Bryan Ferry - symbol elegancji. Prześledźcie jego karierę!

Bryan Ferry znany jest ze swojego eleganckiego ubioru oraz stylu śpiewania. Jaki tak naprawdę jest brytyjski gwiazdor.

Początek muzycznej przygody

Bryan Ferry urodził się 26 września w 1945 roku w Washington w Anglii.

 

Zaczynał jako wokalista w zespole The Banshees, następnie dołączył do Gas Board. Grupy te nie były znane. Dla Ferry'ego były one jedynie wprawką przed wielką karierą. Doświadczenie, które zyskał miało bowiem zaprocentować w przyszłości, w zespole Roxy Music.

 

Chciałem wyrazić jakoś swoją osobę. Sposobem na to była muzyka. Wiedziałem, że umiem trochę śpiewać, nauczyłem się grać na pianinie. Miałem sercę do gry na tym instrumencie. I tak to później jakoś poszło. Zaczęły powstawać pierwsze utwory i zacząłem rozglądać się dookoła w poszukiwaniu ludzi, z którymi mógłbym pracować.

Czasy Roxy Music

Zespół został założony w 1971 roku przez Bryana i Briana Eno, angielskiego kompozytora i muzyka rockowego. Oprócz nich grupę współtworzyli: Graham Simpson, Andy Mackay, Phil Manzanera oraz Paul Thompson. Zespół wyróżniał się na tle innych charakterystycznym image. Artyści nosili ekstrawaganckie, kolorowe stroje i grali eksperymentalną muzykę rockową z elementami pop.

 

Pierwszymi albumami zespołu były: wydany w 1972 roku "Roxy Music" oraz  "For Your Pleasure" z roku następnego. Po tych dwóch krążkach z zespołu odszedł jeden ze współzałożycieli - Brian Eno. Od tego momentu to właśnie Bryan Ferry zaczął mieć większy wpływ na twórczość bandu.

 

Z albumu "Roxy music" pochodzi utwór, będący dedykacją Ferry'ego dla Humphrey'a Bogarta i jego roli w Oscarowej: "Casablance". Możecie go posłuchać poniżej:

 

 

Roxy Music swoim sposobem bycia i muzyką zyskali sporą popularność na Wyspach Brytyjskich i w Australii.

Roxy Music...ale i kariera solowa

Lata siedemdziesiąte to rozkwit kariery Roxy Music. W latach tych zespół wydał kolejno płyty: "For Your Pressure", "Country Life", "Siren", "Viva czy "Manifisto". Trzeba przyznać, że zespół był wówczas bardzo zapracowany i nie marnował czasu. Tamten okres zrodził takie hity, jak: "More Than This", "Avalon", "Love Is The Drug". Ten ostatni przebój możecie odsłuchać tutaj:

 

 

W międzyczasie, nie zrywając współpracy zespołem, w  roku 1973 Bryan Ferry wydał swój pierwszy solowy album - "These Foolish Things". Do 1978 roku brytyjski artysta nagrał  5 solowych płyt. Na następną kazał czekać do roku 1985 i był to jego pierwszy krążek po rozpadzie Roxy Music, którego ostatnim dzieckiem było "Avalon" z roku 1982.

Bryan Ferry obecnie

Jednym z najnowszych dzieł w dorobku Brytyjczyka jest album: "Dylanesque", wydany w 2007 roku. Zawiera on covery utworów Boba Dylana. Ferry, który nie ukrywa olbrzymiego szacunku jakim darzy Dylana, mówi o płycie w ten sposób:

 

Mój głos się pogłębił, a na albumie jest trochę chropowatości i - mam nadzieję - zapadającej w pamięć atmosfery. Jako wokalista jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem wykonać te piosenki"

Dyskografie artysty zamyka póki co płyta: "Olympia" z października 2010 roku. Tym razem są to piosenki autorstwa samego Bryana.

 

Ciekawostką jest, że na okładce płyty znalazła się amerykańska supermodelka - Kate Moss.

 

Z płyty: "Olympia" pochodzi singiel "You Can Dance", który możecie usłyszeć poniżej:

 

 

Bryan Ferry wystąpi 12 września w Warszawie !