TOP 10 piosenek patriotycznych

Przygotowaliśmy dla Was 10 współczesnych polskich piosenek patriotycznych lub utworów nawiązujących do historii naszego kraju, plus zabawny bonus na koniec.

1. Elektryczne Gitary - "Dywizjon 303"

Dywizjon 303 to jednostka lotnicza Polskich Sił Powietrznych stacjonujących w czasie II wojny światowej w Wielkiej Brytanii. Piosenka Elektrycznych Gitar wychwala zasługi Dywizjonu i nawiązuje do sytuacji po wojnie.

2. Sztywny Pal Azji - Nie gniewaj się na mnie Polsko

Sztywny Pal Azji, czyli polski zespół rockowy, który największą popularnością cieszył się na przełomie lat 80. i 90. W piosence "Nie gniewaj się na mnie Polsko" muzycy wyrażają swoją miłość do kraju ojczystego.

3. Marek Grechuta - Ojczyzna

Grechuta w piosence "Ojczyzna" nawiązuje do historii Polski. Według artysty to z niej należy czerpać wiarę w los kraju i na tej podstawie powinno się też budować własne postawy patriotyczne.

4. Czerwone Gitary - Biały krzyż

"Biały Krzyż" jest piosenką Czerwonych Gitar z 1969 roku. Tytuł odnosi się do polskiego krajobrazu - skromnym brzozowym krzyżem oznaczano często żołnierskie, partyzanckie, często bezimienne mogiły. Tekst piosenki mówi bezpośrednio o poległych w czasie walki. Brak wskazania przynależności narodowej pozwolił uniknąć problemów z cenzurą.

5. Kazik - W Polskę idziemy

Singiel "W Polskę idziemy" Kazika Staszewskiego został wydany w 2005 roku i promował album "Los musi się odmienić". Piosenka powstała jako satyra na pijaństwo i została napisana przez Wojciecha Młynarskiego w czasie jego współpracy z kabaretem "Dudek". W zabawny sposób ukazuje przywary Polaków.

6. Jacek Kaczmarski - Mury

Utwór "Mury" Kaczmarski napisał w 1978 roku do melodii katalońskiego pieśniarza. W latach 80. stał się hymnem związkowców i zdobył ogromną popularność w polskim podziemiu antykomunistycznym. Piosenka śpiewana była często podczas strajków w stoczni, a refren został sygnałem dźwiękowym Radia "Solidarność".

7. Eldo - Nie pytaj o nią

Piosenkę "Nie pytaj o nią" hip-hopowego wykonawcy Eldo, a właściwie Leszka Kaźmierczaka, z pewnością zaliczyć można do utworów patriotycznych. Autor ukazuje dumę, którą napawa go fakt, że jest Polakiem.

8. Varsovie - Varsovie

Nazwa zespołu nie jest przypadkowa. Formacja jest zafascynowana Warszawą, a szczególnie okresem Powstania Warszawskiego. Muzycy na koncertach widywani są we własnoręcznie wykonanych opaskach AK. Powstaniu poświęcony jest też sztandarowy utwór kapeli "Varsovie", a teledysk w większej części wypełniają fragmenty dokumentalnych filmów z Powstania Warszawskiego.

9. Scorpions - Wind of change

"Wind of change" to ballada rockowa napisana w 1990 roku przez wokalistę zespołu. Nawiązuje ona do przemian politycznych, jakie zachodziły w Europie Środkowo - Wschodniej pod koniec lat 80. Przyczyniły się one do upadku ZSRR i zakończenia zimnej wojny. W piosence można usłyszeć liczne nawiązania do Moskwy.

10. U2 - New Year's Day

Piosenka U2 "New Year's Day" powstała w roku 1983 i została zainspirowana wydarzeniami w Polsce i ruchem "Solidarności". Była głównym singlem promującym album "War" i stanowi jeden z pięciu utworów najczęściej wykonywanych przez zespół na koncertach.

11. BONUS: Bayer Full - Kochany Kraj

"Choć nasza ziemia ma rany

Tu jest nasz rodzinny dom

To Polska, kraj nasz kochany

Tu zaczął bić życia mój dzwon"

>