Niegasnąca gwiazda Anny Jantar!

Bohaterka tego weekendu w Radiu Złote Przeboje, to przykład artysty, który pozostaje na zawsze w sercach i w pamięci swoich fanów i wiernych słuchaczy. I choć jej największa kariera, to zaledwie okres 8 lat, to pamięć o artystce jest wciąż żywa, a jej piosenek słuchają kolejne pokolenia.
Anna Jantar Anna Jantar Anna Jantar

Najtrudniejszy pierwszy krok!

Wiele wskazywało na to, że Anna Jantar będzie aktorką. Zdała nawet egzaminy do Państwowej Szkoły Teatralnej w Warszawie, ale z powodu braku miejsc, nie została przyjęta. W tym samym czasie występowała m.in. z zespołem Waganci, wówczas jeszcze jako Anna Szmeterling. Tam też poznała swojego przyszłego męża, Jarosława Kukulskiego.

Jej pierwszy solowy utwór, z którym wystąpiła podczas festiwalu w Opolu, w 1973 roku, to "Najtrudniejszy pierwszy krok":

Tak zaczęła się wielka, solowa kariera Anny Jantar. Rok później ukazała się jej pierwsza płyta "Tyle słońca w całym mieście", a w 1976 roku, w sklepach pojawił się drugi krążek Anny Jantar "Za każdy uśmiech". Na tej płycie znalazł się jeden z jej największych przebojów "Staruszek świat" skomponowany przez Wojciecha Trzcińskiego, który teraz sobie przypomnimy :

Anna Jantar Anna Jantar Anna Jantar

Tyle słońca w całym mieście!

To chyba jedna z najbardziej pogodnych i słonecznych piosenek na polskiej scenie muzycznej. Piosenka pojawiła się na debiutanckiej płycie Anny Jantar, w 1974 roku. Dwa lata później, album o tym samym tytule zdobył tytuł złotej płyty.

Posłuchajcie piosenki tytułowej płyty:

Autorem słów był Janusz Kondratowicz, a muzykę do tego utworu skomponował życiowy partner Anny Jantar, Jarosław Kukulski. Natomiast córka pani Anny, Natalia Kukulska w 1997 roku nagrała odświeżoną wersję tej piosenki, w której wykorzystała istniejące już partie wokalne Anny Jantar.

Posłuchajcie:

Anna Jantar Anna Jantar Anna Jantar

Wielka dama tańczy sama!

Największa popularność Anny Jantar, przypadła na lata 70-te. To właśnie wtedy powstały jej największe przeboje, których kompozytorem był głównie mąż artystki, Jarosław Kukulski. Anna Jantar zdobywała wówczas wszelkie możliwe nagrody na festiwalach, głównie w Opolu. Była uwielbiana przez publiczność. Występowała na festiwalach w NRD, Irlandii, czy Jugosławii. Wystąpiła też na festiwalu piosenki żołnierskiej w Kołobrzegu, gdzie wyśpiewała nagrodę Polskich Nagrań za piosenkę "Nie żałujcie serca, dziewczyny"

Podczas tego festiwalu, w 1974 roku, Anna Jantar została także miss obiektywu.

A my przypomnimy sobie teraz prawdziwy złoty przebój Anny Jantar, z 1979 roku "Wielka dama tańczy sama":

Anna Jantar Anna Jantar Anna Jantar

Za każdy uśmiech Twój

Anna Jantar już w trakcie solowej kariery, występowała z rozmaitymi artystami i zespołami.

Warto tu przypomnieć jeden z jej największych przebojów, zaśpiewany z grupą Alibabki, "Za każdy uśmiech twój":

Ale w repertuarze Anny Jantar znalazła się także spokojna ballada, którą artystka zaśpiewała ze Zbigniewem Hołdysem:

Anna Jantar Anna Jantar Anna Jantar

Nic nie może przecież wiecznie trwać...

Pod koniec lat 70-tych, Anna Jantar rozpoczęła współpracę z Budką Suflera i Perfectem. To właśnie z tego czasu pochodzi jeden z ostatnich przebojów Anny Jantar "Nic nie może wiecznie trwać" autorstwa Romualda Lipko i Andrzeja Mogielnickiego:

Piosenka znalazła się na ostatnim albumie artystki, zatytułowanym po prostu "Anna Jantar".

Zimą 1979 roku wyjechała z zespołem Perfekt na trzymiesięczne tournee do Stanów Zjednoczonych. Wszyscy artyści mieli wracać wspólnie do Polski, jednak Anna Jantar postanowiła wrócić dwa dni wcześniej. 14 marca 1980 roku, samolot, którym Anna Jantar wracała z Nowego Jorku do Warszawy, rozbił się tuż przed lotniskiem na Okęciu. Zaraz po tragicznej śmierci piosenkarki muzycy z Budki Suflera zadedykowali jej piosenkę "Słońca jakby mniej":

Anna Jantar Anna Jantar Anna Jantar

Moje jednyne marzenie

W tym roku mamy dwie okrągłe rocznice związane z Anną Jantar. 2015 rok, to 65 rocznica urodzin tej wybitnej artystki, ale także 35 rocznica jej śmierci.

Co jakiś czas odbywają się festiwale i koncerty poświęcone twórczości Anny Jantar. Duża zasługa w tym także jej córki, Natalii Kukulskiej, która w 2012 zorganizowała koncert poświęcony zarówno mamie, jak i tacie, Jarosławowi Kukulskiemu.

A my teraz przypomnimy sobie jedno z ostatnich nagrań Anny Jantar, piosenkę":

Anna Jantar Anna Jantar Anna Jantar

To co dał nam świat...

Po śmierci Anny Jantar ukazało się jeszcze więcej płyt z jej piosenkami niż za jej życia. Wielu artystów zadedykowało także swoje piosenki w hołdzie tej fantastycznej artystce. Halina Frąckowiak nagrała utwór "Anna już tu nie mieszka":

Krzysztof Krawczyk z kolei, zaśpiewał pani Annie "To co dał nam świat":

Zespół Papa D zadedykował jej piosenkę "Ocean wspomnień":