Serialowe dzieci po latach cz.2

Dla wielu dziecięcych gwiazd, grających w latach 60., 70. i 80. życie napisało różne scenariusze. Jedni podążyli ścieżką profesjonalnego aktorstwa i robią to z powodzeniem do dziś, dla innych udział w filmie, czy serialu był jedynie dziecięcą przygodą. Wybrali drogę artystyczną lub naukową o innych niewiele wiadomo, prowadzą normalne życie. Teraz na naszych oczach wyrastają nowe gwiazdy, o których za lat 20, 30 ktoś napisze i powspomina z rozrzewnieniem.

Janka

 

Kojarzy nam się ciepło, przywołując wspomnienia z dzieciństwa. Pamiętamy ją jako Asię z "Urwisów z Doliny Młynów", czy jako niepokorną, zadziorną i nie stroniącą od problemów tytułową Jankę. Agnieszka Krukówna, która wcieliła się w te role, należy do najbardziej cenionych aktorek polskich swojego pokolenia. Pierwszy w jej życiu casting, na który zaprowadziła ją mama, miał być tylko urozmaiceniem zimowych ferii spędzanych w domu, a zaowocował dalszą karierą aktorską. Ma na swiom koncie Złotą Kaczkę dla najlepszej polskiej aktorki 1998 r. oraz filmowego Orła za główną rolę zagubionej nastolatki w "Farbie". Znamy ją także z serialu "Boża Podszewka" i filmów "Pestka" i "Fuks". I choć obecnie rzadko pojawia się w kinie czy telewizji nadal można podziwiać jej aktorstwo na deskach Teatru Powszechnego.

Czterdziestolatek - Marek Karwowski

Dla Mareczka, czyli Piotra Kąkolewskiego, gra w filmie nie była nowością. Był dziecięcym aktorem, w chwili angażu do serialu miał na koncie kilkanaście mniejszych ról w filmach (m. in. "Przygody psa Cywila", "Zazdrość i medycyna"). Ale choć po "Czterdziestolatku" stał się sławny, zdecydował się na inną drogę w życiu. Jednak rola syna architekta nie pozostała bez znaczenia, bo Piotr Kąkolewski poszedł w ślady filmowego ojca i i dziś jest projektantem w jednej z warszawskich pracowni architektonicznych.

 

Czterdziestolatek - Jagoda Karwowska

W roli Jagody występowały dwie dziewczyny. Jagoda pierwsza, Grażyna Woźniak 10 lat mieszkała we Francji, gdzie pracowała jako negocjatorka i tłumaczka. Po powrocie do kraju podjęła naukę na wydziale prawa. Od 14. odcinka zastąpiła ją Mirella Olczyk (na zdj. z Anną Seniuk i serialowym bratem), obecnie Mirella Kurkowska, która jest dziś uniwersyteckim wykładowcą, doktorem nauk humanistycznych. Była związana z Instytutem Historycznym, pracowała w fundacji prawniczej, zajmowała się również reklamą, uczyła historii w społecznym liceum im. Josepha Conrada w Warszawie. Obecnie wykłada dzieje kultury europejskiej w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi również zajęcia na Wydziale Zarządzania i w kolegiach językowych UW.

 

Daniel Kozakiewicz Daniel Kozakiewicz Daniel Kozakiewicz / fot. Eastnews

Siedem Życzeń

Pamiętacie niezwykłą relację chłopca z kotem, który mówił ludzkim głosem i spełniał życzenia? W serialu "Siedem Życzeń" honorowy i odważny Darek Tarkowski uratował pochodzącego z czasów Faraona kota Rademenesa z rąk chuliganów. W "Zmiennikach" jako Romek Piórecki, brat głównej bohaterki, nieustannie żuje gumę, bywa że nawet trzy dni tę samą. Daniel Kozakiewicz, bo o nim mowa, zadebiutował w filmie mając 13 lat, ale nie związał się z aktorstwem, skończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Obecnie zajmuje się fotografią artystyczną, mieszka w stolicy Peru, Limie, gdzie prowadzi galerię fotografii.

 

Wojna Domowa

Sięgnijmy pamięcią w lata 60 - te, kiedy na ekranach królował serial "Wojna Domowa". Ta satyryczna opowieść z niezwykłym poczuciem humoru i ironią, opisywała stosunki rodzinne oraz obyczajowość polskiego społeczeństwa. Problemy wieku młodzieńczego przechodzili wówczas Paweł (Krzysztof Janczar) i Anula (Elżbieta Góralczyk-Kodrnja), dzieciaki, które marzyły o wolności i dorosłości. Krzysztof Janczar pozostał wierny aktorstwu, ma na swoim koncie wiele ról filmowych. Obecnie można go zobaczyć w kilku popularnych serialach telewizyjnych.