Made in CSR

Nie tylko w naszym kraju, ale także w byłym bloku wschodnim wraca moda na stare seriale z okresu lat 70 i 80. Ostatnio śledząc fora internetowe coraz częściej z sentymentem wspomina się tamte trudne do życia czasy, dlatego warto przypomnieć kultowe seriale naszych południowych sąsiadów z tamtego okresu. Pokazywały one kraj mlekiem i miodem płynący i że jedyną słuszną ideą jest partia i tylko ona jest największym przyjacielem ludu. Filmy czeskie z tamtego okresu pokazywały barwny i wspaniały świat socjalizmu, dlatego miliony widzów wieczorami zasiadały z rodziną przed telewizorem, by śledzić perypetie Anny Holubovej w serialu "Kobieta za ladą". Podobnie było z serialem "Szpital na peryferiach" kiedy podczas emisji pustoszały ulice miast i około 6mln widzów w 10mln kraju siedziało przed tv. Serial zdobył uznanie nie tylko w swoim kraju, ale również jako jedna z pierwszych europejskich telenowel ze szpitalem w tle.

Przypomnijmy sobie te słynne czechosłowackie filmy i gwiazdy tamtych lat.


Kobieta za ladą - Žena za pultem

Jeden z najlepiej pamiętanych seriali czeskich z lat siedemdziesiątych. Główną bohaterką jest Anna Holubová, pracująca jako ekspedientka w sklepie spożywczym, w której zakochuje się najpierw kierownik sklepu, a potem przypadkowy klient. Ciekawostką niech będzie fakt, że specjalnie do filmu zostały sprowadzone towary, które na tamte czasy nie były ogólnodostępne. W trakcie kręcenia filmu rzesze gapiów wpatrywały się w lady sklepowe z nadzieją na cud gospodarczy.

 

 


Szpital na peryferiach - Nemocnice na kraji města

Doskonale znany serial o pracy i życiu prywatnym kilku lekarzy z małego szpitala na peryferiach Pragi, ze znakomitą grą najlepszych czechosłowackich aktorów i kultowymi tekstami typu: "Gdyby głupota umiała fruwać, to unosiłaby się Pani jak gołębica." W trakcie wyświetlania serialu w państwach byłego bloku wschodniego zaobserwowano zwiększone zainteresowanie kierunkami medycznymi.

 

 

Pod jednym dachem - Chalupáři

Zabawna historia dwóch starszych panów, którym przyszło zamieszkać pod jednym dachem w małej wsi oddalonej 80 km od Pragi. Główny bohater emerytowany kontroler Eugeniusz Huml, któremu lekarze zalecili ciszę i spokój kupuje rozpadający się dom w małej wsi Czereśniowie wraz z lokatorem miejscowym dozorcą, Bogusiem Cesarzem. Nieustanne spory między nimi łagodzi jedynie magiczny instrument - zabytkowa szafa grająca, (orchestrion) i miłość obu panów do wiejskiej piękności pani Fuchsowej.

 

 

 


Arabela

Serial dla małych i dużych widzów, którego akcja dzieje się w dwóch światach baśniowym i tzw "realu" - ówczesnym świecie socjalistycznej Czechosłowacji. Główna bohaterka Arabela córka Króla Bajek, ucieka przed zemstą chytrego i zarozumiałego czarodzieja Rumburaka ze świata baśni do świata rzeczywistego. Tam spotyka Petra Majera, w którym od razu się zakochuje.  Jak na tamte czasy i możliwości techniczne serial  był na wysokim poziomie i zyskał aprobatę ówczesnych dygnitarzy kraju. Arabelę zagrała Jana Nagyova  żona prezydenta Havla.

Pan Tau

Czy pamiętacie serial, w którym główny bohater - pan w meloniku latał w przestworzach na skrzydle samolotu lub podróżował na dziwnych pojazdach ?. To Pan Tau, a jego niezwykłe przygody śledziliśmy z sympatią. Główny bohater w serialu nic nie mówił, za to pomagał dzieciom i dorosłym w rozwiązywaniu problemów, czasami za pomocą czarów. Serial czeskiej i niemieckiej produkcji, kręcony był od 1969 r i gościł na ekranach TV przez kolejne 10 lat. 

Wojtek Babiarczyk