25. rocznica śmierci Freddiego Mercurego

24 listopada. Dokładnie 25 lat temu zmarł Freddie Mercury - wokalista, frontman legendarnej grupy Queen. W ten weekend świętujemy jego geniusz w Radiu Złote Przeboje!
Freddie Mercury jako dziecko/facebook.com Freddie Mercury jako dziecko/facebook.com Freddie Mercury jako dziecko/facebook.com

Freddie Mercury czyli Farrokh Bulsara

Freddie Mercury urodził się jako Farrokh Bulsara na Zanzibarze w 1946 roku. Freddiem zaczęto nazywać go w Indiach, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej. Już wtedy zaczął wykazywać talent plastyczny i muzyczny.

Queen Queen Queen

Przeprowadzka do Angli

W wieku 18 lat z powodu wojny na Zanzibarze, Freddie wraz z rodzicami przeprowadził się do Angli. Tam rozpoczął swoją karierę muzyczną grając z różnymi zespołami. Wkrótce potem stworzył własny zespół - Queen i zmienił nazwisko.

Freddie Mercury Freddie Mercury Freddie Mercury

Zmiana wizerunku

Freddie Mercury był zdeklarowanym gejem. Ściął włosy i zapuścił wąsy, które w tamtym czasie nosił każdy, kto obracał się w tym środowisku. W odpowiedzi na to, fani zaczęli przysyłać mu żyletki oraz maszynki do golenia.

Freddie Mercury Freddie Mercury Freddie Mercury

Skryty i charyzmatyczny

Freddie Mercury choć w życiu prywatnym był nieśmiały i skryty, co wielokrotnie powtarzał, na scenie przemieniał się w charyzmatycznego wokalistę. Do tej pory uznawany jest za jednego z najlepszych showmanów w historii muzyki rockowej.

Freddie Mercury i Elton John Freddie Mercury i Elton John Freddie Mercury/Elton John

Ważny koncert

Jednym z ważniejszych wydarzeń w historii grupy Queen był charytatywny koncert w roku 1985 roku Live Aid. Występ trwał zaledwie 20 minut ale został zaliczony do jednego z najlepszych koncertów w historii. Elton John powiedział wówczas:

"They stole the show".
Michael Jackson/Freddie Mercury Michael Jackson/Freddie Mercury Michael Jackson/Freddie Mercury

Przyjaźń z Michaelem Jacksonem

Freddie Mercury przyjaźnił się prywatnie z Michaelem Jacksonem. Przyjaźń ta zaowocowała muzyczną współpracą:

Queen Queen Queen

Przełomowy moment

Queen przez lata piął się w górę, a momentem przełomowym był dla zespołu sukces piosenki "Bohemian Rhapsody" uznawanej za najlepszą piosenkę w historii muzyki. Kolejne albumy zajmowały czołowe miejsca na listach przebojów.

Freddie Mercury i Boy George Freddie Mercury i Boy George Freddie Mercury i Boy George

Kariera solowa

W 1982 roku członkowie QUEEN postanowili od siebie odpocząć i zacząć realizować solowe projekty. Solowy album Mercurego został wydany w 1985 roku i promował go singiel "I was born to love you":

Freddie Mercury Freddie Mercury Freddie Mercury

Choroba i śmierć

Prawdopodobnie 1987 roku artysta dowiedział się, że jest chory na AIDS. Ostatnim koncertem, na którym wystąpił był ten z Montserrat Caballe - 8 października 1988 roku. W związku z problemami z głosem Mercury'ego zastosowano playback, co niestety wyszło na jaw. Freddie Mercury zmarł w swoim domu w Londynie 24 listopada, a jego pogrzeb miał charakter bardzo prywatny.

Pomnik Freddiego Mercury'ego Pomnik Freddiego Mercury'ego Pomnik Freddiego Mercury'ego

Nieśmiertelny

Muzyka jaką tworzył Freddie Mercury wraz z zespołem Queen i solo uczyniła go nieśmiertelnym dla wszystkich fanów na całym świecie. Utworzono nagrodę Freddiego Mercury'ego za muzykę graną na żywo, jego nazwiskiem nazwano gwiazdę w gwiazdozbiorze Kasjopeja oraz jeden z gatunków żółtej róży.