Filmowe sceny w deszczu

Tegoroczny deszczowy lipiec nie nastrajał zbyt optymistycznie. Mnie ten deszcz w nadmiarze natchnął do tego, aby pogrzebać w filmotece i odnaleźć najbardziej rozpoznawalne sceny filmowe w deszczu. Oto kilka propozycji filmowych z deszczem w tle, które warto sobie przypomnieć:

Deszczowa piosenka

Najbardziej chyba znana scena deszczowa, w której Gene Kelly biega w deszczu śpiewając "Singin' in the rain" na stałe przeszła już do historii kina. Scena wyraża radość zakochanego człowieka, który w strugach deszczu, skacząc po kałużach cieszy się z własnego szczęścia.
Nic dziwnego, że piosenki z tego amerykańskiego musicalu z 1952 r. w reżyserii Stanley Donena i Gene'a Kellyego trafiły na listę stu najlepszych filmowych piosenek wszech czasów Amerykańskiego Instytutu Filmowego.

 

Matrix

"Matrix" braci Wachowskich z 1999 r., to niewątpliwie jeden z najważniejszych filmów XX wieku. Efekt deszczu pojawił się w Matrix Rewolucje w decydującej walce Neo z Agentem Smithem. Krople stają się coraz większe aż w efekcie końcowym osiągają gigantyczne rozmiary. W ujęciu, kiedy Neo leży w wielkiej kałuży - struktura wody poddającej się padającym kroplom tworzy niesłychany trójwymiarowy drgający dywan.

 

 

Władca pierścieni: Dwie Wieże

Jeszcze kilka lat temu wyczekiwany i upragniony przez zagorzałych fanów Tolkiena film, dziś stał się niemal klasyką kina. Bitwa o Helmowy Jar w drugiej części - "Władca Pierścieni: Dwie Wieże" rozgrywa się w strugach deszczu, który podkreśla dramatyzm i rozmach bitwy. Wojsko pod wodzą króla Theodena usiłują cokolwiek dojrzeć w strugach rzęsistego deszczu i błota.

 

 

Skazani na Shawshank

"Skazani na Shawshank" z 1995r. to znakomicie opowiedziana historia z głębią ukrytą w fabule i bohaterach, przepełniona symboliką i niesamowitą wyobraźnią a deszcz jest tak symboliczny, że trafił na plakat kinowy. Tim Robbins gra skazańca, uciekającego z więzienia, jego wydostanie się na wolność przypomina ponowne narodziny, po których bohater zdziera z siebie koszulę i staje w geście zwycięstwa, korzystając jednocześnie z darmowego prysznica.

 

Cztery wesela i pogrzeb

Anglicy szczególnie upodobali sobie sceny filmowe. W jednej z najpopularniejszych angielskich komedii, też nie mogło zabraknąć miłosnej sceny osnutej strugami deszczu. Mowa o filmie z 1994r. w reżyserii Mike?a Newella "Cztery wesela i pogrzeb", w którym esencję deszczowej namiętności prezentują Hugh Grant i Andie McDowell.

 

 

Potop

Teraz coś z naszego rodzimego podwórka. Najsłynniejszą scenę deszczową możemy zobaczyć w "Potopie" Jerzego Hoffmana z 1974r. Tu deszcz jest świadkiem pojedynku dwóch pierwszych szabli Rzeczypospolitej - Michała Wołodyjowskiego (Tadeusz Łomnicki) i Kmicica (Daniel Olbrychski). Przypomnijmy ją sobie:

 

Nigdy w Życiu

Deszcz jako zjawisko atmosferyczne najczęściej wykorzystywany jest w komediach romantycznych. Pojawia się w jednej z pierwszych tego typu produkcji w Polsce, w filmie "Nigdy w życiu" w reżyserii Ryszarda Zatorskiego z 2004 r. Odtwórczyni roli Judyty - Danuta Stenka przemierza Most Świętokrzyski w strugach deszczu. W tle piosenka Edyty Bartosiewicz "Przemoknięte serca miast".