Gorączka w rytmie Bee Gees!

W 1955 roku trójka braci z Wielkiej Brytanii - Barry, Maurice i Robin Gibb założyli zespół Bee Gees. Czy w najskrytszych marzeniach wyobrażali sobie, że odniosą taki sukces? Poznajcie historię grupy, której muzyka przywołuje najwspanialsze wspomnienia!
billboard.com billboard.com billboard.com

Początki

Bracia Gibb początkowo występowali pod nazwą Rattlesnakes and Wee Johnny Hays and the Bluecats, potem jako Brothers Gibb, aż w końcu postawili na Bee Gees. W 1958 roku wyjechali z rodzicami do Australii, gdzie nawiązali współpracę z firmą Festival Records, która to wydawała ich pierwsze single. Pierwszy longplay "Sing and Play 14 Barry Gibb Songs" nagrali zaraz po wydaniu singla "Wine and Women". Tak spodobał się fanom, że nie mogło być inaczej!

Rok później wrócili do rodzinnych stron, a w między czasie ich singiel "Spicks and Specks" podbijał australijskie listy przebojów.

http://beegees.tumblr.com/page/7 http://beegees.tumblr.com/page/7 http://beegees.tumblr.com/page/7

Lata 60.

Lata 60. upływały Bee Gees na graniu nowoczesnego popu. Tym samym rozpoczęła się ich międzynarodowa kariera. Zaczęli współpracę z Robertem Stigwoodem, który ogłosił Bee Gees "najbardziej znaczącym nowym talentem roku 1967". Niemalże natychmiast zaczęto porównywać ich z The Beatels. Z pierwszym brytyjskim singlem Bee Gees - "New York Mining Disaster 1941" wiąże się zabawna historia - stacje radiowe pomyliły się myśląc, że to kawałek The Beatels i zaczęły go promować na antenie. Rosnąca popularność zaowocowała powiększeniem składu zespołu o Vince'a Melouney'a i perkusistę Colina Petersena.

Nagrany już w powiększonym składzie singiel "To love somebody" również okazał się hitem! Doczekał się wielu wykonań m.in Roda Stewarda czy Janis Joplin!

W 1967 roku ukazał się krążek "Horizontal". Kolejne kawałki, jak "Massachusetts" czy "World" królowały na brytyjskich listach przebojów! Bee Gees zdecydowali się więc na podbój Ameryki! Aby wypromować tam swój album pojechali za Ocean i grali koncerty, występowali w TV - m.in. w "The Ed Sullivan Show". Udało się! A następna płyta - "Idea", z której pochodzą takie hity jak "I've Gotta Get a Message to You" czy "I started a joke", również rozeszła się jak świeże bułeczki!

peoplesrockhall.blogspot.com peoplesrockhall.blogspot.com peoplesrockhall.blogspot.com

Rodzinne niesnaski

Nie inaczej było z krążkiem "Odessa" z 1969 roku, który krytycy rocka uważają za najlepszą produkcję Bee Gees w latach 60-tych! Niestety wśród braci zaczęły pojawiać się konflikty interesów. Robin nie do końca radził sobie z popularnością Barrego, który był ulubieńcem producenta i zdecydował się na opuszczenie zespołu. Tym samym robiąc miejsce dla Leslie Gibb.

imagecollect.com

Barry i Maurice - już bez Robina, nagrali album "Cucumber Castle", z którego pochodzi m.in. kawałek "Don't forget to remember". Jednak płyta nie odniosła spektakularnego sukcesu, co stało się przyczyną kolejnych kłótni. Zaczęto spekulować czy to koniec Bee Gees. Bracia zajęli się solowymi karierami, ale szybko zobaczyli, że w pojedynkę niewiele są w stanie osiągnąć!

lyricsdog.eu lyricsdog.eu lyricsdog.eu

Wielki powrót?

Pod koniec roku 1970 ponownie połączyli siły i ruszyli podbijać Amerykański rynek! Utwory o cierpieniu i samotności to było coś, co kochano w USA. Dlatego albumy "2 Years On" czy "Trafalgar" i hit "How Can You Mend a Broken Heart?" zyskały wielkie uznanie. Udało się im także odzyskać popularność w Wielkiej Brytanii - a wszystko za sprawą piosenki "Run to Me" z krążka "To Whom It May Concern".

rollingstone.com rollingstone.com rollingstone.com

Dyskotekowy szał!

W połowie lat 70. Bee Gees za namową Stigwooda, zwrócili się ku dyskotekowym rytmom, z niewielką domieszką soulu. Pierwszy krążek w stylu R&B powstał na Florydzie w 1974 roku - "Main Course". Co ciekawe w utworze "Nights on Broadway" można usłyszeć śpiewającego falsetem Barrego! Bracia zaczęli szukać muzyków do zespołu, ale nie było to proste zadanie. W końcu ich szeregi zasilili Albhy Galuten i Karol Roichardson.

Nowy styl Bee Gees nie do końca przypadł do gustu "starym" fanom ale dzięki bardziej rockowemu graniu, rytmicznym dźwiękom gita, perkusji i tak wyniósł ich na szczyty.

Bee Gees Bee Gees Bee Gees

Gorączka sobotniej nocy!

Przełomowym momentem dla Bee Gees było nagranie ścieżki dźwiękowej do filmu "Saturday Night Fever". Przyniósł im popularność na całym świecie! A kolejne trzy single - "How Deep Is Your Love", "Stayin' Alive" i "Night Fever" rozpoczęły najbardziej popularny okres "ery dyskoteki"!

picasaweb.google.com picasaweb.google.com picasaweb.google.com

Ale teksty!

Na dobre rozkręciła się również tekściarska kariera braci! Napisali sześć piosenek, które przez kiklanaście kolejnych tygodni nie schodziły z pierwszych miejsc amerykańskiej listy przebojów! M.in. hitem okazał się utwór "Emotion" śpiewany przez Samanthę Sang.

Teksty Barrego zostały docenione, a on sam pobił rekord Johna Lennona i Paula McCartneya i w 1978 roku miał na sowim koncie 4 numery jeden w USA - "Stayin' Alive", "Love Is Thicker Than Water", "Night Fever" oraz "If I Can't Have You".

unicef unicef unicef

Bicie rekordów i akcje charytatywne

Bee Gees starali się kontynuować sukces ścieżki "Saturday Night Fever" i wydali krążek "Spirits Having Flown". Trzy jego single: "Too Much Heaven", "Tragedy" oraz "Love You Inside Out" zostały numerami 1 na listach przebojów. Podsumowując te sukcesy, aż sześć kolejnych singli Bee Gees zajmowało najwyższe pozycje w Ameryce i to w ciągu zaledwie półtora roku (rekord ten został pobity dopiero przez Whitney Houston).

Utwór "Too Much Heaven" bracia zagrali w 1979 roku podczas Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych i koncertu Music for UNICEF nadawanego na całym świecie! Wszystkie dochody przekazano na cele charytatywne! Muzyka na prawdę potrafi zdziałać cuda!

groovecollector.com groovecollector.com groovecollector.com

Country?

Czy wiecie, że Bee Gees mają na swoim koncie kawałek w stylu country? To utwór "Rest Your Love On Me" z 1979 roku.

ebay.com.au ebay.com.au ebay.com.au

Spadek popularności?

Błyskawiczna kariera Bee Gees zaczęła nieco spowalniać kiedy pod koniec 1979 roku wylansowany przez nich styl dyskotekowy zaczął tracić na popularności. Do 1989 zespół tylko raz znalazł się w czołowej 10-tce list przebojów. Bracia próbowali reaktywować disco albumem "Living Eves" ale bez większych rezultatów. Nagrali więc ścieżkę dźwiękową do filmu "Staying Alive", a tym samym udało się im osiągnąć namiastkę sukcesu - soundtrack pokrył się platyną, a utwór "Woman in you" wdarł się do czołówki list przebojów.

redriverpak.wordpress.com redriverpak.wordpress.com redriverpak.wordpress.com

Jednak solo?

Nie do końca zadowoleni z takiego obrotu spraw, bracia ponownie postawili na kariery solowe. Jednak i tym razem nie odnieśli w pojedynkę sukcesów. W świecie muzyki doceniano za to ich kompozycje - pisali piosenki m.in dla Barbry Streisand czy Diany Ross.

Andy Andy Andy

Śmierć Andiego

10 marca 1988 roku w wieku zaledwie 30 lat zmarł najmłodszy z braci Gibb - Andy. Chwilę wcześniej bracia planowali stworzyć kwartet muzyczny i włączyć Andiego do zespołu... niestety śmierć pokrzyżowała te plany. Na wydanym później albumie "One" znalazł się kawałek poświęcony pamięci brata - "Wish You Were Here".

covers.a-go.in covers.a-go.in covers.a-go.in

Na zdrowie i podbój stadionów

Kolejne lata członkowie Bee Gees spędzili na reperowaniu swojego zdrowia - problemów z kręgosłupem, alkoholizmem. W między czasie wydawali jednak kolejne albumy - "Size Isn't Everything", "Still Waters", "Alone". Dużym sukcesem okazała się płyta z występu w Las Vegas - "One Night Only", której sprzedano w ponad 5 mln egzemplarzy! Bee Gees zaśpiewali w Londynie na stadionie Wembley 5 września 1998 roku dla 56 000 ludzi! A następnie na nowo wybudowanym stadionie olimpijskim w Sydney.

Bee Gees Bee Gees Bee Gees

Ostatnie podrygi

W 2001 roku Bee Gees wydali album "This Is Where I Came In" i dali ostatni publiczny występ, specjalnie dla sieci telewizyjnej A&E. Kilka miesięcy później ukazał się ostatni, dwupłytowy album "Their Greatest Hits: The Record", zawierający 40 największych przebojów zespołu.

fotka.mojidol.pl fotka.mojidol.pl fotka.mojidol.pl

Śmierć Maurice!

Wszystko wywróciło się do góry nogami, kiedy to 12 stycznia 2003 roku zupełnie niespodziewanie zmarł Maurice. Bracia, mimo wcześniejszych deklaracji o kontynuacji pracy w zespole, nie zdecydowali się na ten krok i zawiesili działalność grupy. Od tego czasu ponownie zajęli się solowymi karierami, sporadycznie tylko występując razem podczas wielkich uroczystości, jak np. charytatywny koncert w Miami w 2006 roku.

seebyseeing.net seebyseeing.net seebyseeing.net

Męski rozterki...

Bracia ciągle nie mogą się zdecydować na reaktywację Bee Gees... pozostaje nam nucić ich największe hity i czekać na dalszy ciąg wydarzeń...

Zobaczcie statystyki zespołu - są na prawdę imponujące!

110 mln płyt na całym świecie
19 singli na pierwszych miejscach list przebojów
7 nagród Grammy
16 nominacji do Grammy
7 platynowych singli
5 multiplatynowych singli
10 nagród za całokształt twórczości, w tym Britt Award, American Music Award i World Music Award