Lenny Kravitz obchodzi 47 urodziny

Leonard Albert Kravitz obchodzi dzisiaj 47 urodziny! Zapraszamy na podróż w czasie po życiu jednego z najważniejszych artystów w historii.

"Kiedy byłem małym chłopcem..."

Lenny Kravitz urodził się 26 maja 1964 roku w Brooklynnie, w stanie Nowy Jork. Jego rodzice byli związani z show-biznesem, ojciec Sy Kravitz, był producentem w telewizji NBC, zaś matka, Roxie Roker, aktorką znaną z popularnego w USA serialu komediowego "The Jeffersons".

 

Dzięki znanym rodzicom już od najmłodszych lat miał kontakt z największymi gwiazdami muzyki. Siedział na widowni, obserwując takich artystów jak Sarah Vaughan, James Brown, The Jackson 5 czy Duke Elington.

 

10-letni Lenny wraz ze swoimi rodzicami przeprowadził się do Los Angeles. Uczęszczał do szkoły średniej Beverly Hills High, gdzie zaprzyjaźnił się z Saula Hudson (Slash - gitarzysta Guns N' Roses). W szkole poznał również wokalistę Marię McKee.

 

Umie grać na wielu instrumentach m.in. na gitarze, gitarze basowej, perkusji, harmonijce ustnej, instrumentach klawiszowych i sitarze - nauczył się tego sam.

Pierwsza płyta

W wieku 25 lat, dzięki wsparciu finansowemu ojca, wydał debiutancki album, zatytułowany "Let Love Rule". Album okazał się wielkim sukcesem:

 

Nie spodziewałem się aż takiego sukcesu - wyznał Kravitz podczas jednego z wywiadów - Postaram się Was nie zawieść.

 

I nie zawiódł. Kolejne wydawnictwa tylko umocniły pozycję wokalisty na rynku muzycznym.

 

 

 

Oprócz kariery muzycznej, próbował swoich sił w branży filmowej. Zagrał epizod w jednej z amerykańskich telenoweli.

Współpraca z Madonną

Po wydaniu swojego debiutanckiego krążka, Lenny Kravitz został zaproszony do współpracy z królową pop-u: Madonną. Napisali wspólnie utwór "Justify My Love", a samKravitz zajął się produkcją tej piosenki. W Stanach Zjednoczonych singiel przez 2 tygodnie nie schodził z list sprzedaży.

Powstał nawet teledysk do piosenki, niestety bez udziału Lennego.

 

Życie prywatne

Lenny Kravitz był żonaty z aktorką Lisą Bonet. Ich małżeństwo trwało od 1987 roku do 1993 roku. Aktorka jest znana z sitcomu NBC Bill Cosby Show.

W 1988 roku wokaliście urodziła się córka: Zoe Kravitz, którą wychowywał po rozstaniu z Lisą.

 

Zoe Kravitz poszła w ślady matki i została aktorką. Gra m.in. w serialu "Californication" oraz w wielu filmach: Życie od kuchni, The Greatest

 


Fabryka Przebojów

Artysta stworzył wiele znanych przebojów. M.in.:

 

"What Goes Around Comes Around" z roku 1991

"Are You Gonna Go My Way" z roku 1993

"I Belong to You" z roku 1998

czy "American Woman" z roku 1999

 

Biało - Czarny Lenny

Wydał w sumie 10 albumów studyjnych. Wszystkie z nich zostały pozytywnie przyjęte przez krytyków. Jego Fani na każdy krążek czekali z niecierpliwością.

Ostatni longplay wydany w tym roku, nosi tytuł "Black And White America":

Nigdy dotąd nie bawiłem się w studiu tak dobrze - zapewnia muzyk  - Pozwoliłem się całkowicie ponieść wenie.