Świat Dzikiego Zachodu

Niemal od zawsze tematyka dzikiego zachodu fascynowała reżyserów na całym świecie, choć nie tylko, bowiem jeden z rodzimych posłów porównał nasz parlament właśnie do dzikiego zachodu. Lepiej nie wnikajmy w szczegóły, bo zawędrujemy gdzieś na dzikie pustkowie.Zacznijmy od początku.....

 

 

Pierwszy amerykański film o tej tematyce w reżyserii Edwina S. Portera powstał w 1903        i nosił tytuł "Napad na Express". Jednak pierwszy western dźwiękowy pt. "W starej Arizonie" świat zobaczył dopiero 25 lat później.

 

Aby film mógł nosić miano westernu obowiązkowo zawierał takie elementy jak: szeryf, czarny charakter (bandyta), kowboj, scena bójki w saloonie, umiejscowienie akcji w drugiej połowie XIX wieku, a sceny kręcone na rozległych preriach lub w skalistych wąwozach. W kręceniu westernów specjalizowali się Amerykanie, ale na początku lat 60 dołączyli do nich Włosi i tak oto powstał nowy gatunek - spaghetti western, początkowo pogardzany przez krytyków, z czasem zaliczony do filmów kultowych.

 

Warto w tym miejscu przypomnieć takie obrazy jak "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", "Za kilka dolarów więcej", czy "Garść dynamitu ". Z wielkim rozmachem w drugiej połowie lat 60 powstawały także filmy autorstwa reżyserów byłego NRD, a sceny kręcono w Jugosławii. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć słynnej produkcji niemiecko-włosko-jugosłowiańskiej opowiadającej o przygodach Apacza Winnetou (rola francuskiego aktora Pierre Brice), powstałych na podstawie książek Karola Maya.

 

Nasi południowi sąsiedzi również nie pozostawali w tyle i na początku lat 60 nakręcili słynny western 'Lemoniadowy Joe czyli końska opera". W naszej kinematografii również można znaleźć obrazy nawiązujące do westernowej tematyki. W 1967 roku powstały dwie nowele Jerzego Zarzyckiego "Człowiek który zdemoralizował Hadleyburg" oraz "Komedia pomyłek".
Wśród aktorów westernów znajdziemy takie nazwiska jak: Gary Cooper, Henry Fonda, Clint Eastwood, John Wayne, Lee Marvin, Glenn Ford, James Coburn, Robert Mitchum, Ernest Borgnine.Dyliżans

 

Klasyka westernu 1939 roku w reżyserii Johna Forda z kreacją Johna Wayne'a.

 

Butch Cassidy i Sundance Kid

 

Znakomity obraz George'a Roya Hilla z 1969 roku, w westernie zobaczymy Paul Newmana i Roberta Redforda.

 

 

Wyjęty spod prawa Josey Wales

 

Amerykański western z 1976 roku na podstawie książki Forresta Cartera - "Gone to Texas". W filmie zobaczymy Clinta Eastwooda, który idealnie wpasował się w rolę.

.Za garść dolarów

 

"Za garść dolarów" spopularyzował gatunek spaghetti westernu na całym świecie, głównie w Stanach Zjednoczonych. Film w reżyserii Sergio Leone z niezwykłą muzyką Ennio Moriccone.

 

Pat Garrett i Billy Kid

 

Western Z 1973 roku w reżyserii  Sama Peckinpaha, z Jamesem Coubernem i Krisem Kristoffersonem w rolach głównych. Muzykę do filmu napisał Bob Dylan który pojawia się na ekranie w znaczącej roli Aliasa członka bandy Kida.

 

Rio Bravo

 

To jeden z tych westernów, który można oglądać bez końca, nakręcony w 1959 roku plejadą gwiazd gatunku: Johnem Waynem i Deanem Martinem.

 

Siedmiu wspaniałych

 

Amerykański western z 1960 w reżyserii Johna Sturgesa wzorowany na filmie Siedmiu samurajów Akiry Kurosawy.

 

3:10 do Yumy

 

Film "3:10 do Yumy"  uważany jest za jeden z klasyków amerykańskiego westernu. Nakręcony w 1957 roku w reżyserii Delmera Davsa  na podstawie powieści Elmore Leonarda.

 

Pewnego razu na dzikim zachodzie

 

To jeden ze spaghetti westernów uważany przez wielu za szczytowe osiągnięcie gatunku, w reżyserii Sergio Leone z 1968. W filmie zobaczymy takie gwiazdy jak: Henry Fonda, Charles Bronson, Claudia Cardinale.

 

Rio Grande

 

Kultowy western z Johnem Waynem z 1950 roku, który jest ostatnią częścią trylogii kawaleryjskiej.

 

 

Wojtek Babiarczyk