Wyjątkowe prezenty, na które nie wydasz ani złotówki!

Święta i choinka za pasem. To oczywiście też czas wszystkich Świętych Mikołajów, Aniołków i Gwiazdorów - jednym słowem czas prezentów. Tych udanych i tych mniej. Jest jednak sposób, żeby prezent był wyjątkowy. Zawsze to milej dostać JEDYNY egzemplarz jakiejś rzeczy, a poza tym, choć ich wykonanie wymaga większego nakładu sił i pomysłów, to duuuużo mniej nakładów finansowych!
Kule do kąpieli Kule do kąpieli Brammers, CC-BY-SA-3.0

Kosmetyki

Kojarzą się z luksusem i z wydatkami, ale też z ryzykiem, że łatwo nie trafić w gust obdarowywanej osoby. No chyba, że są to kosmetyki własnego wyrobu.

Ostatnio modne są kule kąpielowe - miły towarzysz relaksu w wannie. Jak się okazuje otwierają szeroki wachlarz możliwości aromatycznych i bardzo łatwo przygotować je samemu.

Większość składników już macie, wystarczy przejść się do kuchni po sodę, kwasek cytrynowy, oliwę, cukier waniliowy i przyprawy typu cynamon. Przepisów w internecie znajdziecie całą masę. Prostsze i bardziej skomplikowane.

Sukces gwarantowany!

Makowiec Makowiec Hu Totya, domena publiczna

Coś pysznego

W ramach prezentu można po prostu przygotować dla obdarowywanej osoby coś przepysznego, mając pewność, że akurat taki prezent na pewno będzie trafiony. To oczywiście nie powinny być tosty, czy kanapki, ale... w sumie czemu nie? Jeśli na przykład będą wyjątkowo świątecznie przyozdobione... W końcu, czy koniecznie wszyscy musimy umieć przygotować szczupaka po polsku?

Pamiętajcie, że w przypadku TAKICH prezentów, inwencja liczy się najbardziej.

Bombka Bombka KamrynsMom, CC-BY-SA-3.0

Ozdoby świąteczne

Oczywiście nie chodzi tylko o te, którymi przyozdabiamy tradycyjnie choinkę. Bo trudno od zera wydmuchać bombkę ze szkła. Ale można kupić "gołe" bombki i specjalnymi farbami i ozdobami zrobić niepowtarzalną bombkę dla babci albo taty.

Istnieje też mnóstwo możliwości związanych z przystrajaniem domu. To mogą być ozdoby na świąteczny stół albo takie, które można powiesić na ścianie. Zamiast kolejnego łańcucha na choinkę, tym razem może fajnie byłoby zrobić świąteczną ramkę na zdjęcie, a potem zrobić fotografię przy choince i połączyć je ze sobą?

Nie ma takiego, kto by się nie ucieszył z takiego podarku.

Wiersz, wierszyk albo piosenka

I tu na serio nie chodzi o jakiś wybitny utwór literacki. Bo wyobraźcie sobie na przykład nawet nieprzesadnie ambitną rymowankę, ale ułożoną specjalnie dla kogoś. I wyobraźcie sobie, że taką rymowankę recytują na przykład wszystkie dzieci po kolei, a całość uwieczniona zostaje za pomocą kamerki w smartfonie. To już coś!

Internet pełen jest darmowych programów do edycji takich klipów. Nie trzeba się wiele natrudzić, żeby efekt był zaskakujący!

Ośmiorniczki dla wcześniaków. Wspólne szydełkowanie w bibliotece Norwida Ośmiorniczki dla wcześniaków. Wspólne szydełkowanie w bibliotece Norwida Agata Michalak

Robótki ręczne - od haftu po szydełkowe

Dzisiaj faktycznie bliżej nam do sprawnej obsługi komputera niż wymachiwania igłą z nitką, ale tym bardziej osoba, dla której zrobimy wyszywankę, haft czy szalik na drutach będzie wniebowzięta.

Jestem pewien, że babcie albo ciocie jeszcze wiedzą jak posłużyć się szydełkiem. Wystarczy poprosić je o podpowiedź albo będąc już zupełnie "na czasie", kliknąć "tutorial" na YouTubie i mieć sprawę nauki z głowy.

Uwaga! Tylko jak złapie się bakcyla szydełkowania, to można z rozpędu obdarować całą rodzinę i wszystkich znajomych.

Kubki Kubki Trabajo propio, CC BY-SA 3.0

Kubeczki ozdobione pisakami do ceramiki

Duży efekt osiągnięty łatwym sposobem - takie prezenty też się podobają, bo mają w sobie to co najważniejsze - są jedyne na świecie. Kubeczek czy filiżanka, nawet jeśli ozdobiona niezbyt wprawną ręką, może być wspaniałym prezentem. I to taki, który z osobą dla której powstał, może być wszędzie, na przykład w pracy.

Jeśli znajdzie się na nim jakieś serdeczne hasło, to wywoła ciepłe uczucia w nawet najbardziej niesprzyjających okolicznościach.

E-mail icon, vector illustration E-mail icon, vector illustration Sergii Korolko

Korepetycje z obsługi skrzynki mailowej

Prezenty nie muszą być materialne i o tym warto pamiętać szczególnie. Nie sztuką jest zasypać kochaną osobę przedmiotami, dużo bardziej wartościowe będzie podarowanie swojego czasu i uwagi.

I tu otwiera się szerokie pole możliwości. Zwłaszcza jeśli chodzi o umiejętności, w których młodsi prześcigają starszych. W ramach prezentu na przykład wnuk może wprowadzić dziadka w świat poczty elektronicznej.

Pomnik Pomnik domena publiczna

Wycieczka według klucza

Kolejny pomysł na niematerialny, ale niezwykle wartościowy prezent.

Rodzice mogą zafundować dzieciom wycieczkę po miejscach, które były dla nich ważne, zanim dzieci pojawiły się na świecie. Dzieci mogą wymyślić wycieczkę szlakiem bohaterów ich ulubionych powieści albo filmów. Wszyscy mogą wybrać się w okolice, z których pochodzą ich przodkowie.

Możliwości ogranicza tylko wyobraźnia, a już czas spędzony razem to niezły prezent.