7 filmów do obejrzenia z dzieckiem

Szukacie kinowych i telewizyjnych inspiracji? Sprawdźcie, jakie produkcje sprawią, że ani Wy, ani Wasze pociechy nie będziecie się nudzić!

1. "Mali Einsteini"

Nasze zestawienie przekornie zaczynamy nie od filmu, a od serialu i to w dodatku animowanego.

Przygody czwórki urwisów, które są najlepszym dowodem na to, że telewizja faktycznie od czasu do czasu bawi i uczy. Zapewne nawet dorośli oglądając uważnie ten serial ze swoimi dziećmi, mogą dowiedzieć się kilku interesujących rzeczy. Która z planet ma pierścienie i jak wygląda zorza polarna - jeżeli wasze dziecko zaczyna zadawać takie pytania to znaczy że czas na serial "Mali Einsteini".

Kto wie, może wasza pociecha pójdzie w ślady tytułowego Alberta Einsteina?

2. "Shrek"

Kiedy po raz pierwszy oglądałem "Shreka" miałem wrażenie, że to film, przy którym zdecydowanie lepiej będą się bawić dorośli. Inna sprawa, że chyba faktycznie coraz więcej bajek kręconych jest właśnie dla dorosłych. Ale jeżeli wasze pociechy są nieco starsze, to Shreka warto obejrzeć razem.

Ile warta jest prawdziwa przyjaźń, dlaczego wnętrze ważniejsze jest od wyglądu i na czym polega prawdziwa miłość. Jak to powiedział klasyk cebula ma warstwy, Shrek również i każda kolejna warstwa chyba jest ciekawsza. Dlatego warto całą serię obejrzeć kilka razy - sami zobaczycie na co będzie zwracać uwagę Wasza pociecha w wieku lat 9 a na co w wieku lat 12.

3. "Było sobie życie" / "Był sobie człowiek"

Młodzież nieco młodsza zapewne zrobi wielkie oczy, natomiast pokolenie obecnych czterdziestolatków ten serial zna doskonale. To właśnie dzięki niemu przecież dowiedzieliśmy się z czego składa się krew, jak działają kubki smakowe i po co nam szkielet.

Ktoś zapewne powie, że takich seriali już się nie robi - i to poniekąd prawda, dlatego jeżeli natraficie na ten serial w sklepie - kupujcie bez wahania. Podobno jego autor Albert Barillé szukał trzy lata nim udało mu się znaleźć producenta dla serii "Był sobie człowiek". Ale jego determinacja dała efekt, który doceniło kilka następnych pokoleń.

4. "Król Lew"

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/AiKgfZBj-Zc" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Aż trudno w to uwierzyć, że od premiery filmu minęło już ponad 20 lat.

Film wzrusza kolejne pokolenie widzów i to niezależnie od wieku. Starsi widzowie, czyli my - rodzice, pewnie po raz kolejny będziemy się zastanawiać dlaczego jako ludzie często jesteśmy dla siebie gorsi niż zwierzęta. Dzieci. być może podświadomie, nauczą się postępować w życiu fair. I jak to ktoś ładnie powiedział - nam film przypomina o popełnionych błędach, dzieci być może przestrzeże przed ich popełnieniem.

5. "Wall-E"

Film, który wyszedł spod ręki Andrew Stantona mającego na swoim koncie takie przeboje jak "Gdzie jest Nemo" czy też "Toy Story". Ale to właśnie "Wall-E" jest dowodem na to, że w niektórych bajkach dorośli mogą się przeglądać niczym w lustrze.

Czy roboty mogą być bardziej ludzkie od... ludzi? No właśnie... i nad tym pewnie my dorośli będziemy się zastanawiać w czasie, gdy nasze pociechy po prostu będą się dobrze bawić. Ale czym skorupka za młodu... wiadomo.

6. "Harry Potter"

To kolejny film, przy którym nie będą się nudzić ani dzieci (nieco starsze!) ani dorośli.

Jeżeli chcecie aby wasza pociecha nauczyła się, jak sobie radzić z przeciwnościami losu i zdobywać zaufanie przyjaciół, to jest jedna z pozycji obowiązkowych. Mały (przynajmniej na początku serii) czarodziej to kwintesencja odwagi ale też i zasad. Genialność opowieści J.K. Rowling polega chyba na tym, że to jedna z niewielu historii, które bez względu na wiek odbiorcy (ale jednak 12+) pozostaje uniwersalna i bardzo wciągająca.

7. "Kubuś i Przyjaciele"

Jedno nie ulega wątpliwości - do Stumilowego Lasu i jego mieszkańców chyba wszyscy bez względu na wiek kochamy wracać. Nawet gdy jesteśmy już całkiem dorośli, a po naszych zabawkach nie ma śladu. I te cytaty, które pamiętamy do dzisiaj...

-  A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? -? spytał Krzyś, ściskając misiową łapkę.
-  Co wtedy?
-  Nic wielkiego - zapewnił go Puchatek. - Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.