Lista przebojów rozpraszających

Każdy z nas ma kilka "ulubionych" piosenek, które szczególnie nam się kojarzą albo po prostu odpowiadają naszym gustom. Próbowaliście kiedyś zrobić listę takich kawałków?

Przeboje i podboje, czyli słowem wstępu

 

Kojarzysz człowieka nazwiskiem Rob Fleming? W takim razie pewnie nazwisko Rob Gordon powie coś więcej. Też nic?

 

Trzydziestopięciolatek, właściciel sklepu muzycznego, bezustannie układający listy pięciu najlepszych piosenek, zespołów, solówek, któremu nie bardzo układa się w życiu osobistym. Rob Fleming to bohater powieści Nicka Hornby'ego "Wierność w stereo". Na jej podstawie nakręcono film "Przeboje i podboje", w którym głównemu bohaterowi zmieniono nazwisko, był nim Rob Gordon.

 

Wiedziałem, że teraz skojarzysz. Ta mania układania list najlepszych piosenek jest bardzo zaraźliwa. Od kiedy przeczytałem "Wierność w stereo", nie mogę przestać ich wymyślać. Sytuacja stała się jeszcze poważniejsza, kiedy obejrzałem "Przeboje i podboje", dlatego od tej propozycji wychodzę:

 

 

 

 

To przychodzi nagle.

Właśnie jadę autem i oto w głowie pojawia się myśl: "piosenki najlepsze do wyłączenia myślenia". Albo: "pięć najlepszych utworów do rozpraszania uwagi". No i myślę o nich i je ustawiam... i myślę, że poniższa lista wcale nie wygląda najgorzej. Zapraszam!

Lśnienie

 

"Wish You were Here" Floydów...

Dawno nie słuchałem tego albumu. Może już czas do niego wrócić? Leniwie się zaczyna... baaardzo leniwie... o! Pierwsze dźwięki gilmourowej gitary. Poznać ją na końcu świata, prawda? Po kilku minutach gra już cały zespół, a po kilku dalszych - David Gilmour śpiewa łagodnym głosem: "Remember when you were young..."

 

Jestem dość zaprzyjaźniony z płytą Pink Floyd "Wish You Were Here", ale za każdym razem ten moment - siódma sekunda czwartej części "Shine On You Crazy Diamond", czyli pod koniec dziewiątej minuty od rozpoczęcia płyty - sprawia, że muszę odwrócić głowę w prawo, bo ktoś się śmieje!

Słyszycie?

 

 Hypno - strange

 

"I've Seen That Face Before (Libertango)" Grace Jones to  chyba jeden z najbardziej hipnotycznych utworów w muzyce pop. Troszkę inaczej wymyślił go Astor Piazzola, ale może kompozytor nie obraziłby się za wersję Grace Jones.

 

Kayah, kiedy nagrała "Libertango" z Royal String Quartet, przyznała, że to jonesowe "Strange" na początku jest bardzo charakterystyczne, wręcz zmuszające do takiej właśnie interpretacji "Libertanga".

 

I właśnie to pierwsze słowo pojawiające się w piosence jest zdolne sprawić, że zdziwiony spoglądam w stronę głośników. Oceńcie sami:

 

 

Przestrzeń

 

"Przestrzeń" grupy Big Day, to jedna z tych piosenek, które pamiętam ze względu na ciszę. Swoim trwaniem potrafiła skutecznie oderwać od wszystkiego, co się akurat robiło i nie mijała, kiedy się tłumaczyło jej obecność słowami "chyba radio nawaliło". Dopiero, kiedy się podeszło do radia z zamiarem... zrobienia czegoś, z głośników rozlegała się dalsza część utworu.

 

W teledysku czas między pierwszą, a szóstą sekundą czwartej minuty wcale się nie dłuży. Człowiek patrzy na Anię Zalewską i ma się dobrze. W radiu to jest  c a ł e p i ę ć  s e k u n d  c i s z y - akurat tyle, żeby DJ dostał ataku serca, jeśli nie zna utworu, albo poczuł poważny niepokój, jeśli go zna.

Także poznajcie:

 

 

Ramaya Ramaya Afric Simone

Ramaya

 

Wystarczy usłyszeć wstęp "Ramayi" Africa Simone'a i już człowiek nie pamięta, o czym przed chwilą mówił. A do tego jeszcze ten show! Te telewizyjne wyczyny artysty z krzesłem trzymanym w zębach.

 

I kto wie, czy to nie z tej piosenki pochodzi zwrot "bara bara" o powszechnie używanym znaczeniu. :)

 

Przypomnijcie sobie:

 

 

Potencjał dźwięku

 

Ten "utwór" zna każdy i wszyscy wiemy, jak bardzo te kilka dźwięków potrafi rozproszyć uwagę. Ale może nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z potencjału, jaki drzemie w tej króciutkiej melodyjce. To tylko minutka, a ile w niej wdzięku.

 

 

Twoja kolej!

Na pewno masz własną listę pięciu utworów, które rozpraszają Cię nie mniej niż moje mnie. A może tak, jak Rob Gordon, nie możesz przestać układać list piosenek najlepszych do różnych spraw?

 

Wiem, co czujesz: niepewność. Bo nie wiesz, jak wygląda Twoich pięć piosenek pomagających jednocześnie w pracy i wypoczynku. Nie przejmuj się: Radio Złote Przeboje ma dla Ciebie wiele propozycji, a Twoim "zadaniem" jest tylko wybieranie i układanie.

 

Każdego dnia lista może przecież być inna!

 

 

Miłego wybierania.

 

 

 

Piotr Sworakowski

Zobacz także:


Zima w filmie Zima w filmie
Co gwiazdy postanowiły na rok 2011?
Najciekawsze quizy na FB!
Music show po polsku
Największe szprychy Machiny