"Śmiechoterapia" według doktora Yankovica

Lady Gaga - skandalistka bez przesłania, Nirvana - głośni chłopcy z garażu, Michael Jackson - król czy królik? Zobaczcie z kogo naśmiewa się najsłynniejszy komik Ameryki!
"Weird Al" Yankovic Weird Al Yankovic

Alfred Matthew "Weird Al" Yankovic

Od zawsze wiadomo, że łatwiej wzruszać niż rozśmieszać. Historia zna niewielu dobrych komików, takich, którzy bawiliby starszych i młodszych widzów. Ci, którzy rozśmieszają nas w serialach czy telewizyjnych show często nawet mrugają według scenariusza.

 

Alfred Matthew "Weird Al" Yankovic to postać niezwykła. Amerykański satyryk i parodysta, prezentuje oryginalny rodzaj humoru. W swoich teledyskach parodiuje gwiazdy największych światowych scen, ikony pop kultury.

 

Żart, kąśliwa ironia i czarny humor to broń Yankovica. Amerykanin nie stara się ośmieszać artystów za wszelką cenę. Jego parodie, prezentują nowe spojrzenie na poruszane w  piosence tematy, są otwartym pytaniem, zachętą do polemiki.

 

Świadectwem geniuszu komika jest przede wszystkim reakcja samych parodiowanych. Pierwsza parodia Ala powstała w 1976 roku. Była to nowa wersja piosenki "My Sharona" zespołu The Knack. Utwór tak spodobał się muzykom, że pomogli oni młodemu wówczas Yankovicowi. Dziś Yankovic cieszy się uznaniem na całym świecie.  W jego dorobku znajdują się nie tylko parodie, ale i oryginalne dowcipne piosenki.

 

Parodie Ala rzadko mają na celu ośmieszenie autora piosenki, najczęściej ich dowcip polega na tworzeniu niespodziewanego, kontrastowego zestawienia wizerunku artysty z tematem utworu. Prezentujemy kilka najciekawszych klipów Yankovica >>>>

Lady Gaga - przez skandale do gwiazd

Lady Gaga w piosence "Born this way" śpiewa o tym, że wszyscy rodzimy się gwiazdami. Kolor skóry, orientacja seksualna, nie mają znaczenia - kązdy jest na swój sposób piękny i wartościowy. Teledysk do tej piosenki przypomina film z gatunku fanatsy. Jednorożec, kosmiczne istoty -obrazy przenikające się jak kryształki w kalejdoskopie. Słowem perormance typowy dla skandalizującej gwiazdy.

 

 

 

 

 

Yankovic ośmiesza właśnie tę skandaliczność i ekscentryczność Lady Gagi. W swojej wersji klipu, przebrany za Gagę parodysta wykluwa się tylko po to, żeby być gwiazdą, uczestniczyć w niekończącym się show. Komik pojawia się w słynnym mięsnym kostiumie, później zakłada suknie zrobione z sera i pszczół. W wizji Yankovica Lady Gaga gotowa jest zrobić wszystko, żeby zostać zauważoną. Obejrzyjcie teledysk Yankovica i jego paraodię Lady Gagi!

 

 

 

 

 

A co Wy myślicie na ten temat? Teledyski Lady Gagi - sztuka nowoczesna, nowe spojrzenie na muzykę, czy bezwartościowy skandalizm i haloweenowa maskarada?

Nirvana - kto głośniej krzyknie

 

"Smells Like Teen Spirit" to najsłynniejszy singiel Nirvany. To dzięki niemu Nirvana trafiła w 1992 na szczyty list przebojów. kawałek nie tylko doczekał się platynowej płyty, ale został również okrzyknięty singlem roku. Przypomnijcie sobie mistrzowskie wykonanie artystów.

 

 

 

 

 

Nirvana, podobnie jak wszyscy wielcy twórcy spotkała się z niezrozumieniem.

Tekst piosenki może być niełatwy do zrozumienia dla słuchaczy. Gardłowy śpiew Curta Cobaina i absurdalny tekst utworu utrudniają jego odbiór.

Nie możemy tego grać. Nie rozumiem, o czym śpiewa wokalista - mówili o utworze przedstawiciele jednej ze stacji radiowych

Właśnie te wydarzenia stały się inspiracją dla Yankovica. W swojej parodii przedstawia on muzyków, którzy nie wiedzą o czym śpiewają. Przejaskrawia ich bunt. Zabawne i nieco absurdalne sceny płukania gardła i plucia kuleczkami wzmacniają ten efekt. Po obejrzeniu filmiku dochodzimy do wniosku, że tym co nimi powodowało podczas tworzenia piosenki, była chęć wykrzyczenia się na całe gardło. Koniecznie zobaczcie Yankovicowską wersję rocka w piosence "Smells Like Nirvana"!

 

 

 

 

 

Prawdziwe oblicze Nirvany, a może głos zazdrości? Jak Wy oceniacie występ komika?

Michael Jackson - król w krzywym zwierciadle

 

"Bad" to jeden z najbardziej rozpoznawalnych singli Michaela Jacksona.

"Bad" to utwór o życiu ulicy. Jest o dzieciaku ze złego osiedla, który zaczyna chodzić do szkoły. Wraca na stare śmieci kiedy ma przerwę od szkoły i dzieciaki z osiedla zaczynają się do niego przyczepiać. Śpiewa "I'm bad, you're bad, who's bad, who's the best?". - Pisał Jackson w "Moonwalk" - swojej autobiografii z 1988.

 

 

 


 

Yankovic stworzył pastisz i tego singla. Udowodnił on, że nawet ideał ma swoje słabości, a prawdziwa cnota krytyki się nie boi. Sami przyznacie, ze król cellulitu z piosenki "Fat" w żaden sposób nie ośmiesza Michaela Jacksona. Komik w swoim klipie prezentuje świeże spojrzenie. Co przez to osiąga? Zobaczcie sami!

 

 

 

 

Uśmiechnijcie się z Alem!

 

Jeśli podoba Wam się ten rodzaj humoru, zapraszamy do odwiedzenia oficjalnej strony komika oraz jego funpage`a na facebooku.

 

 

 

 

 

 

Wszystkim malkontentom zaś przypominamy słowa mistrza gatunku Louisa de Funesa:

Śmiech jest dla duszy tym samym, czym tlen dla płuc.