Kiedyś i dziś: zespół Elektryczne Gitary!

Zespół powstał w 1990 roku w Warszawie. Była to wspólna inicjatywa gitarzysty Rafała Kwaśniewskiego i basisty Piotra Łojka. Niedługo później do duetu dołączył Kuba Sienkiewicz - autor tekstów, wokalista i kompozytor. Ich muzyka to satyryczny rock' n' roll, a koncerty, jak sami określają, to bardziej happeningi, niż klasyczne koncerty rockowe. Poznajcie historię tej nietuzinkowej formacji.
Elektryczne Gitary Elektryczne Gitary Fot. Sławomir Mielnik / AG

Początki

Trudno w to uwierzyć, ale zespół Elektryczne Gitary powstał aż 25 lat temu.

Grupę go dwójka przyjaciół Rafał Kwaśniewski oraz  Piotrek Łojka, niebawem dołączył do nich Kuba Sienkiewicz. Jak pokrótce można określić ich muzykę? To rock'n'roll z satyrycznymi tekstami.

Trudno w to uwierzyć ale Zespół Elektryczne Gitary powstał 25 lat temu załozyła go dwojka przyjaciół Rafał Kwaśniewski oraz  Piotrek Łojka, niebawem dołączył do nich   Kuba Sienkiewicz. Jak po krótce mozna okreslić ich muzykę, to   rock'n'roll z satyrycznymi tekstami.No właśnie a skad czerpie inspiracje Kuba Sienkiewicz do swoich piosenek (fragment wywiadu-inspiracjeTrudno w to uwierzyć ale Zespół Elektryczne Gitary powstał 25 lat temu załozyła go dwojka przyjaciół Rafał Kwaśniewski oraz  Piotrek Łojka, niebawem dołączył do nich   Kuba Sienkiewicz. Jak po krótce mozna okreslić ich muzykę, to   rock'n'roll z satyrycznymi tekstami.No właśnie a skad czerpie inspiracje Kuba Sienkiewicz do swoich piosenek

Chłopak z miasta

Kiedy na początku 1991 roku kurs dolara w kantorach osiągał zawrotną cenę, szczyty list przebojów podbijały piosenki Elektrycznych Gitar. Jedną z nich była piosenka "Jestem z miasta", która powstała, kiedy Kuba Sienkiewicz otrzymał propozycję przeprowadzki na wieś z grupą znajomych skupionych wokół Orkiestry "Na Zdrowie" Jacka Kleyffa.

Kuba Sienkiewicz, fot. elektrycznegitary.pl Kuba Sienkiewicz, fot. elektrycznegitary.pl Kuba Sienkiewicz, fot. elektrycznegitary.pl

Człowiek z liściem na głowie

Inspiracje do piosenek Elektrycznych Gitar Kuba od zawsze czerpał z otaczającego go świata. Jedną z takich historii opisał w utworze "Człowiek z liściem". Utwór jest wiernym opisem sceny w autobusie na trasie koło Pałacu Kultury.

fot.Piotr Bułas / elektrycznegitary.pl fot.Piotr Bułas / elektrycznegitary.pl fot.Piotr Bułas / elektrycznegitary.pl

Muzyka do filmu

Piosenki Elektrycznych Gitar pojawiły się także w kultowych polskich filmach. Specjalnie do filmu "Killer" Juliusza Machulskiego powstał utwór "Co Ty tutaj robisz".  Podobno ten pomysł podsunęła reżyserowi jego żona, zakochana wówczas w utworze "Co Ty tutaj robisz?".

Kuba Sienkiewicz. 24.08.2014, Sopot Polsat Festival 2014 Kuba Sienkiewicz. 24.08.2014, Sopot Polsat Festival 2014 RENATA DĄBROWSKA

Pierwsze koncerty

Pierwszy koncert zespół zagrał 10 maja 1990, w słynnym warszawskim klubie Hybrydy. Kuba do dziś wspomina to wydarzenie z łezką w oku. Jednak najważniejszym wydarzeniem był dla nich koncert w Krakowie w 1992 roku. Dlaczego? Właśnie wtedy dostrzegli tłumy, które maszerowały by ich posłuchać.

Kuba Sienkiewicz w ekscentrycznym przebraniu Kuba Sienkiewicz w ekscentrycznym przebraniu ŁUKASZ GŁOWALA

Hymn młodzieży

Chyba nie ma wśród nas nikogo kto by choć raz nie usłyszał piosenki "Dzieci" Elektrycznych Gitar. Utwór pojawił się na ich drugiej płycie pt. "A ty co" wydanej w 1993. Podobno inspiracją do tej piosenki były dzieci Kuby, które niekiedy wtrącały swoje dwa grosze do tekstów i muzyki taty. Z czasem piosenka stała się hymnem młodzieży lat 90-tych.