Piraci podbijają świat, znowu!

Od dziś w kinach czwarta już część przygód pirata Jacka Sparrowa w filmie "Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach". Z tej okazji warto przypomnieć wcześniejsze przygody legendarnego  pirata na lądzie i na morzu.

Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły

Podobno przed premierą pierwszej części nawet producenci i reżyser nie wierzyli w sukces filmu. Wielokrotnie chciano zmienić odtwórcę głównej roli twierdząc, że do roli szalonego pirata nadawałby się każdy, tylko nie Johnny Depp. Na szczęście zostali przy pierwotnej obsadzie i chwała im za to. Pierwsza część serii o piratach -  Klątwa Czarnej Perły, powstała na podstawie przedstawienia Piraci z Karaibów, wystawianego w Disneylandzie. Film miał swoją premierę  w 2003 roku. Opowiada historię córki gubernatora Jamajki, Elizabeth Swann (w tej roli Keira Knightley), która zostaje porwana przez piratów. Na ratunek rusza jej przyjaciel z dzieciństwa, Will Turner (znakomita rola Orlando Blooma), oraz kapitan Jack. Sparrow zgadza się mu pomóc, mając w tym swój ukryty cel. Pragnie wyrwać swój statek, legendarną Czarną Perłę, z rąk nikczemnego kapitana Barbossy (Geoffrey Rush), który dziesięć lat wcześniej, jeszcze jako pierwszy oficer kapitana Jacka, wzniecił bunt wśród załogi i porzucając Jacka na bezludnej wyspie, zagarnął jego statek.

 

Piraci z Karaibów Piraci z Karaibów Jack Sparrow będzie miał konkurencję? /Piraci z Karaibów - materiały prasowe

Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka

To już druga odsłona przygód pirata Jacka Sparrowa i jego przyjaciół. Tym razem film zaczyna się od aresztowania Willa i Elizabeth przed ich własnym ślubem. Zostają wtrąceni do lochu za pomoc w ucieczce kapitanowi Jackowi. Tymczasem Sparrow dowiaduje się od jednego z członków załogi statku "Latający Holender", którego kapitanem jest demoniczny Davy Jones, że musi spłacić dług zaciągnięty u niego 13 lat temu w zamian za bycie kapitanem własnego statku czyli Czarnej Perły. Spłata długu polega na oddaniu swojej duszy na służbę na 100 lat. Film już w pierwszym tygodniu zarobił prawie 136 milionów dolarów, co utwierdziło producenta i reżysera w przekonaniu o kontynuacji kolejnych wielkich przygód dzielnego kapitana Jacka Sparrowa. Premiera filmu odbyła się w Nowym Yorku w 2006 roku.

Piraci z Karaibów: Na krańcu świata

Wystarczył tylko rok, aby powstała trzecia część Piratów z Karaibów. Nawet w wywiadach sam Johny Depp mówił, że jeszcze nie złapał oddechu po ostatniej części. Film kręcony był w różnych stanach Ameryki, a także w Singapurze, na Dominikanie i nad wodospadem Niagara. Trzecia część filmu zaczyna się od egzekucji piratów. Tymczasem główni bohaterowie filmu Will, Elizabeth, Hektor i inni piraci udają się do Singapuru po mapę Sao Fenga, która pokazuję drogę na kraniec świata. Will chce także uratować swojego ojca, dlatego musi odzyskać Czarną Perłę, która jako jedyna jest w stanie doścignąć Latający Holender.

Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach

Scenariusz filmu został oparty na powieści "Na dziwniejszych pływach" z 1988 roku autorstwa Tima Powersa. Tym razem dzielny kapitan Jack wyrusza w podróż w poszukiwaniu Fontanny Młodości, którą pragnie odnaleźć również legendarny pirat Czarnobrody. Na jego drodze staje także ukochana sprzed lat - Angelika. Jack jednak ma wątpliwości, czy aby powrót Angeliki nie jest związany z chęcią odnalezienia legendarnej Fontanny Młodości.  Po raz czwarty na ekranie zobaczymy Johnnego Deppa, a także w znakomitej roli kapitana Hektora Barbosse - Geoffreya Rusha. Blasku dodaje piękna Penélope Cruz, grająca Angelikę, córkę Czarnobrodego. Myślę, że fanów Piratów z Karaibów do kin zachęcać nie muszę, dodam tylko, że i tym razem widzowie nie zawiodą się, bo oprócz świetnego aktorstwa będą oczywiście efektowne momenty, choćby scena walki załogi Czarnobrodego z syrenami.