Leniwe rytmy początku maja

Na początek maja parę piosenek, które pasują do tych kilku dni między długim i normalnym weekendem albo przez nastrój, albo przez... okoliczności nagrania.
Alain Clark Alain Clark "Father And Friend" Alain Clark

Rodzinne śpiewanie

Alain Clark to holenderski wokalista, który swoją płytę "Live It Out" wydał w zeszłym roku. To jego trzeci album w karierze. I - o ile mi wiadomo - pierwszy, na którym zaprosił do śpiewania swojego ojca. Rezultatem rodzinnej współpracy jest piosenka "Father And Friend".

 

Flabby Flabby Flabby

Piosenka o miłości.

W maju nie wypada pomijać takiego tematu, jak miłość. Zwłaszcza, jeśli jej trudy i niepewności opiewane są w tak smakowitych piosenkach, jak "Don't Break This Heart Of Mine" zespołu Flabby. Poznalibyście, że to Włosi?

 

okładka najnowszego albumu Tape Five okładka najnowszego albumu Tape Five "Tonight Josephine!" Tape Five

Elektroswing???

Elektroswing - tak się określa muzykę, którą... uprawia grupa Tape Five.  Recepta jest prosta: należy wziąć kawałek, lub więcej swingowej muzyki i zgrabnie ją ze sobą posklejać. Czasami się udaje, czego dowodem jest poniższy utwór zespołu Tape Five "Bad Boy Good Man". Nazwisko Benny Goodmana "zaszyte" w tytule jednoznacznie wskazuje inspiracje. Innym tropem jest tytuł najnowszej płyty grupy: "Tonight Josephine!" ukazała się w połowie kwietnia.

 

Christina Perri Christina Perri mat. serwisu piosenkarki

Klub samotnych serc... Christiny Perri

To prawda, że troszkę "nagiąłem" tłumaczenie tytułu piosenki Christiny Perri, ale czyż nie brzmi on lepiej od oryginalnej "wazy z sercami". Piosenka jest smutna, bo o rozczarowaniu miłością, ale intrygujący teledysk - mam nadzieję - wynagrodzi ten smutek, który przecież wiosną szybko minie.

 

Nigdy nie jest "Za późno".

...za to zawsze jest pora na... nową piosenkę Kayah. Niedzielny gość Andrzeja Krzywego właśnie szykuje się do wydania nowej płyty. "Za późno" zapowiada ten album. Piosenka jest na tyle świeża, że teledysk do niej dopiero powstanie, co zresztą można przeczytać oglądając tę prezentację. Ale nawet sama piosenka warta jest uwagi. A teledysk... cóż: wkrótce.

 

Wretch 32 feat. Example Wretch 32 feat. Example Wretch 32 feat. Example

Nieortodoksyjnie

Projekt nazywa się Wretch 32. To pseudonim, pod którym nagrywa Brytyjczyk Jermaine Scott.  Powód, dla którego zauważyłem piosenkę "Unorthodox" jest bardzo prosty: trudno przeoczyć utwór, który debiutuje na drugim miejscu brytyjskiej listy przebojów. Ta sztuka udała się Właśnie Wretch 32 z niewielką pomocą kolegi ukrywającego się pod wdzięcznym pseudonimem Example. Posłuchałem i... wam też polecam.

 

RIO!

Taio Cruz jest pierwszym Brytyjczykiem od dawna, któremu udało się zadebiutować na szczycie amerykańskiej listy przebojów. Co prawda nie dokonał tego śpiewając "Telling The World", ale pewnie dlatego filmowcy zwrócili na niego uwagę. Podsunęli piosenkę do zaśpiewania i proszę, co wyszło. Przebój? Jak myślicie?

 

James Vincent McMorrow James Vincent McMorrow James Vincent McMorrow

Wcześnie rano...

James Vincent McMorrow nie jest zbyt dobrze znany nie tylko w naszym kraju. To się może niebawem zmienić nie tylko w Polsce. Jego pierwszy album "Early In The Morning" niektórzy już zaliczają do najlepszych płyt... dekady! A przecież tyle jej jeszcze przed nami. Ale śmiech zamienia się w uśmiech, kiedy posłuchać albumu Irlandczyka pełnego delikatnych brzmień i klimatów... zmierzchu dnia w środku lata.  Wystarczy, żeby  zapamiętać "Early In The Morning" jako tę płytę, na której znalazła się przepiękna piosenka "This Old Dark Machine".

 

Zaz Zaz Zaz

Zazkakująca

Prawie dokładnie przed rokiem pojawiła się pierwsza płyta francuskiej wokalistki Zaz. Zaskakująco dobra płyta. Niby oszczędna w dźwiękach, ale porywająca melodiami. W poczekalni do Listy przebojów Radia Złote Przeboje gościła kilka miesięcy temu piosenka "Je Veux". Nie wywalczyła zbyt wiele, ale może "Wróżce" uda się wyczarować coś więcej. "La Fée" na majowe popołudnie... wyśmienita. Na rano - między nami mówiąc - też.

 

Poprzednio

W serialach poprzednie odcinki zwykle przypomina się na początku, ale dlaczego tak musi byc zawsze?

Muzyka wiosenna, czyli poprzednie propozycje do posłuchania i obejrzenia, jest do wglądu właśnie tutaj.