Ich życie to gotowy scenariusz filmowy

Ich życiorysy bywają tak barwne, że scenarzyści nie mają za dużo do roboty. Skandale, narkotyki, seks i przemoc - to murowana oglądalność. Plus fascynujące osobowości. Dlatego powstają filmy o znanych muzykach. Oto kilka z nich.

What`s Love Got to Do with It

Aż się prosiło, aby na tytuł filmu wziąć tytuł tej właśnie piosenki Tiny Turner. Przy okazji wyszło, że to komfort, kiedy film powstaje jeszcze za życia artysty.  Tina sama zaakceptowała scenariusz, dzięki czemu pewne wątki w nim pominięto. No i po jego premierze gwałtownie wzrosła sprzedaż albumu "Private Dancer". O role Tiny walczyły Whitney Houston i Halle Berry, ale ostatecznie zagrała ją Angela Bassett. I była za nią nominowana do Oscara.

The Doors

Film był wielkim marzeniem reżysera Olivera Stona, który jeszcze za życia namawiał Jima Morrisona na jego realizację. Ten jednak nie chciał się zgodzić. Ale na początku lat 90 tych nie miał już za wiele do powiedzenia - przynajmniej nie osobiście. Dzięki temu równe 20 lat po śmierci Jima ukazał się film z fantastyczną kreacją Vala Kilmera. Film został dobrze przyjęty, choć nie przez wszystkich. Ray Manzarek - współzałożyciel The Doors - bardzo go skrytykował.

Sid i Nancy

Sid Vicious - basista Sex Pistols - stał się ikoną punk rocka, mimo, że wielu twierdziło, iż jego zdolności muzyczne są hm... wątpliwe. Ale jego związek z Nancy był gotowym materiałem na melodramat. Młodzi, zbuntowani uwikłani w toksyczną miłość do siebie i do heroiny. Kłótnie, bójki , powroty, w końcu jedno zabija drugie by potem rozpaczać. Sida brawurowo zagrał Gary Oldman. A Nancy początkowo miała zagrać Courtey Love, w końcu jednak dostała rolę jej przyjaciółki - ćpunki. Po warunkach?

Ray

Film o Ray`u Charlesie powstał jako produkcja niezależna i jest dowodem na to, że poza układem sukces jest możliwy. W końcu dwa Oscary mówią same za siebie. Mimo, że powstawał za życia artysty - nie jest laurką i nie ucieka od bolesnych tematów. Sam Ray nie doczekał premiery, choć poznał fragmenty filmu dzięki alfabetowi Braila.

Skazany na bluesa

O Ryszardzie Riedlu, legendarnym wokaliście Dżemu powstały dwa filmy dokumentalne i jeden fabularny - właśnie "Skazany na bluesa" Jana Kidawy - Błońskiego. Muzyka do filmu to oryginalne wykonania Dżemu i choćby dlatego obraz jest gratką dla fanów. I choć o samym filmie mówiono różnie, to jednak Tomasz Kot - odtwórca roli Riedla udowodnił w nim, że jest znakomitym aktorem. Momentami trudno go odróżnić od "oryginału".

The Rose

Oficjalna wersja brzmi:"film na motywach losów gwiazd lat 60-tych, w tym Janis Joplin". Pierwotnie miał mieć tytuł "Pearl" i miał być fabularyzowaną biografią Janis. Rodzina Joplin nie zgodziła się na to, stąd nowy tytuł i kilka dorzuconych epizodów. Całość jednak łudząco przypomina życie Janis - mordercze trasy, narkotyki, wykorzystujący gwiazdę menager. Tytułową Rose brawurowo zagrała Bette Midler, którą zresztą Janis bardzo ceniła i uważała za swą godną następczynię.

Niczego nie żałuję

Biografia Edith Piaf to koprodukcja francusko-brytyjsko-czeska, co tylko pokazuje jak wielkim przedsięwzięciem było opowiedzenie historii życia "Wróbelka". Piosenki to oryginalne wykonania Piaf, ale nie ma ich za wiele i są pocięte. Za to Marion Cottilard jako Edith zachwyca - Oscar i Złoty Glob jej się po prostu należały. Marion, choć podobna do Piaf była od niej ładniejsza i mniej zniszczona, więc jej charakteryzacja trwała czasem pół dnia. Genialnie podrobiła ruchy Edith i jej głos, ale kawałek Oscara powinna oddać makijażystkom.

Control

Czyli krótkie acz burzliwe życie Iana Curtisa - lidera Joy Division. Film nakręcony na podstawie książki Debbie, żony Iana, ukazuje go jako człowieka miotającego się między dwoma sprzecznościami, których pragnie jednocześnie - stabilizacją i anarchią. Obraz nakręcony techniką z lat 70-tych oddaje klimat rzeczywistości post - punkowej. Odtwórca głównej roli - Sam Riley - urodził się w tym samym roku, w którym Curtis popełnił samobójstwo.

Wielkie Kule Ognia

Jerry Lee Lewis w latach 50-tych był głównym konkurentem Elvisa. Był gotów podbić świat, ale świat chyba nie był gotów na Jerrego. No bo kto to widział - podpalać pianino w czasie występu? Szokował, zaskakiwał, łamał prawo. W filmie świetnie gra go Dennis Quaid, a partneruje mu Winona Ryder jako jego trzynastoletnia (trzecia) żona i kuzynka. Zresztą to nielegalne - jak się okazało - małżeństwo na długo dobiło karierę Jerrego. Ale podbiło karierę Winony.