Nieśmiertelni w Radiu Złote Przeboje!

W najbliższą sobotę w Radiu Złote Przeboje zapraszamy na niesamowite wspomnienia o największych gwiazdach sceny muzycznej na całym świecie. Są to artyści, których pokochały miliony i wciąż nie da się o nich zapomnieć. Nie ma ich już z nami, ale pozostała ich MUZYKA!
Michael Jackson Michael Jackson Fot. MEGAN LEWIS Reuters

Michael Jackson

Od sześciu lat fani z całego świata zbierają się 25 czerwca, żeby wspominać i wielbić swoją ukochaną gwiazdę - Michaela Jacksona. Nazywany jest królem popu i jak dotąd, król jest tylko jeden.

Michael Jackson zaczął karierę już jako siedmiolatek, a w dorosłym życiu wiele razy mówił o tym, że bardzo tęskni za straconym dzieciństwem i rekompensował sobie tę stratę baśniową posiadłością Neverland.

Był muzycznym geniuszem i udowodnił to sprzedając kilkaset milionów płyt. Rekordowy w tej kwestii był album "Thriller", z genialnymi przebojami "Beat it", "Billie Jean" czy tytułowym "Thrillerem", do którego teledysk ogląda się jak pełnometrażowy film grozy. Michael Jackson inspiruje wielu młodych artystów, między innymi Ewę Farne.

Marek Grechuta. Marek Grechuta. Fot. Albert Zawada / AG

Marek Grechuta

Słyszycie nazwisko Grechuta i myślicie? Piękne, wzruszające piosenki. Warto jednak pamiętać, że Marek Grechuta był nie tylko piosenkarzem ale też poetą, kompozytorem, malarzem i architektem.

Urodził się i wychował w Zamościu, a kiedy już został wielką gwiazdą, najpierw krakowską, potem polską, nigdy nie zapominał o swoim mieście.

Muzyka, którą uprawiał nazywana jest poezją śpiewaną, ale Marek Grechuta do poezji dodawał elementy jazzu, czy nawet rocka.

Każdy potrafi zanucić "Dni których nie znamy", "Wiosna ach to Ty", czy nieco szalony "Korowód".

Artysty nie ma z nami od czternastu lat ale piosenki Marka Grechuty zawsze będą w nas przywoływać piękne wspomnienia.

Whitney Houston Whitney Houston mat. prasowe

Whitney Houston

Whitney Houston - pseudonim "The Voice", czyli głos. Potężny, przeszywający głos piosenkarki odkryły kobiety z jej rodziny, między innymi gwiazda i jednocześnie ciocia Dion Warwick, a także dyrygent kościelnego chóru, w którym Whitney zaczęła śpiewać kiedy miała 11 lat.

"I Will Always Love You", "I Wanna Dance With Somebody", "I'm Every Woman", "My Love Is Your Love"...Jej utytułowane przeboje można by wymieniać jeszcze długo, w końcu to do Whitney Houston należy rekord Guinessa w kategorii - najczęściej nagradzana wokalistka wszech czasów.

Oszałamiająca kariera niestety nie szła w parze ze szczęśliwym życiem prywatnym. Nie jest tajemnicą, że gwiazda miała problemy z uzależnieniami. Whitney Houston odeszła 3 lata temu, 11 lutego. Została muzyka i wspomnienia o pięknej kobiecie.

John Lennon John Lennon John Lennon

John Lennon

Za 6 tygodni minie 35 lat od tragicznej śmierci Johna Lennona, a jego piosenki nie milkną. Po rockendrolowych, a potem psychodelicznych doświadczeniach muzycznych z grupą The Beatles, jako solista śpiewał o polityce, miłości i pokoju na świecie.

Dla swojej żony Yoko Ono stworzył i zaśpiewał jedną z najpiękniejszych ballad "Woman".

Anna Jantar. Anna Jantar. Anna Jantar, archiwum

Anna Jantar

Anna Jantar. Jest w jej głosie radość, tęsknota, miłość. Są te wszystkie emocje, które sprawiają, że kiedy słuchamy piosenek Anny Jantar, życie po prostu staje się lepsze.

Odeszła jako młoda artystka, wszyscy zgodnie twierdzą, że zbyt młoda. Ale pozostawiła po sobie "Najtrudniejszy pierwszy krok", "Tyle słońca w całym mieście" i dziesiątki innych przebojów.

Chłopcy z Placu Broni Chłopcy z Placu Broni last.fm

Chłopcy z Placu Broni

Chłopcy z Placu Broni - grupa nazywana jest legendą polskiej muzyki lat 80, albo polskimi Beatlesami. To drugie określenie zespół zawdzięcza Bogdanowi Łyszkiewiczowi, dla którego największą inspiracją muzyczną i wizerunkową był John Lennon. Na piosenkach Chłopców, takich jaki "O!Ela" czy "Kocham Wolność" niejeden uczył się pierwszych akordów na gitarze. Bogdan Łyszkiewicz zawsze mówił, że najchętniej śpiewa piosenki o miłości, bo ona jest najważniejsza i wieczna.

Freddie Mercury Freddie Mercury Freddie Mercury

Freddie Mercury

Jak połączyć operowy głos z rockową muzyką? On to wiedział. Freddie Mercury był dzieckiem, które dzisiaj nazwalibyśmy ruchliwym. Wszędzie go było pełno. Grał na pianinie, w tenisa stołowego, śpiewał w chórze, udzielał się w szkolnych teatrach. Jako student projektował ubrania i na poważnie zaczął śpiewać. I tak już zostało.

Z grupą Queen i solo wyśpiewał dziesiątki przebojów w taki sposób, że nie można pomylić go z żadnym innym wokalistą.

Prywatnie nieśmiały, na scenie rozwijał skrzydła, nosił dziwne stroje, malował twarz, ciało i śpiewał tak, że aż przechodziły ciarki. Umierał na oczach całego świata. Ale nie odszedł całkiem, została nam muzyka.

Elvis Presley. Elvis Presley. Elvis Presley

Elvis Presley

Elvis Presley, król RocknRolla, król życia, ucieleśnienie amerykańskiego snu. Można powiedzieć, że epoki muzyczne dzielą się na przed i po Elvisie. To on wprowadził RocknRolla na wielkie sceny. Na tych scenach tańczył w sposób, uważany w stanach zjednoczonych w latach 50-tych, za obsceniczny.

Jednocześnie ocieplał i osładzał swój wizerunek rolami grzecznych chłopców w romantycznych filmach. Jak wielu artystów tamtych i nie tylko tamtych czasów żył w dwóch światach. Z uśmiechem w świetle scenicznych reflektorów i z poczuciem ogromnej samotności w życiu prywatnym.

Chociaż bycie sobowtórem Elvisa to do dzisiaj całkiem niezły sposób na życie, król jest jeden i nikt tak jak on nie zaśpiewa "Viva Las Vegas". Chociaż podobno Elvis gdzieś żyje na jednej z planet i od czasu do czasu ląduje wśród nas, tańczy i śpiewa swoje największe przeboje.

Demis Roussos Demis Roussos Demis Roussos

Demis Roussos

Demis Roussos, choć urodził się i pierwsze 10 lat życia spędził w Egipcie, kochał Grecję. Grecki spokojny styl życia, folklor i muzykę tego kraju. Słychać to zresztą w jego przebojach, które tak bardzo kochamy.

Wiele słońca w jesienne i zimowe dni dają nam "My Friend The Wind", czy "Goodbye My Love Goodbye".

Demis Roussos często przyjeżdżał do Polski. Twierdził, że uwielbia nasze morze, zielone gęste lasy i stare miasta. A nade wszystko uwielbiał polską publiczność, za wierność i szczery niekończący się aplauz na koncertach.