Shakin' Stevens gwiazdą nadchodzącego weekendu!

Przez niektórych nazywany jest "walijskim Elvisem". W latach 80. jego piosenki znalazły się na szczytach list przebojów w Wielkiej Brytanii. Hity "Hot Dog", "Marie, Marie", "This Ole House" śpiewała cała Anglia.
Shakin' Stevens Shakin' Stevens Shakin' Stevens

Początki kariery

Shakin' Stevens, a właściwie Michael Barratt, to urodzony w Walii rock'n'rollowy muzyk,autor muzyki i tekstów piosenek. Od najmłodszych lat chciał zostać muzykiem. Karierę zaczynał w w kapeli zwanej The Rocking Denims w 1970 roku.

Myśleliśmy, że uda nam się poprzez zawitanie do Londynu i zagranie w takich miejscach, jak 2i's, gdzie ludzie pokroju Cliffa Richarda i The Shadows zaczynali. Więc przyjechaliśmy, zrobiliśmy show, dostaliśmy nasze cztery funciaki, pojedliśmy trochę ryb, chipsów i wróciliśmy do Cardiff. Przed nami była wciąż długa droga

 

Shakin' Stevens Shakin' Stevens Shakin' Stevens

Narodziny gwiazdy

W niedługim czasie pojawiła się możliwość śpiewania z jedną z lokalnych kapeli w Cardiff, The Backbeats. Tak zaczęła się dziesięcioletnia przygoda z przemianowaną na The Sunsets (występowali jako Shakin' Stevens and the Sunsets) grupą. Oprócz Wielkiej Brytanii, występowali również w Niemczech oraz Holandii. Grali u boku The Rolling Stones, Roxy Music czy Davida Bowiego. Dzięki zdobytej popularności piosenkarz mógł wydać swój pierwszy solowy album nazwany "A Legend"

 


Shakin' Stevens Shakin' Stevens Shakin' Stevens

Drugi Elvis

Punktem zwrotnym w karierze był występ w musicalu Jacka Gooda "Elvis!" w 1977 roku. W spektaklu, gdzie rolę Elvisa odgrywało trzech mężczyzn, Shakin' Stevensowi przypadł w udziale do odegrania sam szczyt kariery Elvisa, łącznie z pobytem w armii oraz licznymi rolami filmowymi. Sukces musicalu był ogromny. Odtwarzano go dwukrotnie dłużej niż planowano - przez dwa lata, najpierw w programie Gooda "Oh Boy", następnie w niemal 30 tygodniowej serii Stevensa "Let's Rock".

 

Shakin' Stevens Shakin' Stevens Shakin' Stevens

Szczyt kariery

Sukces musicalu "Elvis" pozwolił na dynamiczny rozwój solowej kariery Shakin' Stevensa. Na listach przebojów zaistniał dzięki przeróbce "Hot Dog" Bucka Owena. Lecz wielki sukces osiągnął dzięki  albumowi "Shaky" z 1981. Dzięki takim hitom, jak "This Ole House", "You Drive me Crazy", "Merry Christmas Everyone" czy "A Rockin' Good Way" (duet z Bonnie Tyler) stał się najbardziej topowym artystą lat 80. w Wielkiej Brytanii (33 hity w Top 40) i jednym z największym w historii muzyki w ogóle.

 

Shakin' Stevens Shakin' Stevens Shakin' Stevens

Legenda

Do legendy przeszły zawsze zakładane na koncerty białe buty oraz charakterystyczny taniec "pod" Elvisa, od którego ponownie robiło się gorąco dziewczynom na całym świecie.

W latach 90. artysta schodzi ze sceny. Pojawiał się w mediach tylko przy okazjach newsów ze swojego życia prywatnego.

Powrócił w wielkim stylu w roku 2007 z nowym materiałem "Now Listen", osadzony w rytmach bluesa i folku. Także koncert na angielskim festiwalu Glastonbury w 2008 roku, który zgromadził rzesze fanów, potwierdził iż jest on legendarną gwiazdą w Anglii.

 

Artysta dawał koncerty również w Polsce. Dwa razy w latach 80., w Sylwestra 2007 na krakowskim Rynku Głównym oraz w sierpniu 2008 roku w ramach Sopot Festival.

 

Poniżej prezentujemy utwór z ostatniej płyty:

 

Shakin' Stevens - sylwester w Krakowie /  fot. www.krakow.pl Shakin' Stevens - sylwester w Krakowie / fot. www.krakow.pl Shakin' Stevens - sylwester w Krakowie / fot. www.krakow.pl

Nagrody!

Tak jak w poprzednich weekendowych audycjach, tak i teraz będziemy mieli dla was super nagrody! Do wygrania są reedycje płyt Shakin' Stevensa "Red Hot and Rockin" oraz "Country Blues".

 

 

 

 

 

 

Shakin' Stevens przez cały tydzień, tylko w Radiu Złote Przeboje!