Zucchero już dziś wystąpi w Polsce!

Zucchero, a właściwie Adelmo Fornaciari , jest jedną z największych gwiazd włoskiej piosenki. Już dziś wystąpi w Polsce i LIVE od 23 w Radiu Złote Przeboje!

Młodość i muzyczne pączątki

Zucchero urodził się 25 września 1955 roku w Roncocesi we Włoszech. Większość swojego dzieciństwa spędził w Forte Dei Marmi w Toskanii.

 

Początki jego muzycznej kariery należy datować na rok 1970. Nie chodzi jednak o solową karierę włoskiego, muzyka, bo ta wiążę się z inną datą i tego dowiecie się później. Od roku 1970 Zucchero współtworzył takie zespoły jak "I ducali", "Le nuove luci", "Sugar & Daniel", "Sugar & Candies" oraz najpopularniejszy z nich: "Taxi". Z tym ostatnim w roku 1981 wygrał festiwal Castrocaro. Był to pierwszy sukces 26 letniego wówczas piosenkarza.

Rozpoczęcie kariery solowej

Pora rozwiązać zagadkę związaną z początkiem solowej kariery Zucchero.

 

Jest rok 1982, we mieście Sanremo odbywa się XXXII festiwal włoskiej piosenki. Jedną z gwiazd tego najstarszego  wydarzenia muzycznego jest właśnie nasz bohater. Wykonuje on romantyczny utwór "Una notte che vola via".

 

Utworu, który wyprowadził Zucchero na szerokie wody możecie posłuchać poniżej:

 

 

Zucchero był już kojarzony w swojej ojczyźnie z zespołu "Taxi". nie wygrał jednak festiwalu nad Morzem Śródziemnym. Laur zwycięzcy należał do Riccardo Fogli. Dla bohatera naszego artykułu sporym sukcesem był już sam udział w tak prestizowym konkursie piosenki. Rok później artysta ponownie wystąpił na festiwalu w północno-zachodnich Włoszech, który tym razem wygrała Tiziana Rivale. Zucchero zaśpiewał utwór "Nuvola".

Krótka emigracja

W 1983 roku, po występie w Sanremo włoski artysta, stojący u progu swojej muzycznej kariery, wydaje pierwszy solowy album. Płyta nosiła tytuł: "Un po' di Zucchero".

 

Rok później włoski muzyk zdecydował się na krótki wyjazd do Stanów Zjednoczonych, gdzie nawiązał współpracę z Randym Jacksonem - amerykańskim producentem i gitarzystą, który grał m.in. z Carlosem Santaną. Owocem współpracy była płyta: "Zucchero and the Randy Jackson Band". Można powiedzieć, że powstał nowy zespół muzyczny, który był projektem jednorazowy. Jednym z utworów, pochodzącym z tego albumu, który zdobył popularność jest: "Donne":

 

Zucchero u szczytu sławy

W roku 1987 Zucchero wydał swoją najpopularniejszą i według wielu krytyków najlepszą płytę. Album"Blue's", kupiło prawie półtora miliona fanów, co jest rekordem w historii włoskiego rynku muzycznego. Na wydawnictwie tym znalazła się między innymi piosenka: "Senza una donna". Jej nowa wersja, nagrana cztery lata później (w 1991 roku) w duecie z Paulem Youngiem stała się światowym przebojem.

 

Utworu w wykonaniu Zucchero i brytyjskiego wokalisty możecie posłuchać poniżej:

 

Muzyczni przyjaciele

Zucchero jest osobą niezwykle lubianą w świecie muzycznym. W swojej długiej karierze miał okazje współpracować z wieloma artystami, którzy pozostali jego przyjaciółmi również w życiu prywatnym.


Wymieniony wcześniej Paul Young, zespół ScorpionsSting, Eric Clapton, Bryan May, Dolores O'Riordan, Sheryll Crow, Stevie Wonder, Bono czy też włoscy tenorzy: Andrea Bocelli i Luciano Pavarotti. To tylko część z osób z jakimi sympatyczny Włoch miał okazję tworzyć.

Z Bono łączy go utwór "Blue", z którym wiąże się pewna anegdotka. Otóż tytuł piosenki wymyślił frontman U2. Sześć miesięcy przed tym, na świat przyszedł syn Zucchero, którego świeżo upieczony ojciec nazwał właśnie Blue. Podobno był to czysty zbieg okoliczności.

Na pytanie: "Dlaczego jesteś tak lubiany?", Włoch odpowiada:

 

Nie wiem. Może jestem takim włoskim kuzynem dla wszystkich

 

Zuccheo podkreśla również, że to muzyka pozwoliła mu otworzyć się na ludzi:

 

To moja muzyka pomogła mi w tym, że zostałem zaakceptowany, że wielcy artyści tego świata jak Eric Clapton, Sting, Bono, Pavarotti chcieli ze mną pracować.


Zucchero wystąpił również w 1992 roku jako jedna z gwiazd w koncercie upamiętniającym wielką postać muzyki - Freddy Mercury'ego: "Freddy Mercury Tribute Concert".

Zucchero obecnie

 

W 2001 roku Zucchero powrócił po krótkiej przerwie artystycznej z utworem "Baila Morena", nagrany także w wersji angielskiej "Baila (Sexy Thing)". Singiel, pochodzący z płyty "Shake" z miejsca stał się wakacyjnym hitem.

Aby cofnąć się do roku 2001, posłuchajcie Zucchero:

 

 

Najnowszy dziełem w dyskografii Zucchero jest "Chcabeck". Krążek ten ukazał się jesienią 2010 roku. Składa się on z jedenastu kompozycji. Tytuł płyty wziął się od słowa z dialektu Emilia Reggio, w którym rodził się artysta.


Zucchero zagra w Polsce 20 września 2011 w Hali Torwar w Warszawie.