentyńskiego prezydenta - Antoniem de la Rua. W jednym z wywiadów w 2009 r., Shakira określiła swój związek z Antoniem jako małżeństwo, lecz dodała jeszcze, że "nie potrzebują do tego żadnych papierów", tym samym ucinając spekulacje na temat jej przyszłego małżeństwa i potwierdzając swoje wcześniejsze słowa, że ,nigdy nie zamierza wyjść za mąż.

 
 


10 stycznia 2011 r. Shakira poinformowała na swojej stronie internetowej, że wraz z Antoniem zdecydowali się na separację po ponad 10 latach wspólnego życia. Shakira określiła to jako ,"wspólną decyzję na odejście od ich romantycznych relacji na czas nieokreślony". Shakira i Antonio postanowili poświęcić czas separacji ,"na swój indywidualny rozwój". Mimo rozejścia się ich wspólnej drogi, Antonio ma dalej pełnić rolę partnera Shakiry w sprawach biznesowych, tak jak robił to do tej pory.

 

 

 

Obecnie Shakira jest związana (również nieformalnie) z młodszym o dziesięć lat środkowym obrońcą FC Barcelony - Gerardem Pique. Swój związek z nim potwierdziła przez portale społecznościowe Facebook i Twitter; umieszczając tam ich wspólne zdjęcie wraz z opisem "Prezentuję Wam moje słoneczko". Ucięło to trwające od kilku tygodni spekulacje tabloidów i brukowców na temat ich związku.

shakira.com shakira.com shakira.com

Shakira charytatywnie

W kwietniu 2006 r., ONZ nagrodziło Shakirę za założenie fundacji Pies Descalzos (hiszp. Bose stopy). Piosenkarka podczas gali powiedziała:

 

Nie zapomnijmy, że kiedy wszystko się skończy, wrócimy do domu, a do tego czasu, w Ameryce Łacińskiej, zdąży umrzeć 960 dzieci.

 

Fundacja została założona w 1995 roku. Jest to charytatywna organizacja działająca w Kolumbii, która dzieciom z ubogich rodzin zapewnia dostęp do edukacji i buduje specjalnie przystosowane do tego celu placówki. Pies Descalzos sponsorowana jest przez Shakirę, międzynarodowe organizacje i osoby prywatne. Nazwa fundacji pochodzi od nazwy trzeciego albumu studyjnego, który w 1995 r. wydano pod tym samym tytułem. W trakcie swojej kariery Shakira wystąpiła na licznych koncertach charytatywnych. Piosenkarka przy każdej okazji powtarza:

 

Dzięki edukacji można odkryć i rozwinąć talent każdego dziecka. Bieda jest przeszkodą na tej drodze i tę przeszkodę musimy pokonać.

 

 

puzzles-games.eu puzzles-games.eu puzzles-games.eu

Piłka jest okrągła, a bramki są dwie!

W 2010 roku nagrała piosenkę "Waka Waka (This Time for Africa)", która została oficjalną piosenką Mistrzostw Świata w RPA. Utwór spotkał się z gorącym przyjęciem, stał się hitem oraz najlepiej sprzedającym się singlem promującym Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.

 

Angielska wersja piosenki zajmuje trzecie miejsce wśród najczęściej oglądanych teledysków w serwisie YouTube - jako trzecia osoba na świecie po Lady Gadze i Justinie Bieberze osiągnęła ponad miliard wyświetleń na stronie. Sama "Waka Waka" zdobyła w zeszłym roku ponad 250,000,000 wyświetleń.

 

 

 

 

Jej najnowszym singlem jest piosenka "Loca", promująca album "Sale El Sol", którego premiera miała miejsce 19 października 2010. Utwór ten został wydany w dwóch wersjach językowych: hiszpańskiej i angielskiej (z fragmentami śpiewanymi w języku hiszpańskim).

 

 

Najpopularnijsza latynoska

Wygrała dwie nagrody Grammy, siedem nagród Grammy Latin Awards, dwanaście Billboard Latin Music Awards. Była dwukrotnie nominowana do nagrody Złotego Globu. Shakira jest również najlepiej zarabiającą kolumbijską artystką wszech czasów.

 

Shakira w swojej karierze sprzedała blisko 60 mln płyt. Miała okazję współpracować z wielkimi gwiazdami - m.in. z Beyoncé i Annie Lennox. Zaśpiewała na inauguracji prezydenta Baracka Obamy.

 

Jest drugą, po Glorii Estefan, najpopularniejszą piosenkarką latynoską. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedała 9,6 miliona kopii. Shakira jest jedyną artystką pochodzącą z Ameryki Południowej, która zajęła wysokie miejsce na amerykańskiej liście przebojów Billboard Hot 100, australijskiej liście ARIA oraz brytyjskiej liście najlepiej sprzedających się singli.