Modern Talking - królowie "obciachu"?

Berlin, rok 1984. Tę datę należy uznać za historyczną w dziejach niemieckiej muzyki rozrywkowej. To wtedy właśnie producent muzyczny - Dieter Bohlen spotkał na swojej drodze młodego, dobrze rokującego artystę - Thomasa Andersa.... Poznajcie historię zespołu!

Początek współpracy

Bohlen urodził się 7 lutego 1954 roku w Berne, położonym niedaleko niemieckiej Bremy. Współpracował z różnymi zespołami, z których największy sukces odniósł z zespołem Black&White, który później zmienił nazwę na "Monza". Będąc członkiem tej kapeli Dieter wydał dwa single i zaliczył pierwszy występ w telewizji.

Anders urodził się 9 lat później, 1 marca 1963 roku we wsi Morz, położonej niedaleko Koblencji. Jego kariera muzyczna potoczyła sie dość szybko. Już w wieku 7 lat zaliczył pierwszy publiczny występ,a swój debiutancki singiel wydał kończąc 17 rok życia!  Możliwość taką otrzymał po udziale w konkursie, organizowanym przez Radio Luxemburg.

Jak widać, dotychczasowa droga muzyczna obu muzyków wyglądała zupełnie inaczej. Jednak to dopiero ich współpraca w projekcie Modern Talking przyniosła im sławę wykraczającą poza obręb ojczystego kraju.

Modern Talking Modern Talking moderntalking.co

You're My Heart, You're My Soul...

Zespół zaczął z wysokiego C, wydając swój pierwszy krążek, którym był "The 1st Album". Od razu na początek berliński zespół zafundował nam kilka hitów, które zdobyły pierwsze miejsca list przebojów.

Pierwszym singlem, który z miejsca stał się hitem europejskich dyskotek było "You're My Heart, You're My Soul" :

Melodyjny utwór z miejsca stał się przebojem, podbijając zagraniczne rynki. Zdobył pierwsze miejsca na listach przebojów w krajach niemieckojęzycznych: Austrii, Szwajcarii, ale również we Francji. Belgii, Danii, w części Skandynawii (Dania, Finlandia), na Półwyspie Apenińskim, w Portugalii i Grecji, a nawet w Turcji i Izraelu.

Thomas i Dieter nie zachłysnęli się sukcesem pierwszego utworu i wydali kolejny, zatytułowany "You Can Win If You Want":

Drugi singiel oprócz Niemiec, zdobył także rynek austriacki, belgijski, turecki i izraelski. Po takim sukcesie w 1985, zespół powinien odpocząć i odcinać kupony od sukcesu. Nic bardziej mylnego...

Nic nie zdarza się dwa razy. Na pewno?

Jeszcze w tym samym roku, 1985, Modern Talking wydało kolejny album. Być może Thomas i Dieter chcieli udowodnić swoim świeżo zdobytym fanom w dużej części Europy, że sukces ich pierwszej płyty nie był przypadkowy.

"Let's Talk About Love", bo o nim mowa, to drugi etap w historii niemieckiego zespołu. Z tej płyty pochodzi trzeci, kolejny wielki singiel zespołu "Cheri, Cheri Lady":

Kolejny rok był również pracowitym w historii kultowego zespołu lat osiemdziesiątych. Kolejne płyty Modern Talking: "In The Middle Of Nowhere" i "Ready For Romance" były kolejnym wielkim osiągnięciem zespołu. Krążki, do czego nas już zespół przyzwyczaił, były wydane w jednym roku. Z drugiego albumu pochodzą takie hity, jak "Atlantis Is Calling (S.O.S For Love)" oraz "Brother Louie". Pamiętacie te przeboje?

Który lubicie bardziej? Trudno się zdecydować, prawda?!

W niedzielę w Bydgoszczy wystąpi Thomas Anders z Modern Talking Band W niedzielę w Bydgoszczy wystąpi Thomas Anders z Modern Talking Band mat.prasowe

Pierwsze konflikty i nieporozumienia

Thomas Anders i Dieter Bohlen - to dwie diametralnie różne osobowości. Pierwszy z nich był wówczas młokosem, który nie garnął się do ciągłej pracy, tylko zaczął korzystać z tego co mu talent i los przyniósł. Dieter natomiast był prawie 10 lat starszym, świadomym tego co chce osiągnąć muzykiem. Nad jedną z płyt pracował ciężko przez dwa miesiące, podczas gdy Thomas pojawił się w studiu sporadycznie. Mieliśmy więc do czynienia z konfliktem opartym na różnicy wieku.

Ponadto ekspresowy sukces zespołu, olbrzymia popularność i marki przelewające się na konta artystów... te wszystkie czynniki musiały pociągnąć za sobą pierwsze nieporozumienia. Dodatkową sprawą, która poróżniła Dietera i Thomasa był ślub tego ostatniego z młodą córką bogatego maklera - Norą Balling. Para została małżeństwem w 1985, a świeżo upieczona żona  zapragnęła być jego menadżerem współmałżonka. Nora zdaniem wielu obserwatorów buntowała Thomasa przeciwko Dieterowi, naciskając by się usamodzielnił i rozpoczął solową karierę.

Rozpad zespołu nie był jednak jeszcze wtedy możliwy, gdyż kontrakt z wytwórnią zakładał  wydanie sześciu albumów. Pozostałe dwie płyty były pisane w dużym pośpiechu, a uśmiechy, zachowanie Thomasa i Dietera w teledyskach i na koncertach wydawały się już bardzo sztuczne.

Relację obu panów od czasu małżeństwa były tykającą bombą, która kiedyś musiała wybuchnąć. Stało się tak w 1987, który uznawany jest za koniec Modern Talking. Obaj panowie na pewno nie zakładali wtedy wspólnego powrotu...

Wielki powrót i definitywny rozpad!

A jednak... Dieter i Thomas znowu razem! To, co wydawało się niemożliwe, stało się faktem w 1998 roku. Modern Talking - ta nazwa znów znalazła się na czołówkach gazet. 11 lat starszy duet powrócił na scenę muzyczną z płytą o dość symbolicznym i obrazującym całą sytuację tytułem: "Back For Good". Zespół, który na stałe wpisał się w historię muzyki lat osiemdziesiątych, udowodnił, że także w nowej dekadzie potrafi przyciągnąć do siebie fanów. Płyta zawierała 11 nowych wersji starych przebojów, 2 wersje oryginalne "Yu're My Heart, You're My Soul" oraz "You Can Win If You Want"  oraz 4 nowe utwory.

W kolejnym roku zespół wydał album "Alone", z którego pochodzi singiel "Sexy, Sexy Lover". Jakie brzmienie prezentowało nam nowe Modern Talking? Sprawdźcie sami:

Grupa wydała jeszcze albumy: "Year Of The Dragon" z roku 2000 i tworzone w kolejnych latach: "America", "Victory", "Universe".

Dieter i Thomas nie wytrzymali ze sobą zbyt długo i w roku 2003 zdecydowali się definitywnie zakończyć działalność zespołu. Przyczyniły się do tego kolejne, narastające nieporozumienia, które często znajdywały swój finał w sądach. Stało się tak po trasie koncertowej zespołu, na którą pojechał Thomas bez... swojego partnera z zespołu. Dieter zażądał pieniędzy i wytoczył proces swojemu młodszemu koledze i ostatecznie wygrał.

21 czerwca 2003 roku w Berlinie miał miejsce ostatni koncert zespołu. Ostatnią piosenką, którą zaśpiewali wspólnie był hit od którego wszystko się zaczęło. Dieter, Thomas i zgromadzony tłum fanów wspólnie odśpiewali... niestety po raz ostatni:

You're my heart, you're my soul. I keep it shining everywhere I go...

Dyskografię zespołu zamyka zbiór największych hitów, wydany na krążku "The Final Album.The Ultimate Best Of".