Policjanci i detektywi cz.1

Moda na policyjne seriale lat 70. i 80. powraca, a czołowe zagraniczne i polskie stacje wznawiają emisję tych najbardziej popularnych. Specjalnie dla was wybrałem najlepsze z najlepszych:

Kojak

Jego charakterystycznym znakiem był lizak, który wyróżniał go wśród nowojorskich gliniarzy. Jego brawurowe pościgi i zawikłane zagadki przyciągały w latach 70. i 80. miliony ludzi na całym świecie. Nawet w naszym kraju w czasach PRL-u ulice pustoszały, gdy telewizja nadawała kolejny odcinek jego przygód. Tytułową rolę zagrał Telly Savalas (Ptasznik z Alcatraz, Bitwa o Ardeny, Parszywa dwunastka), który zanim zaczął grać, zajmował się psychologią i był dziennikarzem sieci ABC.

 

 

COLUMBO

Jeden chyba z najdłuższych seriali kryminalnych w Stanach Zjednoczonych, opowiadający o poruczniku Columbo, pracującym w wydziale zabójstw w Los Angeles. Jego zmięty prochowiec, zdezelowany samochód, cygaro i niepokojące szklane oko były jego wizytówką. Serial charakteryzował się specyficznym układem fabuły. Na początku prawie każdego odcinka dowiadujemy się, kto jest mordercą, widzimy przygotowanie do zbrodni oraz jej wykonanie, następnie większość odcinka zajmuje prowadzenie dochodzenia. Wśród reżyserów odcinków był także Steven Spielberg, który niejako przyczynił się do sławy tego serialu. Tytułową rolę porucznika Columbo zagrał niezrównany Peter Falk (Bitwa o Anzio, Niebo nad Berlinem, Teściowie).

 

 

STARSKY I HUTCH

Znakiem firmowym bohaterów innego popularnego serialu lat 70. był czerwony Ford Torino. Serial opowiada o przygodach dwójki policjantów, Davida Starsky'ego, w tej roli Paul Michael Glaser i Kena Hutcha (David Soul). Duet ten, używając często niekonwencjonalnych metod, dba o porządek i spokój mieszkańców Bay City. Producent serialu - telewizja ABC nakręciła aż 92 odcinki, a kinową wersję zobaczyliśmy dopiero w 2004 roku. Tytułowe role zagrali wówczas Ben Stiller i Owen Wilson.

 

 

T.J Hooker

Amerykański serial kryminalny lat 80., opowiadający historię rozwiedzionego policjanta, który zajmuje się szkoleniem rekrutów w akademii policyjnej, jednocześnie bierze udział w licznych pościgach i rozwiązywaniu kryminalnych spraw. W rolę detektywa Thomasa Jeffersona "TJ" Hooker wcielił się William Shatner znany z takich obrazów jak Showtime, American Psycho 2, Star Trek VII: Pokolenia. W serialu partnerowali mu: Heather Locklear, Adrian Zmed, Richard Herd, James Darren. Pierwszą serię wyprodukowała stacja ABC, w drugiej połowie lat 80. produkcją zajęła się stacja CBS.

 

 

Crime Story Crime Story Fot. NBC

CRIME STORY

Jeden z mroczniejszych seriali kryminalnych lat 80., którego pomysłodawcą był amerykański producent, scenarzysta i reżyser filmowy Michael Mann (Ostatni Mohikanin, Twierdza, Policjanci z Miami). Crime Story oparty jest na życiorysach kilku amerykańskich autentycznych gangsterów, których autor zamknął w jednej postaci - Raya Luca, ściganego przez porucznika Michaela 'Mike'a Torello (Dennis Farina). Nierozłącznie z serialem kojarzy się piosenka Del Shannona pt. Runaway, grana na początku wszystkich odcinków serialu.