7 najbardziej romantycznych filmowych ballad

Film i muzyka to nieodłączny duet. Istnieją piosenki, które dzięki pojawieniu się na ekranach kin, stały się nieśmiertelnymi przebojami, które potrafi zanucić każdy. Dziś przedstawimy kilka najpiękniejszych i najbardziej romantycznych ballad, które akompaniowały miłosnym staraniom filmowych bohaterów.

1. Bryan Adams - "(Everything I Do) I Do It for You"

Film: "Robin Hood - książę złodziei", 1991 rok, reż. Kevin Reynolds

Ta romantyczna ballada pojawiła się w filmie o przygodach legendarnego angielskiego złodzieja Robina Hooda, w którego wcielił się Kevin Costner. Piosenka szybko stała się przebojem na całym świecie, a na brytyjskiej liście przebojów utrzymała się na pierwszym miejscu aż przez szesnaście tygodni z rzędu, co jest absolutnym muzycznym rekordem. Utwór jest jednym z największych hitów kanadyjskiego wokalisty Bryana Adamsa, który słynie właśnie z emocjonalnych, miłosnych ballad. Jednak to właśnie wyznanie miłości Robin Hooda pokochały miliony ludzi na całym świecie. W końcu wielkie uczucie istniało także w średniowieczu.

2. Celine Dion - "My Heart Will Go On"

Film: "Titanic", 1997 rok, reż. James Cameron

Tej piosenki, jak i filmu z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać. Romantyczna i wzruszająca ballada Celine Dion stała się tak samo popularna, jak klasyczny już "Titanic", film o wielkiej i tragicznej miłości na tle największej morskiej katastrofy w dziejach (film dostał aż jedenaście Oscarów!). Utwór jest jednym z najszybciej sprzedających się singli w historii muzyki oraz największym przebojem Kanadyjki, która swoim niesamowitym głosem podbiła serca ludzi na całym świecie, tak samo, jak zrobili to bohaterowie filmu grani przez młode jeszcze gwiazdy: Kate Winslet oraz Leonardo CiCaprio. Uwaga: tej piosenki nie sposób słuchać bez łez w oku i wizji zatapiającego się, ogromnego statku.

3. Seal - "Kiss From a Rose"

Film: "Batman Forever", 1995 rok, reż. Joel Schumacher

Był już Robin Hood, przyszedł czas na nieco bardziej nowoczesnego Człowieka - Nietoperza, superbohatera z fikcyjnego miasta Gotham. W kolejnej odsłonie przygód Batmana w tytułowej roli wystąpił Val Kilmer, a piosenkę przewodnią zaśpiewał amerykański wokalista Seal. Miłosny kawałek akompaniował romantycznym zalotom Batmana i bohaterki granej przez samą Nicole Kidman. Nawet jeśli komuś nie podobała się ta odsłona przygód tajemniczego bohatera, musiała spodobać mu się ta niezwykle chwytliwa i melodyjna piosenka o miłości namiętnej niczym róża.

4. Phil Collins - "Against All Odds (Take a Look at Me Now)"

Film: "Przecim wszystkim", 1984 rok, reż. Taylor Hackford

Ta piękna piosenka zaśpiewana przez brytyjskiego wokalistę Phila Collinsa pojawiła się w amerykańskim filmie z 1984 roku o tym samym tytule. Jednak podczas gdy nie każdy pamięta ten filmowy obraz, z pewnością każdy zna to pełne emocji nagranie. Utwór o oczekiwaniu na mało prawdopodobny powrót ukochanej osoby stał się ponadczasowym przebojem. Kawałek był pierwszym singlem Collinsa, który wspiął się na pierwsze miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych, a o jego popularności świadczy też ilość nagranych coverów. Własne wersje utworu stworzyli między innymi Mariah Carey oraz grupa Westlife. Idealna piosenka na deszczowe popołudnia.

5. Berlin - "Take My Breath Away"

Film: "Top Gun", 1986 rok, reż. Tony Scott

Młody i przystojny Tom Cruise w mundurze wojskowego pilota, a w tle romantyczna piosenka zespołu Berlin - taka romantyczna wizja pojawiała się w snach niemal każdej nastolatki w 1986 roku, czyli po premierze filmu "Top Gun". Ta charakterystyczna melodia podbiła serca nie tylko publiczności, ale i krytyków - otrzymała bowiem zarówno Złotego Globa, jak i Oscara. Czy w końcu nie każdy z nas marzy o miłości zapierającej dech w piersiach?

6. Aerosmith - "I Don't Want to Miss a Thing"

Film: "Armageddon", 1998 rok, reż. Michael Bay

Olbrzymia asteroida leci w kierunku Ziemi, młodzi, piękni i zakochani Ben Affleck oraz Liv Tyler pragną być razem, a w tle Steven Tyler (prywatnie ojciec Liv) z formacji Aerosmith śpiewa właśnie tę emocjonalną i dynamiczną, rockową balladę. Utwór stał się prawdziwym przebojem i szybko wszedł do kanonu najpopularniejszych filmowych kawałków. Podczas gdy każdy obserwował, obgryzając nerwowo paznokcie, czy Bruce Willis zdoła uratować planetę, lęk i napięcie ostudzała właśnie ta miłosna piosenka. A Ziemia na szczęście przetrwała.

7. Whitney Houston - "I Will Always Love You"

Film: "Bodyguard", 1992 rok, reż. Mick Jackson

Na samym końcu niekwestionowany przebój muzyki filmowej i jedna z najpiękniejszych ballad w historii, czyli hit Whitney Houston - "I Will Always Love You". Nie każdy jednak wie, że ta niezwykle romantyczna piosenka nie jest oryginalnym dziełem nieżyjącej już wokalistki. Twórczynią kawałka jest gwiazda country, Dolly Parton, która zamieściła utwór na swoim albumie "Jolene" z 1974 roku. Jednak to wersja Houston stała się światowym przebojem i jednym z najszybciej sprzedających się singli wszech czasów. "I Will Always Love You" pojawiło się w emocjonalnym filmie "Bodyguard" o skazanym na niepowodzenie związku ochroniarza i muzycznej gwiazdy, w którą wcieliła się właśnie Houston. I chociaż Whitney Houston już nie ma z nami, ten utwór z pewnością pozostanie nieśmiertelny.