Sławni, których czepiał się fiskus

To już ostatni dzwonek, by rozliczyć się z urzędem skarbowym. I lepiej to jednak zrobić. Bo-  jak uczy doświadczenie - przed fiskusem nie chroni ani sława, ani pieniądze ani nadzwyczajny dorobek artystyczny. Przekonała się o tym niejedna gwiazda. Oto lista rzeczy, które nie działają na urzędników skarbowych.
Pamela Anderson w słynnym stroju ze Pamela Anderson w słynnym stroju ze "Słonecznego patrolu" Pamela Anderson, Słoneczny patrol

Pamela Anderson, czyli własną piersią się nie wybronisz

Można być piękną, seksowną i zmysłową, ale w urzędzie to nie wystarczy. Pamela Anderson przekonała się o tym kilkukrotnie. Za każdym razem była dłużna urzędowi głupie kilkaset tysięcy dolarów. Ale kalifornijski urząd za ten drobiazg umieszczał ją na oficjalnej liście dłużników i groził, że jak nie spłaci długu, to trafi za kratki. Czy kalifornijski urząd skarbowy przyjmuje zapłatę w naturze? Tego nie wiemy.

Nicolas Cage, czyli nie wystarczą smutne oczy

Nicolas Cage potrafi w trzy sekundy zrobić z twarzy obraz nieszczęść tego świata, ale urząd skarbowy jest chyba bardzo gruboskórny. Aktor inwestował w nieruchomości nie tylko w USA. Ale wyszedł z założenia, inwestycjami zagranicznymi nie będzie fiskusowi zawracał głowy. I może by się udało, gdyby nie to, że pokłócił się z księgowym, a ten z zemsty na niego doniósł. Wniosek - można być pazernym, ale nie dla księgowego.

Abba w komplecie. Rok 1974 Abba w komplecie. Rok 1974 AP/Anonymous

Bjorn z ABBy, czyli plik przebojów to za mało

Poborcy podatkowi na całą ABBĘ się nie porwali, ale czepili się Bjorna Ulvaeusa. Podejrzewali, że sfałszował umowy z wytwórnią oraz że uchylał się od płacenia podatków w Szwecji. Chodziło o jedyne 16 milionów koron. Na usprawiedliwienie możemy przypomnieć, że w Szwecji podatki są bardzo wysokie. Sam Bjorn bronił się, że przecież płacił podatki. I cóż, że nie w Szwecji...

. . .

Chaplin, czyli nie ukryjesz prawdy pod melonikiem

W latach 40-tych komik nie był ulubieńcem władz. Chaplina podejrzewano o pedofilię, był też oskarżony o wspieranie komunistów. Kiedy oczyścił się z tych zarzutów znalazły się nagle papiery z których wynikało, że Charlie nie płacił podatków. Cóż, nie tylko u nas władza nie ma poczucia humoru.

Ozzy Osborne, czyli fiskus nie gołab, głowy sobie odgryźć nie da

Słynny muzyk wraz z żoną winien jest amerykańskiej skarbówce 1,7 mln dolarów. To należności za  lata 2008-2009. Jeśli państwo Osbornowie nie zapłacą, urząd zajmie ich dom w Los Angeles. I chyba jest trochę prawdy w tym, że niedaleko pada jabłko od jabłoni - Kelly Osborne też ma na pieńku z poborcami. Ale ona zalega jednie 34 tysiące dolarów, więc da chyba radę spłacić to z kieszonkowego.

Domenico Dolce i Stefano Gabbana Domenico Dolce i Stefano Gabbana Dolce and Gabbana fot. EAST NEWS (ZEPPELIN)

D&G, czyli fiskus się nie stroi

Słynny duet projektantów - Domenico Dolce i Stefano Gabbana ubiera najważniejsze .. no, może głowy to nie jest odpowiednie słowo. W każdym razie ich nazwiska stały się symbolem mody. I wygląda no to, że w sezonie 2004 - 2005 lansowali modę na oszustwa podatkowe. W każdym razie tak uważa prokurator w Mediolanie, który zarzuca im ukrycie około miliarda euro dochodów.

Dionne Warwick, czyli przed urzędem wszystko wyśpiewasz

Dionne Warwick 10 lat uciekała przed fiskusem, aż na jej koncie uzbierało się 2,6 mln dolarów długu. To plasuje ją na 17 miejscu wśród osób niechętnie pozbywających się swoich pieniędzy. Powoływanie się na Whitney Houston w rodzinie może tylko pogorszyć sprawę...

Wesley Snipes Wesley Snipes AP/Peter Kramer

Wesley Snipes, czyli ile kosztuje więzienny chleb

Wesley Snipes na własnej skórze przekonał się, że jeśli fiskus domaga się podatków, to nie żartuje. Aktor został skazany na 3 lata więzienia za zaleganie z podatkami w kwocie 38 mln dolarów. I choć obiecywał, że już nigdy więcej to jednak skończyło się odsiadką. Wcześniej jego prawnicy próbowali przekonać sąd do większej pobłażliwości 5-cioma mln dolarów. Sąd pieniądze przyjął na poczet długu i zdania nie zmienił.