Flagowy program w Radiu Złote Przeboje

Nikt z nas nie zastanawia się dłużej nad symboliką tego, co przedstawiają flagi różnych państw. Owszem, uczą nas w szkole znaczenia naszej biało-czerwonej. Niektórzy z nas kojarzą symbolikę flagi Wielkiej Brytanii, albo USA, ale gdy człowiek opuszcza szkołę po prostu zapomina. A są takie flagi, na które jedno spojrzenie nie wystarczy, a przy drugim zaczynamy się zastanawiać i stawiać pytanie "ale o co tutaj chodzi?". 2 maja między 10:00 a 13:00 w audycji Flagowy program w Radiu Złote Przeboje o symbolice najdziwniejszych flag świata Odeta Moro rozmawia z dr Ireną Kamińską-Radomską, wykładowczynią radomskiej WSH, specjalistką w dziedzinie protokołu międzynarodowego i szeroko rozumianej etykiety. A o to flagi, które wzięliśmy na warsztat:
Flaga Guamu Flaga Guamu domena publiczna

Guam

Ktoś już napisał, że flaga wygląda jak t-shirt z lat osiemdziesiątych. I miał rację, ale na pewno nie taki był zamysł twórcy.

Flaga Nepalu Flaga Nepalu domena publiczna

Nepal

To pierwsza flaga jaką zapamiętał każdy z nas w podstawówce. No, właściwie druga, bo pierwsza to nasza rodzima. Dwa trójkąty, w których ponoć kiedyś były twarze. Bez względu na to co było i co jest - to dziwna flaga.

Flaga Sycylii Flaga Sycylii domena publiczna

Sycylia

Czy ktoś mógł wpaść na bardziej chory pomysł? Głowa z trzema nogami. Wygląda dość przerażająco. I nie jest to bynajmniej wizerunek przeciętnego Sycylijczyka...

Flaga Mozambiku Flaga Mozambiku domena publiczna

Mozambik

No tak, karabin Kałasznikowa, książka i motyka - wystarczy, żeby zbudować państwo. Jesteśmy pacyfistami, więc wolelibyśmy flagę bez AK-47, ale czasem trzeba się bronić.

Flaga fryzyjska Flaga fryzyjska domena publiczna

Fryzja

Ta prowincja Niderlandów ma flagę, która przypomina walentynkową kartkę z przesłaniem miłości na samym obrazku, bez słów. No kto, jeśli nie Holendrzy, ma być zdolny do takich przesłań... Wiecie dlaczego? Na pewno wiecie. A jeśli nie wiecie, to jedźcie do Fryzji, idzie do coffee shopu, weźcie głęboki wdech i... wtedy będziecie wiedzieć.

Flaga Liberii Flaga Liberii domena publiczna

Liberia

Tu sprawa ma się na początku całkiem nieźle. Bo flaga wygląda na taką skromniejszą, amerykańską. Ale Liberia jest podzielona na 15 hrabstw. Każde ma swoją flagę. I tu zaczyna się jazda bez trzymanki. Wszystkie wyglądają jakby narysowało je sześcioletnie dziecko w Paincie. Macie przykłady: hrabstwo Lofa i hrabstwo River Gee. Idąc tym tropem, każdy może sobie narysować swoją flagę.


domena publiczna


domena publiczna