Aerosmith - gwiazdą nadchodzącego weekendu!

Od początku lat 70. niezmiennie na topie. Grają w charakterystycznym stylu, który jest mieszkanką rocka i bluesa. Zespół Aerosmith - gwiazda nadchodzącego weekendu w Radiu Złote Przeboje.
Steven Tyler, źródło: mtv.com Steven Tyler, źródło: mtv.com Steven Tyler, źródło: mtv.com

Początki zespołu

Historia Aerosmith rozpoczyna się na przełomie lat 60. i 70., kiedy to Steven Tyler, wokalista zespołu The Chain Reaction zauważył gitarzystę Joego Perry. O zespole, którego liderem ówcześnie był Perry, powiedział:

Grali kiepsko. Nie potrafili nawet nastroić gitar. Ale mieli w sobie to coś...

Wkrótce, Tyler i Perry stworzyli wspólną grupę, do której dołączyli jeszcze perkusista Joey Kramer, basista Tom Hamilton i gitarzysta Ray Tabano.

Aerosmith Aerosmith Facebook

Pierwszy album

Swój pierwszy album zespół wydał po tym, jak szef wytwórni Columbia pojawił się na jednym z koncertów formacji. Zaowocowało to podpisaniem kontraktu płytowego, a płytę zatytułowano po prostu "Aerosmith". Z powodu słabej promocji krążka, nie spotkał się on z wielkim zainteresowaniem, mimo umieszczenia na nim takich hitów jak "Dream on" czy "Mama kin".

 

Aerosmith - Mama Kin

 

Przyspieszenie kariery

Mimo niepowodzenia zespół nie spoczął na laurach. Wkrótce potem wydał trzy kolejne płyty w niewielkich odstępach czasu. Z każdą kolejną rosło zainteresowanie formacją, a czwarty album zespołu - "Rocks" wskoczył na 3. miejsce listy Billboardu.

 

Aerosmith - Home tonight

 

Joe Perry/facebook.com Joe Perry/facebook.com Joe Perry/facebook.com

Zmiany w zespole

W 1977 roku grupa wydała kolejną płytę "Drew the line". Pochodząca z niej ballada "Kings and Queens" uważana jest za ostatni wielki sukces "starego" Aerosmith. Wkrótce potem z grupy odszedł bowiem Joe Perry, a jego miejsce zajął Jimmy Crespo - wcześniej gitarzysta The Flame.

 

Aerosmith - Kings and Queens

 

Aerosmith/Facebook.com Aerosmith/Facebook.com Aerosmith/Facebook.com

Aerosmith ratują świat

Prawdziwy sukces zespół odniósł po wydaniu soundtracka do filmu "Armageddon", który promowała ich nowa piosenka "I don't wanna miss a thing". Była to jedna z najpopularniejszych piosenek na świecie w roku 1998 i okazała się numerem jeden grupy.

 

Aerosmith - I don't wanna miss a thing

 

Aerosmith/facebook.com Aerosmith/facebook.com Aerosmith/facebook.com

Wciąż na topie

Po 3 dekadach Aerosmith wciąż odnoszą sukcesy. W 2002 roku MTV przyznała kapeli status ikony MTV - jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla artysty muzycznego. Na cześć grupy odbył się wtedy wielki koncert, w którym wzięły udział takie gwiazdy jak Pink, Shakira, Papa Roach czy Nelly.

 

Aerosmith - Sunshine (piosenka pochodząca z albumu "Just Push Play" z 2001 roku)

 

Ciąg dalszy nastąpi

W 2009 roku po upadku ze sceny podczas jednego z koncertów, Steven Tyler postanowił zrobić sobie dwuletnią przerwę od grania. Niedługo potem jednak świat obiegł film, w którym zespół ogłasza swoją trasę koncertową po Europie. W tej chwili Tyler jest jurorem w programie American Idol. Ostatnią płytą wydaną przez Aerosmith jest pochodzący z 2006 roku album Devil's Got A New Disguise - The Very Best Of, będący kompilacją najlepszych piosenek zespołu.

 

Aerosmith - Dream on (singiel pochodzi z debiutanckiego albumu "Aerosmith" z 1973 roku)