Policjanci i detektywi cz.2

Pora na kolejną odsłonę najlepszych seriali kryminalnych lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, które ciągle nas bawią i czymś nowym zaskakują. Pomimo upływu lat nadal  z wielką ochotą zasiadamy przed telewizorem, by śledzić perypetie gliniarzy i detektywów.

Ulice San Francisco

Amerykański serial kryminalny zrealizowany w latach siedemdziesiątych, gdzie w duecie występują policjanci z San Francisco - doświadczony detektyw Mike Stone i młody inspektor Steve Keller. Ulice San Francisco stały się przepustką do filmowej kariery początkującego wówczas Michaela Douglasa, zagrał on w blisko 100 odcinkach serialu. Zrezygnował ze swojej roli w ostatniej serii, a zastąpił go Richard Hatch. W Ulicach San Francisco gościnnie pojawiały się wielkie filmowe gwiazdy jak Peter Strauss, Nick Nolte, Arnold Schwarzenegger, Martin Sheen, Tom Selleck.

 

Jake and the Fatman, Gliniarz i prokurator Jake and the Fatman, Gliniarz i prokurator Fot. CBS

Gliniarz i prokurator

Jeden z popularniejszych seriali końca lat 80., opowiadający o śledztwach prowadzonych przez przysadzistego prokuratora McCabe'a i przystojnego porucznika Jake Stylesa. Akcja serialu na początku rozgrywa się w Los Angeles, następnie przenosi się na Hawaje. Charakterystycznym bohaterem serialu stał się leniwy buldog prokuratora. Rolę policjanta zagrał Joe Penny a prokuratora William Conrad, który był także zapalonym dziennikarzem radiowym.

 

Detektyw w sutannie Detektyw w sutannie Fot. Viacom Productions

Detektyw w sutannie

Serial amerykański kręcony w drugiej połowie lat 80., opowiada historię księdza Franka Dowlinga i zakonnicy Steve, którzy amatorsko zajmują się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych. W rolę księdza wcielił się popularny aktor Tom Bosley (Romans z nieznajomym, Rozwód po amerykańsku, Plan B), siostrę Steve zagrała Tracy Nelson (Kroniki Seinfelda, Statek miłości, Mordercze pszczoły).

 

Miami Vice, Policjanci z Miami Miami Vice, Policjanci z Miami Najlepsze sceny muzyczne w Miami Vice

Policjanci z Miami

Współczesne 30 i 40 latki wzdychały, kiedy na ekranie pojawiał się główny bohater serialu Sonny Crockett (Don Johnson) razem z partnerem Ricardo "Rico" Tubbsem (Philip Michael Thomas). Serial ten przyciągał miliony widzów, nie tylko dzięki fabule, ale także prezentując piękne widoki Florydy i brawurowe pościgi. "Policjanci z Miami" był pierwszym serialem, który nadawany był techniką stereofoniczną. Niezapomniany temat muzyczny Jana Hammera, stał się już kultowym, przynosząc aż dwie statuetki Grammy. Warto wspomnieć, że maskotkami serialu był Chevrolet Corvet Corvette i aligator imieniem Elvis. W 2006 roku na podstawie serii powstał film "Miami Vice" z Colinem Farrellem i Jamie Foxxem w rolach głównych.