Bez tajemnic, czyli najbardziej tajemnicze miejsca na ziemi

Oto miejsca, o których pewnie niewiele osób słyszało, nieliczni je odwiedzili, a każde z nich owiane jest tajemnicą.
Podziemne miasto Osowka Podziemne miasto Osowka Piotr Kamionka / REPORTER / East News

Iron Mountain

Tak potocznie nazywa się jedno z dziesięciu najpilniej strzeżonych miejsc na ziemi. Jego historia zaczyna się jeszcze kiedy milionom Amerykanów w rozkwicie zimnej wojny sen z powiek spędzał... atak bombowy.

W latach 50. w magazynie utworzonym w starej kopalni w stanie Pensylwania składowano pociski. Ale szybko okazało się, że istnieje zapotrzebowanie na bezpieczny strzeżony magazyn, który byłby jednocześnie odporny na działanie warunków atmosferycznych.

I tak powstało jedno z najbardziej strzeżonych miejsc na Ziemi... Miejsce, które wygląda, jak twierdzą ci, którzy tam byli, niczym podziemne miasto.

Prócz oryginałów taśm filmowych i płyt są tu składowane między innymi dzieła Karola Dickensa, Karola Darwina i wszystkie oryginalne taśmy Franka Sinatry.

Swoja całą płytotekę i filmotekę przed laty laty przeniósł tu także Prince. A w specjalnej chłodzonej jaskini 70 metrów pod powierzchnią swoje skarby podobno ukrywa przed światem Bill Gates.

Moskwa Moskwa MICHAL KOSC/REPORTER / East News

Podziemia moskiewskiego metra

Pewnie nie wszyscy wiedzą, że powstało jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku.

W Rosji  rządzonej twardą ręką Stalina zaczyna się wielka przebudowa. Stalinowi pomaga między innymi Łazar Kaganowicz ten sam, który doprowadził do Wielkiego Głodu na Ukrainie. Dostaje wtedy zadanie specjalne - ma stworzyć... najpiękniejsze metro na świecie.

Ale przy okazji stało się jasne, że metro może pełnić funkcję gigantycznego schronu przeciwatomowego. I nie ulega wątpliwości, że rosyjski gigantyzm mógł w podziemiach Moskwy rozwinąć skrzydła.

Moskiewski system metra to największy schron na świecie. Każda stacja jest skonstruowana niczym bunkier, by ocalić życie znajdujących się w nim ludzi. Nie mówiąc już o tym, że od dłuższego czasu krąży legenda, że prócz oficjalnych linii metra, są również nieoficjalne, o których wie wybrana garstka ludzi.

Czy moskiewskie Metro2 istnieje? To pewnie temat na zupełnie inną oowieść.

Trójkąt Bermudzki Trójkąt Bermudzki ASSOCIATED PRESS / East News

Trójkąt Bermudzki

Chyba niewiele jest na świecie miejsc, wokół których narosłoby równie wiele mitów i legend jak wokół Trójkąta Bermudzkiego. Jedni twierdzą, że to wielka tajemnica, inni dopatrują się raczej wielkiej bzdury. Ale nie ulega wątpliwości, że przez lata wydarzyło się tam wiele niewyjaśnionych do dzisiaj katastrof. Tak jak choćby pechowy lot numer 19. 

To miał być zwyczajny lot szkoleniowy eskadry pięciu amerykańskich samolotów. Niestety tuż po starcie cała piątka samolotów zaginęła w dniu 5 grudnia 1945 r. wraz z 14 członkami załogi. Jak to się stało, że doświadczony porucznik Charles C Taylor kompletnie stracił orientację w przestrzeni? Na to pytanie próbowano odpowiedzieć w niezwykłym eksperymencie, który został przeprowadzony kilkadziesiąt lat po tragicznych wydarzeniach z grudnia roku 1945. W eksperymencie wziął udział między innymi Jim Ward, operator radiostacji, który sześćdziesiąt lat wcześniej słyszał komunikat zwiastujący tragedię.

Przez lata naukowcy stworzyli wiele teorii. Jedną z nich jest nietypowy układ fal, drugą tworzenie się ogrodmnych bąbli metanu, które pojawiając się na powierzchni wody powodują znikanie statków. Jedno jest pewne - rejon Trójkąta Bermudzkiego z naukowego punktu widzenia obfituje w wiele niespodzianek, jak choćby zmieniające się pole magnetyczne.

Mamerki Kwatera Glowna Naczelnego Dowodztwa Wojsk Ladowych Mamerki Kwatera Glowna Naczelnego Dowodztwa Wojsk Ladowych WOJCIECH STROZYK / REPORTER / East News

Mount Weather

Najpilniej strzeżony bunkier podziemny. Służy jako schronienie dla rządu i generałów od końca lat 50.

Bunkier przeciwatomowy wykonany w masywie skalnym ma powierzchnię prawie 60 000 m2. 

Co ciekawe, to właśnie tam po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku przewieziono wiceprezydenta Dicka Cheneya i inne osoby uważane za polityczną elitę. Bunkier ma własne studio telewizyjne, centrum operacyjne i system do oczyszczania powietrza.

Sergei Rachmaninoff przy Klubie Bohemian Sergei Rachmaninoff przy Klubie Bohemian Album / EAST NEWS

Klub Bohemian

To pilnie strzeżone miejsce, gdzie spotykają się w lipcu każdego roku najbardziej wpływowe osoby ze świata biznesu i polityki. Znajduje się ono na ogromnej, liczącej ponad 1100 hektarów posiadłości leżącej 120 kilometrów od San Francisco w stanie Kalifornia. 

Miejsce niezwykłe - bez prasy, bez dziennikarzy, ale co ciekawe też bez kobiet, których nie ma nawet wśród pracowników. W Klubie Bohemian bywali lub bywają takie nazwiska jak Ronald Reagan, Zbigniew Brzeziński, George Bush.

Ale prócz polityków bywają tam dyrektorzy największych amerykańskich firm. I zwykle jest tak, że w miejscu gdzie spotyka się biznes z polityką często zapadają decyzje, które dotyczą nas wszystkich. To właśnie spotkania w Klubie Bohemian przyczyniły się w pewnym stopniu do rozwoju amerykańskiej energii jądrowej i stworzenia bomby atomowej.

Bank nasion Bank nasion Xinhua / eyevine / EAST NEWS

Bank nasion

Znajduje się na norweskim archipelagu Svalbard, na wyspie Spitsbergen. W tunelu wydrążonym w wiecznej zmarzlinie przechowywane są nasiona roślin jadalnych z całego świata. Z powodu bardzo niskiej temperatury otoczenia, przechowywanie nasion odbywa się bez wykorzystania elektryczności.

Budynek został ulokowany w tunelu na głębokości 120 metrów. Co ciekawe, budynek działa bez stałego personelu.

Rachel, Nevada Rachel, Nevada James Breeden, PacificCoastNews.com / EAST NEWS

Strefa 51

Strefa 51 to nic innego jak słynna amerykańska baza wojskowa, która została zbudowana w roku 1955 w zachodniej części hrabstwa Lincoln. Znajduje się tam jeden z najdłuższych na świecie pasów startowych - o długości 9,5 km (przechodzi on przez jezioro Groom).

Przestrzeń powietrzna nad bazą jest najlepiej i najdokładniej strzeżonym obszarem powietrznym w całych Stanach Zjednoczonych. Wszystko zaczęło się w połowie lat 50.

Strefa 51 powstała w jednym celu - by przeprowadzać tu testy najnowocześniejszego na owe czasy samolotu znanego pod nazwą U2. Samolot szpiegowski, który latał między innymi nad terytorium Związku Radzieckiego, wykrył istnienie kosmodromu Bajkonur, czy też brał udział w operacjach związanych z kryzysem kubańskim.

I jedno jest pewne - do powstania licznych teorii spiskowych, które przez lata narosły wokół strefy 51 przyczynił się chyba najbardziej rząd Stanów Zjednoczonych, który przez ponad 50 lat zaprzeczał istnieniu tego miejsca.