Święta na sprzedaż

Kto wymyślił renifera Rudolfa i po co? Wyjaśnijmy, ile w świętach jest prawdziwego ducha, a ile sprytnie przemyślanych zabiegów marketingowych...
Kartka świąteczna z 1843 roku Kartka świąteczna z 1843 roku Sotheby's / akg-images / EAST NEWS

Kartki świąteczne

W dobie internetu już nie tak często, ale ciągle ludzkość wysyła miliony świątecznych kartek. Ta "najpierwsza" powstała na Boże Narodzenie 1843 roku. Stworzył ją John Callcott Horsley, brytyjski ilustrator, który w ten sposób dał początek całej tradycji wysyłania życzeń świątecznych. Najdroższą w historii kartkę świąteczną kupił na aukcji za 100 tysięcy dolarów człowiek, który zaraz potem wysłał ją do swojej babci. Urocze!

Choinka Choinka Wojciech Strozyk / REPORTER / Eastr News

Choinka to pomysł niedźwiedzia...

Tak przynajmniej głosi góralska legenda, według której misie chciały jakoś obdarować Dzieciątko Jezus, a ponieważ nie miały żadnego prezentu, podarować miały mu małą jodełkę. Tamta była za darmo, a ta najdroższa po pierwsze była sztuczna, po drugie miała aż 73 metry wysokości i była najwyższą sztuczną choinką na świecie. Drzewko staneło trzy lata temu w stolicy Sri Lanki. Znalazły się na niej prawdziwe szyszki i 600 tysięcy ledowych światełek. Kosztowała 110 tysięcy dolarów.

Loteria El Gordo Loteria El Gordo AP / Associated Press / East News

Podobno wydajemy na swięta coraz wiecej...

...w tym roku minimum 1200 złotych, ale okazuje się, że można i zarobić. Od 1812 roku w Hiszpanii Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z wielką loterią świąteczną - El Gordo. Prawie każdy mieszkaniec Hiszpanii chce wziąć w niej udział, ale dziwić się trudno skoro w rekordowym 2012 roku główna wygrana wyniosła 720 milionów euro.

Święta na plaży Święta na plaży Mads Claus Rasmussen / AFP / East News

Święta w cieple?

Trochę zazdroszczę tym, którzy odważyli się zmienić rodzinno-stołową tradycję spędzania Gwiazdki. Tak w ogóle to coraz popularniejsze stają się podróże w okresie świątecznym i na świecie, i w Polsce też, bo jak podają statystyki, w 2016 roku aż 7 milionów rodaków zdecydowało się na taką formę świętowania. Wybierając Polskę najczęściej wyjeżdzamy oczywiście do góskich kurortów, ale co raz cześciej wybieramy też wyjazdy na plaże ciepłych krajów.

Kevin sam w domu Kevin sam w domu CAP/RFS/Capital Pictures/East News

"Kevin sam w domu"

Nie będę wam zadawał podchwytliwych choinkowych zagadek, bo i tak wiecie na pewno sami, który to film najbardziej kojarzy się ze świętami. Rzecz jasna "Kevin sam w domu" i mam na to dowody, a nie tylko przeczucie. Produkcja trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa jako najpopularniejsza komedia familijna na świecie, to raz, a dwa - zyski z filmu wynoszą już ponad 533 miliony dolarów, a pamiętajcie, że Kevin jeszcze dłuuuugo będzie zarabiał.

Najdroższa bombka świata Najdroższa bombka świata Solent News / Rex Features / East News

Można zrobić łancuch choinkowy za grosze z kolorowego papieru i kleju...

...ale tak poza tym, to ozdoby choinkowe mogą sporo kosztować, szczególnie jeśli nie są z kolorowego papieru. Najdroższa bombka na świecie kosztuje prawie 400 tysięcy złotych. Dziwne nie jest, bo zrobili ją z 18-karatowego białego złota, 1500 diamentów i 188 czerwonych rubinów do tego. Robili ją prawie rok! Ja tam wolę zamiast jednej bombki, jeden luksusowy jacht - kosztuje tyle co ta bombka.

'White Christmas' 'White Christmas' Paramount Pictures / Collection Christophel / EAST NEWS

Sporo w popkulturze świątecznych piosenek...

...ale ta najpopularniejsza piosenka na świecie, czyli "White Christmas", powstała w 1941 roku. Nie od razu świat się na niej poznał. Dopiero rok później, kiedy Bing Crosby i Martha Mears wykonali ją w filmie "Gospoda świąteczna", stała się światowym złotym świątecznym przebojem. Utwór został nawet nagrodzony Oscarem w kategorii "najlepsza piosenka" na 15. Ceremonii Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Święty Mikołaj i renifer Święty Mikołaj i renifer Lehtikuva / EAST NEWS

Najpopularniejszy renifer św. Mikołaja, Rudolf, narodził się w 1939 roku

To właśnie wtedy Robert L. May na zlecenie sieci sklepów Montgomery Ward napisał książkę o przygodach tego czerwononosego zwierzaka. Książka cieszyła się ogromną popularnością i już w pierwszych 7 latach od jej wydania wydrukowano i rozpowszechniono aż 6 milionów egzemplarzy, a Rudof, który właśnie kończy 80 lat, znany jest od tego czasu dzieciom na całym świecie.