7 utworów, za które pokochaliśmy Bono

Lider zespołu U2, Bono urodził się 10 maja 1960 roku w Dublinie. Z okazji 61. urodzin przypomnimy Wam dzisiaj siedem naszym zdaniem najważniejszych przebojów, za które go pokochaliśmy!

1. "With or Without You"

Utwór pochodzi z albumu "The Joshua Tree" z 1987 roku. W marcu 1987 roku piosenka została wydana jako singel i stała się pierwszym utworem U2, który uplasował się na pierwszym miejscu w Stanach Zjednoczonych i utrzymywał się na nim przez trzy tygodnie. W Wielkiej Brytanii rockowa ballada zajęła czwarte miejsce.

2. "Pride (In the name of love)"

Piosenka pochodzącą z albumu "The Unforgettable Fire", wydana na singlu we wrześniu 1984. Numer uważany jest, za pierwszy wielki przebój U2, który dziś jest już kultowy.

3. "Bloody Sunday"

Piosenka pochodząca z wydanego w 1983 roku, albumu "War". Kawałek jest jednym z utworów U2 o tematyce politycznej. Jej tekst odnosi się do wydarzeń Krwawej Niedzieli z 30 stycznia 1972 roku, mających miejsce w Londonderry, podczas kryzysu w Irlandii Północnej.

4. "One"

Piosenka znalazła się na albumie "Achtung Baby" z 1991 roku. Do jej napisania, zespół zainspirował riff gitarowy z innego numeru U2, "Ultraviolet (Light My Way)".

 

5. "Beautiful Day"

Piosenka pochodzi z, wydanego w 2000 roku, albumu "All That You Can't Leave Behind". Utwór został wydany jako singel i odniósł nadspodziewanie duży sukces, osiągając status złotej płyty. Dzięki niemu U2 zgarnęli trzy nagrody Grammy w 2001 roku.

 

6. "Ordinary Love"

Najnowszy singiel grupy, stworzony na potrzeby fabularnego filmu biograficznego "Mandela: Droga do wolności", opowiadającego o prezydencie RPA Nelsonie Mandeli. 29 listopada 2013 roku została wydana jako singel grupy, pierwszy po blisko pięcioletniej przerwie. 21 listopada 2013 na oficjalnej stronie zespołu, opublikowano specjalne wideo do utworu, z udziałem wokalisty kapeli, Bono. Za utwór "Ordinary Love", grupa U2 otrzymała Złotego Globa, drugiego w ich karierze.

A więcej kawałków, które możecie znać z filmów, znajdzie w naszej stacji Muzyka Filmowa.

 

7. "Every Breaking Wave"

A oto najnowsze, choć mające już prawie dwa lata, dzieło chłopców z Irlandii. Kawałek znalazł się na płycie "Songs Of Innocence", wydanej 9 września 2014 roku. Płycie, dzięki której Panowie z U2 na dobre zagościli w świecie muzyki pop, do czego dążyli od 1997 roku i pamiętnego albumu "Pop". Jednak w przypadku Bono i spółki, ów pop jest niezwykle szlachetny i nie pozbawił kapeli, charakterystycznego klimatu i brzmienia. U2 to w dalszym ciągu U2.